تعداد بازدید : ۲۲۵۵
کد خبر : ۱۹۹۶۷۹
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
فاصله بسیار کمی بین نرخ دلار بازار آزاد و نرخ تحلیلی بازار وجود دارد و به همین دلیل فعلا بازار به سهم های دلاری، اقبالی نشان نمی دهد. اما بعضی شرکت های بنیادی و صادرات محور بازار بازار، در بازار داخل هم فروش مناسبی دارند و جایی برای نگرانی سهامداران نیست و این سهم ها می توانند مورد حمایت سهامداران عمده و حقوقی های بازار قرار بگیرند.

اظهارنظر قبل از قطعیت، ممنوع!

به گزارش بورس نیوز، هومن عمیدی کارشناس بازارسرمایه در گفتگو با بورس‌نیوز در خصوص نوسانات بازار بیان کرد: بازار سرمایه در هفته گذشته نوسانات زبادی را پشت سر گذاشت و یکی از مهم‌ترین دلایل نوسانات بازار، اتفاقاتی بود که در گروه بانکی نسبت به دستورالعمل بانک مرکزی در مورد افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی رخ داد و در بازار بازخوردهای متفاوتی داشت و گروه بانکی را به فضای منفی برد.

وی افزود: دومین عامل، اتمام مهلت قانونی دولت به اتحادیه اروپا نسبت به بحث برجام و صحبت‌های روز گذشته رئیس‌جمهور در مورد تزریق گاز به سانتریفوژ‌ها بود که فضای بازار را کمی منفی کرد و سومین عامل را می‌توان رفتار معمول بازارسرمایه و فشار عرضه‌ها در ایام نزدیک به تعطیلات دانست.

عمیدی اضافه کرد: در کل حجم نقدینگی روزانه ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰میلیارد تومانی در بازار، حجم مطلوبی نیست.

سرمایه به قول رئیس اعتماد نکرد

این کارشناس بازارسرمایه به نوسانات بازار اشاره داشت و گفت: به نظر می‌رسد برای بهبود این فضای نوسانی که هر روز یک خبر منفی برای سهامداران دغدغه ایجاد می‌کند، ارکان بازار مسئولیتی خطیر دارند و باید در این فضا، شفاف‌سازی‌های عملیاتی و محکمی صورت گیرد؛ یکی از مواردی که نیازمند شفاف‌سازی بیشتری است، موضوع اخذ مالیات از عایدی سرمایه‌گذاری سهامداران است که اگرچه توسط رئیس سازمان بورس تکذیب و اعلام شد تهدیدی برای بازار نیست، ولی بازارسرمایه تا زمانی که نسبت به این موضوع اطمینان ۱۰۰درصدی پیدا نکرده، کماکان واکنش منفی نشان می‌دهد.

واکنشی قبلاز اخذ تاییده، خطاست!

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه طبق خبرها، بانک مرکزی افزایش سرمایه بانک‌ها را فقط از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت و املاک مجاز کرده و این خبر با واکنش مسئولان سازمان بورس و ذکر اینکه این موضوع هنوز در حال مذاکره و بررسی بوده و نهایی نشده، روبرو شد؛ بهتر بود این اظهارنظرها زمانی صورت گیرد که تصمیمات قطعی شده باشد و طرح گمانه‌زنی‌ها، فضای بازار را بهم نریزد.

فروش داخلی، اقبال را از صادرات‌محورها دور نکرد

وی در رابطه با پیش‌بینی وضعیت آتی بازار گفت: در بازارسرمایه، تحلیل صنایع بر اساس دلار تقریبا ۱۰۵۰۰تومانی انجام می‌شود و دلار بازار آزاد حوالی ۱۱۱۰۰ تا ۱۱۵۰۰تومان در نوسان است؛ فاصله بسیار کمی بین نرخ دلار بازار آزاد و نرخ تحلیلی بازار وجود دارد و به همین دلیل فعلا بازار به سهم‌های دلاری، اقبالی نشان نمی‌دهد اما بعضی شرکت‌های بنیادی و صادرات محور بازار، در بازار داخل هم فروش مناسبی دارند و جایی برای نگرانی سهامداران نیست و این سهم‌ها می توانند مورد حمایت سهامداران عمده و حقوقی های بازار قرار بگیرند. اما اگر نقدینگی به سمت سهم های بزرگ و بنیادی بازار نرود ، وارد سهم های کوچک شده و جریان سفته بازانه توسط عده ای قلیل و کم با سرمایه های پایین، گروه های کوچک را در بازار پیشرو میکنند و نقدینگی به سمت این گروه ها رفته و در نهایت، سهامداران سهم های بزرگ که اکثریت بازار را تشکیل می دهند، متضرر خواهند شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: