تعداد بازدید : ۱۶۰۷
کد خبر : ۱۹۵۹۷۹
کارشناسان بازار‌سرمایه از عرضه‌های اولیه می‌گویند؛
۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
بررسی عرضه اولیه‌های صورت گرفته در سال جاری، نشان از حضور شرکت‌های کوچک با سرمایه کم داشته که این امر باعث شده تا جذب نقدینگی بالایی را در بازار شاهد نباشیم.

بازار نیازمند عرضه اولیه های بزرگتر/ حجم تخصیص کم، بی تاثیر است

بورس عرضه اولیه‌های بزرگتر انجام دهد
علیرضا قدرتی مدیرعامل کارگزاری آوا نوین در این رابطه به بورس‌نیوز گفت: طی چند وقت اخیر، عرضه‌اولیه‌ها نتوانسته تاثیری جدی بر بازار داشته باشد.

وی ادامه داد: میزان سهمیه‌های ایجاد شده بسیار کم بوده بنابراین نمی‌تواند در جذب سرمایه‌های سرگردان تاثیر بسزایی داشته باشد.

این کارشناس سرمایه به اقدامات بورس اشاره داشت و افزود: انتظار می‌رود بورس به سمت پذیرش شرکت‌های بزرگتر گام بردارد و مقدمات عرضه‌های اولیه‌ بزرگتری را برای منفعت بازار در دستور کار خود قرار دهد تا منابع جدید نقدینگی به بازار سرمایه تزریق شود.

بازار نیازمند عرضه اولیه های بزرگتر/ حجم تخصیص کم، بی تاثیر است

حجم تخصیص کم، بازار را تکان نمی‌دهد
همچنین نادر جزایری، مدیرعامل کارگزاری بهین پویا نیز در همین خصوص به خبرنگار بورس نیوز گفت: عرضه‌های اولیه‌ را نمی‌توان از عوامل تاثیرگذار بر بازار دانست چراکه حجم تخصیص کم، نمی‌تواند جزو عوامل تکان دهنده بازار باشد.

کارشناس بازار سرمایه افزود: برخی شرکت‌ها در زمان پایان یافتن سال مالی جو بازار را برای عرضه مناسب دیدند و اقدام به عرضه اولیه کردند، ولی نکته آنجاست که حجم تخصیص کم، افزایش فروشنده‌ها را در پی‌نخواهد داشت.

بازار نیازمند عرضه اولیه های بزرگتر/ حجم تخصیص کم، بی تاثیر است

بازار نیازمند بستری مناسب است
به گزارش بورس نیوز، بیشترین ورود صورت گرفته توسط شرکت‌ها، به بازار فرابورس بوده که این امر نقدینگی چندانی با خود به همراه نیاورده و در واقع به نظر می‌رسد این امر با هدف بالا بردن آمار عرضه اولیه‌ها صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش باید اشاره داشت که با وجود تقاضای زیاد سهامداران نوپا برای خرید عرضه‌اولیه، مبلغی جزیی عاید هر سهامدار شده که اگر رشدی با درصد بالا هم برای سهم‌ها در نظر بگیریم باز هم سود زیادی به سهامداران نخواهد رسید.

علاوه بر این، در روز‌های پس از آن نیز نقدینگی نسبتا قابل توجهی در صف خرید عرضه‌های اولیه می‌نشیند؛ نقدینگی که می‌تواند در جریان معاملات بازار سهام قرار گیرد و به رشد بیش از پیش این بازار کمک شایانی کند.

از دیگر مشکلات در ارائه عرضه‌های اولیه‌ می‌توان اختلال سیستم‌های معاملاتی اشاره داشت که امری موثر بر روند خرید و فروش سهم‌های دیگر نیز هست.

در پایان می‌توان گفت بازار نیازمند فراهم‌سازی بستری مناسب در جهت دریافت کارایی مطلوب است، در شرایط حال حاضر شتاب بالا برای عرضه اولیه شرکت‌های کوچک نمی‌تواند کمکی به حال بازار سرمایه داشته باشد.

warrior
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
پذیرش شرکت های بزرگتر با این سیستم هایی که دارید؟؟؟
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: