تعداد بازدید : ۸۰۴
کد خبر : ۱۹۹۵۳۰
۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
یادداشت

تحلیل جالب لایحه جدید مالیات

به گزارش بورس نیوز، گرچه یکی از پایه‌های بودجه بدون نفت، گسترش درآمد‌های مالیاتی دولت است، اما این اتفاق به یک باره و با این سر و صدا اتفاق نخواهد افتاد. چه در حوزه ملک، سپرده و یا بورس. راه عمده جبران درآمد‌های نفتی از راه حذف یارانه‌ها در کشور اتفاق خواهد افتاد و نه درآمد‌های مالیاتی. بهتر است کمی با عدد و رقم صحبت کنیم تا بحث منطقی‌تر شود.

فرض کنید دولت بخواهد از  سود سپرده‌ها مالیات بگیرد، اگر نقدینگی بانک‌ها همه در سپرده بلندمدت باشد، یعنی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان و سود ۲۰ درصد به آن تعلق بگیرد. سود سالیانه ۴۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شود، که دولت بخواهد ۲۰ درصد آن را مالیات بگیرد، این درآمد برای دولت ۸۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

حال برای بازار بورس اگر معاملات میانگین روزانه بورس و فرابورس را ۱۵۰۰ میلیارد تومان در نظر بگیریم، سالیانه ۴۵۰ هزار میلیارد تومان گردش داریم، از این مقدار اگر ۳۰ درصد نقدینگی خارج شود، و افراد روی سود صددرصد باشد که قطعا این شکل نیست، باید روی ۷۵ هزار میلیارد تومان عایدی سرمایه به دولت مالیات داده شود، که اگر مالیات ۲۰ درصدی در نظر بگیریم، چیزی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌شود (این درآمد برای سال‌های خوب بورس و با مفروضات خوش‌بینانه است). با توجه به بزرگ‌تر بودن حجم بازار پول از بازار سرمایه اعداد با یکدیگر تناسب دارند.

پس در بهترین حالت دولت از سپرده‌ها ۸۰ هزار میلیارد تومان و بورس ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌تواند مالیات بگیرد، که مجموعا زیر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد.

درباره بررسی برخی یارانه‌های پرداختی دولت به انرژی، مصرف روزانه بنزین به طور میانگین در کشور ۱۰۰ میلیون لیتر است، که نرخ کشور‌های همسایه بالای یک دلار است، در حدود کمی بیشتر ۱۱۰۰۰ تومان با دلار آزاد. در واقع دولت با نرخ دلار آزاد بالای ۳۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه می‌دهد و با دلار ۵۰۰۰ تومان در حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه می‌دهد. این رقم اختلاف فاحش بر ارقام مالیاتی بر نرخ سپرده و احیانا بورس را نشان می‌دهد.


میزان مصرف برق کشور در سال در حدود ۳۰۰ میلیارد کیلو وات ساعت است؛ که هر مگاوات ساعت را معادل ۱.۶ بشکه نفت میگیرند، یعنی در واقع با نفت بشکه‌ای ۵۰ دلاری، که معادل ۲۴ میلیارد دلار می‌شود که با دلار ۱۰ هزار تومان ارزش ریالی ۲۴۰ هزار میلیارد تومان دارد. اما دولت از این بخش حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌گیرد، یعنی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه برق است!

از سوی دیگر، حدود ۱۰~۱۴ میلیارد دلار اختصاص ارز ۴۲۰ تومانی به کالا‌های اساسی داریم که اختلافش با ارز آزاد حدود ۷۰~۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

مجموع یارانه‌های اختصاصی به بنزین، برق و ارز ۴۲۰۰ چیزی حدود ۴۵۰~۶۰۰ هزار میلیارد تومان بوده، که به هیچ وجه قابل قیاس با اخذ مالیات از سود بانکی یا بورس نیست.


نتیجه‌گیری: احتمال وضع مالیات بر بورس نزدیک به صفر و برای سود بانکی بسیار بسیار پایین است. راه‌های دیگری برای پول در آوردن دولت از بورس وجود دارد، که اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در مقابلش عددی نمی‌شود. همچنین دولت برای نرخ سپرده نیز نیازی به اخذ مالیات ندارد، زیرا عمده بانک‌ها دولتی هستند و بهترین کار کاهش نرخ سپرده است. تا اینکه از سود موهوم بخواهد برای خودش بردارد و نارضایتی عده‌ای را فراهم کند، و باعث فرار پول از بانک‌ها به بازار‌های مخرب شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: