تعداد بازدید : ۹۷۶
کد خبر : ۲۰۲۴۹۸
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید شد:
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷
طرح‌های معافیت مالیاتی غیرتولیدی توهین به مردم ایران بوده چراکه باید جامعه کار و تولید مشمول مالیات باشد اما؛ برخی افراد و شرکت‌های خاص مشمول مالیات نمی‌شود!

معافیت های مالیاتی سیاسی، ممنوع!

به گزارش بورس نیوز یکی از مهم‌ترین مسائلی که در کشور ما کمتر به آن پرداخته شده، بحث اجرای نظام مالیاتی عادلانه است. اقشار ضعیف از جمله کارگران و کارمندان مالیات می پردازند؛ ولی بسیاری از اشخاص با درآمد بالا مثل بعضی پزشکان و وکلا و حتی دلالان، از زیر بار پرداخت مالیات، شانه خالی می کنند.

قوانین مالیاتی کشور سال ها قبل تدوین شده و در طی این سال ها، بارها و بارها معافیت‌های مالیاتی جدید تعریف شده است. در حالی که در هیچ جای دیگر دنیا، چنین بذل و بخشش هایی در حوزه مالیات مرسوم نیست. رقم معافیت های مالیاتی بالا است و اصلاح مقررات مربوط به معافیت های مالیاتی، ضروری است.

برای مثال اخیرا یکی از مقامات کشوری از لزوم معافیت مالیاتی سلبریتی ها صحبت کرده؛ حال آنکه بعضی از این سلبریتی ها درآمدهای چند میلیاردی در سال دارند. اما اصولا در کشور ما، درآمدهای بسیاری از افراد، شفاف نیست و اجرای نظام مالیاتی عادلانه دور از دسترس به نظر می رسد.

معافیت های مالیاتی سیاسی، ممنوع!

غلامحسین دوانی عضو انجمن حسابداران خبره آمریکا و عضو جامعه حسابداران رسمی ایران و کارشناس امور مالیاتی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: معافیت های مالیاتی ایران در قانون سال ۱۳۴۵ که مهمترین قانون مالیاتی کشور بوده، هدفمند و جهت دار بوده است؛ ولی در دوران بعد از انقلاب، معافیت های مالیاتی هدفمند نبوده و ذینفعان یا نمایندگان مجلس با اعمال فشار، معافیت‌های مالیاتی ایجاد کرده‌اند که در نتیجه آن فرار مالیاتی به بیش از ۴۰درصد برسد.

وی افزود: در تمامی نقاط دنیا، معافیت‌های مالیاتی وجود دارد اما؛ این معافیت‌های جهت‌دار و هدفمند بوده و در تولید، نقش مثبت دارد؛ در حالی که معافیت‌های مالیاتی در ایران، سیاسی است.

دوانی تصریح کرد: در حال حاضر دولت به درآمدهای مالیاتی نیاز داشته و وقتی برای اخذ مالیات به برخی اشخاص حقوقی یا حقیقی مراجعه می‌شود، می‌بینیم عده‌ای از آنها قانونا معافیت مالیاتی داشته و عده‌ای دیگر راه‌های فرار از مالیات را می دانند. برای مثال در هیچ جای دنیا، هنرمندان از پرداخت مالیات معاف نشده اند. در کشور آمریکا هنرمندان بسیار بزرگی وجود دارد که مشمول مالیات هستند. ورزشکاران هم مالیات می دهند و چندی قبل مسی بعنوان جادوگر فوتبال جهان ۳۵ میلیون یورو جریمه شد و حتی بحث زندان رفتن وی هم مطرح شد، در حالی که در ایران جرات نمیکنیم از بازیکنان معروف مالیات بگیریم. ورزشکاران ما حتی رقم قرارداد خود را به درستی افشا نمی کنند!

معافیت های مالیاتی سیاسی، ممنوع!

وی اضافه کرد: طرح معافیت مالیاتی سلبریتی ها، توهین به مردم ایران بود. چرا باید جامعه کار و تولید مشمول مالیات باشد، اما خانم یا آقای سلبریتی با چشم و ابرو و... فیک، مشمول مالیات نشود؟ در قانون مالیات ها اساسا چیزی بعنوان خودی و غیر خودی و... ندارد. در قانون مالیات ها تمامی اشخاصی که درآمد دارند، به موجب ماده ۱ مشمول پرداخت مالیات هستند. اگر قرار است معافیتی تعریف شود حتما باید هدفمند باشد. مثلا در مناطق بسیار محروم کشور می توان میزان معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد را بیشتر از سایر مناطق قرار داد تا اشتغالزایی در آن مناطق تشویق شود. معافیت های مالیاتی مناطق آزاد کشور هم بایست مورد بازنگری قرار بگیرد.

نیاز به مالیات ستانی صحیح
محمدرضا جعفریان مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران در این رابطه اظهار کرد: مادامی که تبعیض و معافیت مالیاتی در کشور وجود داشته باشد و دولت در چارچوب قانون به مردم گزارش ندهد، مالیات ستانی صحیح اتفاق نخواهد افتاد. وقتی مردم از امنیت شغلی برخوردار نباشند، به راحتی مالیات نمی دهند و اینجاست که اختلاف طبقاتی صورت می گیرد.

وی افزود: «مالیات» ابزاری است که از قرن ها قبل و در حکومت های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته و این ابزار بسیار قوی و به نفع جامعه است.

هر قانون و مقرراتی که منفعت را محدود کند، مورد مقاومت قرار می‌گیرد
محسن ابراهیمی، معاون حسابرسی سازمان مالیاتی استان تهران در این راستا عنوان کرد: ضعف‌هایی در اجرای قانون وجود دارد اما؛ بطور کلی چند عامل در این ضعف، بسیار تاثیرگذار هستند.

وی افزود: مجری قانون و قانونگذار، در مالیات ستانی دخیل هستند اگر قانونی مناسبی نداشته باشیم، رفتار بازار تغییر خواهد کرد؛ در بازار همواره دنبال منفعت‌طلبی هستیم و این از ریشه‌های بازار است؛ لذا هر قانون و مقرراتی که منفعت را محدود کند، مورد مقاومت قرار می گیرد.»

ابراهیمی اضافه کرد: از طرفی قانون بد باعث می شود رفتار بازاریاب به سمت خلاف حرکت کند؛ مجری دریافت مالیات فقط سازمان مالیاتی نیست و نهادهای مختلف و دستگاه قضایی نیز باید جهت هماهنگی امور، وارد عمل شوند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: