تعداد بازدید : ۸۶۳
کد خبر : ۱۹۶۰۵۸
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح شد:
۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
رییس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران گفت: کمبود اکسید روی اصلی‌ترین مشکل در زمینه تولید سرب و روی محسوب می‌شود بنابراین به تبع اخذ عوارض برای صادرات کنسانتره واحد فرآوری این محصول نیز با مشکلاتی مواجه می‌شود.

کمبود اکسید روی اصلی‌ترین مشکل تولید سرب و روی/ اعمال عوارض برای صادرات کنسانتره مس و سنگ آهن قانونی نیست

به گزارش بورس نیوز، تدوین طرح جامع سرب و روی کشور به پیشنهاد مجتمع سرب و روی مهدی آباد از دو سال قبل آغاز شده و فاز نخست آن که شامل جمع آوری اطلاعات معادن، صنایع مرتبط، واردات، صادرات، میزان سرانه مصرف و مقایسه آن با استاندارد‌های بین المللی بوده در شهریور ماه سال گذشته و در همایش فلزات غیرآهنی توسط معاونت وقت امور معادن ایمیدرو ارائه شد و فاز دوم طرح که شامل زیرساخت‌ها، بهره وری، قیمت‌های تمام شده، تحلیل شکاف صنعت، تعیین اهداف و تعریف طرح‌های مورد نیاز بوده نیز با مشارکت بخش خصوصی و در دومین همایش فلزات غیر آهنی در مهرماه ارائه می‌شود.طرحی که به گفته کارشناسان اجرای فاز اول آن دراین صنعت بی تاثیر بوده و فاز دوم آن نیز دردی از این صنعت دوا نمی‌کند.

در این خصوص حسن حسینقلی رییس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران به خبرنگار بورس نیوز گفت: طرح جامع سرب و روی چندین سال پیش در دانشگاه تربیت مدرس تدوین و بررسی‌های لازم در خصوص نگارش و اجرای این طرح نیز انجام شد، اما توجه لازم در خصوص اجرای این طرح انجام نشد.

وی با بیان اینکه معاون اول رییس جمهور علاقه‌ای به مطالعه و اجرای این طرح‌ها ندارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر براساس استراتژی‌های تعیین شده میزان تولید روی در کشور ۶ برابر مصرف داخل بوده اما اجرای تصمیماتی همچون اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات سنگ آهن و کنسانتره مشکلاتی را در زمینه تولید این محصول نیز ایجاد می‌کند.

حسینقلی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۷۵ هزار تن شمش روی در کشور تولید می‌شود، ادامه داد: تاکنون تصمیمات مختلفی در زمینه صادرات این محصول اعمال شده، اما تغییری در بازار این محصول ایجاد نشده است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در فاز اول که قرار بود در سال گذشته انجام شود با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه شد.

حسینقلی با اشاره به اینکه کمبود اکسید روی اصلی‌ترین مشکل در زمینه تولید سرب و روی محسوب می‌شود، ادامه داد: این ماده در معادن اکتشاف و سپس وارد فرآیند تولید می‌شود بنابراین به تبع اخذ عوارض برای صادرات کنسانتره واحد فرآوری این محصول نیز با مشکلاتی مواجه می‌شود.

رییس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران افزود: در راستای رفع مشکلات این صنعت باید به بند دوم قانون بهبود فضای کسب و کار که در خصوص مشارکت با تشکل‌ها بوده توجه بیشتری انجام شود.

حسینقلی با اشاره به اینکه در حال حاضر تمامی واحد‌هایی که درگیر بخش نامه اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات سنگ آهن هستند با مشکل مواجه هستند، ادامه داد: اعمال عوارض در راستای حمایت از صنایع داخلی بسیار نامعقول بوده و تحت فشار گذاشتن یک بخش از زنجیره تولید مشکلاتی را برای دیگر بخش‌ها نیز در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: برخلاف آنچه اعلام می‌شود، در حال حاضر مشکل شرکت ذوب آهن اصفهان مربوط به کمبود مواد اولیه نیست بلکه قدیمی بودن سیستم، مدیریت، تکنولوژی و زیان سنواتی بعنوان اصلی‌ترین مشکلات این شرکت محسوب می‌شوند بنابراین فروش ذغال، سنگ آهن و کنسانتره ارزان، راهکار موثری برای رفع مشکلات این شرکت محسوب نمی‌شود.

حسینقلی با اشاره به اینکه در دیگر کشور‌ها برای تولید ۱۰۰۰ تن فولاد ۱۵۰ نفر فعالیت می‌کنند، افزود: ذوب آهن اصفهان ۱۸۰۰۰ نفر پرسنل دارد که ۱۰۰۰۰ نفر آن‌ها مازاد محسوب می‌شوند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران تاکید کرد: فروش مواد توسط معادن ذغال سنگ باقیمتی کمتر نسبت به قیمت‌های جهانی، به شرکت ذوب آهن اصفهان عادلانه نیست و باید راهکار‌های دیگری برای رفع مشکلات این شرکت در نظر گرفته شود.

حسینقلی با اشاره به اینکه ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی تاثیرات مثبتی را برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت، ادامه داد: براساس قانون آنچه از طبیعت استخراج شده و هیچ گونه فعالیت فیزیکی و شیمیایی در آن انجام نمی‌شود بعنوان ماده خام محسوب می‌شود، اما سنگ آهن ماده خام محسوب نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه براساس مصوبه شورای اقتصاد سنگ آهن ماده خام محسوب می‌شود، گفت: براساس مصوبات این شورا، کنسانتره آهن و سرب و روی نیز ماده خام محسوب می‌شود که این اشتباه بوده و باید بازنگری‌های لازم در این زمینه انجام شود زیرا شورای اقتصاد و هیات دولت می‌توانند قانون را تغییر دهند، اما بستن عوارض برای صادرات سنگ آهن مشکلاتی را در این صنعت ایجاد خواهد کرد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران تاکید کرد: اعمال عوارض برای صادرات کنسانتره مس و سنگ آهن معقول و قانونی نیست و دولت باید در این زمینه تصمیمات قانونی اتخاذ کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: