تعداد بازدید : ۶۴۹
کد خبر : ۲۰۲۹۰۹
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵
مدیرعامل سرمایه‌گذاری اقتصاد شهر گفت: دولت باید نرخ اوراق بدهی و سود سپرده بانکی را کاهش دهد تا بورس بتواند پذیرای تامین‌مالی به‌واسطه اوراق باشد.

حامد فلاح جوشقانی مدیرعامل سرمایه‌گذاری اقتصاد شهر در گفتگو با بورس نیوز در رابطه با انتشار اوراق بدهی و تاثیرش بر بازار سرمایه اظهارکرد: میزان عمق بازار بدهی در "بورس" کم بوده و باید بزرگ‌تر شود که اگر کیفیت بازار سرمایه افزایش یابد، منابع بیشتری به سمت بازار سرازیر خواهد شد؛ اقدامی که حتما دولت باید در راستای آن گام بردارد آن است که نرخ سود این اوراق‌ها را از لحاظ نرخ سود سپرده بانکی و نرخ سود اوراق، پایین آورد چراکه نرخ فعلی آن بسیار بالاست.

وی در ادامه به رابطه نرخ سود و تامین مالی دولت اشاره داشت و ادامه داد: نرخ سود به هر میزانی که پایین باشد، دولت در تامین‌مالی بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند عملکرد مناسبی را از خود برجای بگذارد ضمن آنکه چنین سمت‌وسویی، برای بازار سرمایه نیز مفید است؛ از سوی دیگر نباید فراموش کرد که سیاست‌های اتخاذ شده در گذشته به دلایلی همچون نرخ سود بالا، هزینه‌های زیادی را متحمل دولت کرد.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: بانک مرکزی و دولت باید گام در مسیر انتشار بیشتر اوراق گذارند و در این مسیر به حرکت خود ادامه دهند اما؛ با نرخ سود فعلی نمی‌توان اوراق بلندمدت منتشر کرد.

وی اضافه کرد: با نرخ‌های سود بالا، بانک مرکزی نمی‌تواند عملیات بازار باز را به درستی در دستور کار قرار دهد؛ وضعیت موجود اوراق دو یا سه ساله اسناد خزانه‌ای بوده اما اسناد خزانه‌ای ۲۰ ساله نیز باید وجود داشته باشد، ولی نه با نرخ سودی که ارزش اسمی ندارد.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری اقتصاد شهر در پایان به رابطه پایین بودن نرخ و تاثیر آن بر بازار اشاره داشت و عنوان کرد: نرخ سود که پایین باشد، اوراق بدهی گسترش پیدا می‌کند، ابزار سیاست دست بانک‌مرکزی می‌آید ضمن آنکه تامین مالی دولت نیز روی ریل خواهد افتاد و نقدینگی و عملیات بازار بهتر صورت می‌پذیرد. 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.