تعداد بازدید : ۱۵۳۸
کد خبر : ۱۹۵۶۵۶
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
اصلاح قوانین بازار پایه فرابورس تصمیم درستی بود و حتی باید قوانین بیشتر از این اصلاح می شد.

به گزارش بورس نیوز، سید مصطفی صفاری مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان گفت: دلیل اصلی زیان سهامداران در بازارها به ویژه بازار پایه، کانال های غیر قانونی و سیگنال فروش ها هستند.

وی با اشاره به اینکه شرکت های بازار پایه حجم های کوچکی دارند ،افزود:در نتیجه امکان دستکاری قیمت‌ها در سهام این شرکت ها وجود دارد بنابراین در این شرایط برخی از طریق کانال های غیر قانونی و سیگنال فروشی و با سو استفاده از رفتار هیجانی افراد تازه وارد، بازارسازی می کردند.

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان با بیان اینکه قوانین جدید بازار پایه بهترین ابزار تفکیک قیمت واقعی از نرخ های غیرواقعی سهام است، تصریح کرد: رفتار هیجانی افراد تازه وارد و غیرحرفه ای که متاسفانه مستقیم به بازار سرمایه وارد شده اند در کنار سیگنال غیر واقعی کانال های غیرقانونی پدیده صف تقاضا را رقم زدند و بسیاری از منابع به بازار قرمز هدایت شد و این موضوع عامل واقعی زیان است.

صفاری خاطرنشان کرد: برخی از افراد با سیگنال فروشی و بازار سازی قیمت سهام شرکت های زیان ده و حتی ورشکسته را روزانه با نوسان مثبت ۱۰ درصد افزایش می دادند و هیجان بسیاری را به بازار وارد می‌کردند و ریسک و زیان واقعی محصول رفتار این افراد بود.

وی با بیان اینکه باید رفتار هیجانی را محدود کرد نه قانون را، افزود: قوانین بازار پایه با هدف هشدار به سهامداران تدوین شده و نشان دهنده میزان ریسک این بازار است. بازار پایه ریسک بالایی دارد و اتفاقا قوانین جدید ابزار مدیریت این ریسک هستند.

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان با اشاره به اینکه برخی معتقدند اعمال قوانین جدید عامل زیان سهامداران در بازار پایه فرابورس محسوب می شود، ادامه داد: پلت فرم معاملات هیچ ارتباطی با قیمت سهام و سود آوری شرکت ها ندارد و سهام با ارزش در بلند مدت به مسیر رشد خود ادامه می دهد.

صفاری با بیان اینکه اگر سهام شرکتی با ارزش باشد قطعا برای آن تقاضا وجود دارد و قیمت آن تغییر نمی کند، تصریح کرد: سهام شرکت هایی که روی آنها بازی وجود دارد روند کاهشی را در پیش می گیرد که این کاهش نشان می دهد شرکت شرایط مطلوبی نداشته و این نوع سهام بر اساس سیگنال های غلط، پدیده صف سازی، بازار سازی و رفتار هیجانی خریداری شده است.

وی با طرح این پرسش که محدودیت دامنه نوسان و قوانین جدید در بازار پایه چگونه می تواند بر قیمت ذاتی سهام تاثیر گذار باشد، گفت: اصلاح قوانین بازار پایه تصمیم درستی بود و از این پس منابع و نقدینگی به سمت سهام بنیادی حرکت می کند.

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان،ادامه داد: باید دامنه نوسان سهام های بنیادی افزایش و حجم مبنای آن ها کاهش یابد اما از سویی دیگر دامنه نوسان سهام پر ریسک کاهش و حجم مبنای آنها روند افزایشی را در پیش گیرد.

 

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
دیگه همین مونده که بیاد بگه، آی مردم این سهمهایی رو که ما می گیم بگیرید تا حقوقی با عرضه های آبشاری پولتونو از دست شما در بیاره.
فردوسی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
خیلی جالبه که یهو همه حقوقی ها از قانون جدید که موجب زیان مردم شده حمایت میکنند!!
از این حمایتهای یکپارچه حقوقیها فقط میشه یه برداشت کرد اونهم داشتن رانت ....حقوقیها از قبل با رانت اطلاعاتی از بازار پایه خارج شدند و بموقع خالی کردن...
لعنت بر باعث و بانیش...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
این کارشناس نفرمودن چرا سهمی که ریسک داشته نوسان باز گذاشتن
وچرا الان این قانون سلیقه ای رو جایگزین آن کردن
این کار ناشناس نفرمودن چرا پله ای وآرام این کارو نکردن
جناب ناکارشناس نظرات مردم این وسط چی میشد
این ناکارشناس نفرمودن در تابلوی اصلی شرکتی که معادل برابر سرمایش در یک سال زیان تولید کرده چرا سهمو سازمان بورس کنترل نمیکنه
جناب ناکارشناس تاکارشناس واقعی نشدی لطف ادای کارشناسها رو درنیار
منتظر
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
اگر این قوانین تاثیر ندارد و فقط ارزش ذاتی مهم هست لطف کنند در بازار اصلی فقط به عنوان شایعه نه عمل بگویند قوانین جدید بازار پایه در این بازار اجرا می شود ببینید چه اتفاقی می افتد
مهران محبی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
اقای محترم اگه قوانین بازار پایه بد بود و باید بیشتر از این قوانین سخت میشد یا باید شرکت هایی که دستکاری قیمت میکردند بهش هشدار میدادین یا اینکه قبل اینکه این همه قیمت ها رشد کنه جلوشون رو میگرفتین نه اینکه یکباره اینجوری رفتار بکنین و 50 درصد هفته رو بکنین 9 درصد حداقل 20 درصد میکردین که بالاخره انتخاب سرمایه گزاری به عهده سهامدار هستش و نباید هر اتفاقی به صورت دستوری اعمال بشه به نظرم این قوانین تدریجی و دامنه نوسان روزانه4 درصد انجام میشد به نفع همه بود باز سازمان فرصت داره که تجدید نظر کنه و حق حقوق سهامداران رو له نکنه
اشکان
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
آخه ... اگر همین کانالهای آموزشی و سیگنال دهی خوب نبودند که مردم سود نمی کردند. شماها دنبال متضرر کردن مردم و جیب مردم هستید. هر چی این مردم بیشتر بدانند بیشتر منافع تون به خطر میوفته
بهرام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
مگر الان تو بازار دوم قطعات پانصددرصدی رشد نکرد قبلان می گفتن قطعات خودرو ورشکته هست الان چی شده
فردین صادقی محب
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
این اقای کارنشناس چرانمی گوید دراین کار چرا حقوقی بااین همه منفی که سهامش خورد هیچ فروشنده نبود وهیچ اعتراضی ازحقوقی درنیامد
این اقایانی که یکشبه تصمیم میگیرند که حافظ مال مردم باشندمیشدکم کم هرسهم را درپایان سال مالیش اینکار رامیکردند تاسهامدار فرصت تصمیم گیری داشته باشد من حتی نتوانستم ازسهم خروج کنم
اگرقیامتی بود قطعا که هست باید جواب گوباشند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
شما با قوانین مزخرف مندرآوردیتون میخواین حق مردمو ضایع کنید اگه بعضی از شرکتها تخلف کردن و قانونو رعایت نکردن .اونهارو باید اعمال قانون میکردین یا قانون اخراج از بازار رو قرار می دادین. نه اینکه این شرکت های متخلف راحت سرمایه های مردمو بالا بکشن بعد هم هیچ حمایتی از سهامدار نکن .شما هم بگین در دراز مدت بازار پایه رشد میکنه .فقط یک احمق این حرفو باور میکنه.
حق طلب*
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
بااین قوانین که دربازارپایه گذاشتند عملاخریدوفروش درکل هفته روز دوشنبه ها میباشد واین یک روز هم قدرت با بازیگران وسهامداران کلان میباشد هرکاری که دلشان بخواد مکنند طوری که الان سهم را باقیمت پایین ازدست خرده سهامداردرمی آورند و بعدشروع عرضه باقیمت بالا،
لطفا سهامداران خرد حتی اگر درضررهستید دردوشنبه ها #فروشنده نباشید تابتوانیم سرمایه مان راحفظ کنیم
# لطفا دوشنبه ها فروشنده نباشد
باعرض پوزش قصد جسارت ودستور ندارم فقط خواهش میکنم سهامداری کنید تا بازیگران به خواستشان نرسد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: