تعداد بازدید : ۳۸۱۷
کد خبر : ۲۰۰۲۰۱
پیشنهادی برای سازمان بورس در جهت ارتقای بازار؛
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
در نظرسنجی اخیر آبسیم پلاس سهم سازمان بورس از مسأله آموزش بسیار بالا بود و در شرایطی که شرکت‌های بورس تهران، فرابورس ایران و حتی کانون کارگزاران می‌توانند در این زمینه ابتکار عمل را بدست بگیرند، پیشنهادی ارائه شد که می‌تواند گره‌گشا باشد.

پیشنهادی برای سازمان بورس در جهت ارتقای بازار

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، یکی از دغدغه‌های این روز‌های فعالان بازار سرمایه مبحث آموزش است. موضوعی که در روز‌های اوج گیری بازار به شدت خود را نشان می‌دهد و خلاء‌های آموزشی به مانند یک سرعت‌گیر عمل می‌کند.

از طرف دیگر، عدم آگاهی و دانش کافی سهامداران نسبت به بازار سرمایه موجب خسران این افراد نیز می‌شود و در طول زمان، بی اعتمادی به بورس را به دنبال دارد.

در همین راستا، آبسیم پلاس این موضوع را بر ترازوی نظرسنجی گذاشت و ۲۳۲۰ سهامدار نظر خود را اعلام کردند.

بر اساس این گزارش، ۵۵ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، "سازمان بورس و اوراق بهادار تهران" را متولی اصلی آموزش در بازار سهام می‌دانند.

پس از سازمان بورس و ارکان وابسته به آن، "کارگزاری ها" در رتبه دوم قرار گرفته‌اند و سهم ۲۶ درصدی از نگاه سهامداران دارند.

پیشنهادی برای سازمان بورس در جهت ارتقای بازار

نکته جالب توجه این است که تنها ۸ درصد سهامداران، "خود" را به عنوان نفر اصلی در آموزش خود می‌دانند. ۶ درصد دیگر معتقدند "دولت" مسئول آموزش سهامداران بازار سرمایه است.

در این خصوص ولید هلالات رئیس هیئت مدیره شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار در گفتگو با بورس نیوز گفت:

از آن جا که سازمان بورس و اوراق بهادار تهران یک نهاد دولتی است، متولی آموزش شناخته نمی‌شود و صرفا در زمینه وضع قوانین و مقررات در این زمینه می‌تواند ورود کند اما؛ شرکت‌های بورس تهران، فرابورس ایران و حتی کانون کارگزاران می‌توانند در زمینه آموزش ابتکار عمل را بدست بگیرند. در واقع، سازمان بورس باید قوانینی وضع کند که چه کسانی می‌توانند آموزش دهند و افرادی که وارد بازار می‌شوند مجبور به گذراندن آموزش‌های حداقلی باشند. از میان گزینه‌های مطرح شده در نظرسنجی، یکی از متولی‌های اصلی می‌تواند کارگزاری‌ها باشند اما؛ هر کسی می‌تواند آموزش بازار سرمایه را به اجرا درآورد.

وی در ادامه اضهار داشت: ضعف آموزش موجود در بازار سرمایه از عدم فرهنگ‌سازی نشأت می‌گیرد که بخشی از خلاء‌های موجود در این زمینه به نگرش و رفتار سازمان بورس برمی گردد. سازمان بورس باید قوانینی وضع کند که افراد بدون آموزش حداقلی شخصا وارد جریان معاملات نشوند؛ هر چند که نباید ورود به بورس را سخت و دشوار کرد.

رئیس هیئت مدیره شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار پیشنهاد خود را این‌گونه بیان کرد: هر شخص قبل از دریافت گواهینامه رانندگی مجبور است در ابتدا با هر میزان تسلط، به آموزشگاه‌های رانندگی مراجعه کنند و پس از طی دوره‌های مخصوص، نسبت به دریافت گواهینامه اقدام کند و حتی پس از آن، تا مدتی محدودیت‌هایی در رانندگی دارد. این چنین مواردی در خصوص سرمایه‌گذاران بازار سهام نیز می‌توانند اجرا شود و افراد در وهله اول و در حین آموزش دیدن، سرمایه خود را از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد جریان معاملات بازار کنند. پس از طی آموزش‌های لازم که باید با هزینه صفر یا بسیار اندک انجام شود، بتوانند شخصا نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کنند.

فردوسی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
همه صندوقها واسه سرمایه مردم دندان تیز کردن و هر جا سخن از ورود نقدینگی و افراد تازه کار است همه واسه سرازیر شدن پول به این صندوقها سینه میزنند...حالا اگه این صندوقها پولهای مردم را برداشتند و رفتند همچون صدها موسسه مالی دارای مجوزززززززززززززززززززززززززززززززززززز ...چه کسی باز پرداخت پول مردم را ضمانت میکند؟
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: