تعداد بازدید : ۷۴۲
کد خبر : ۲۰۲۹۰۹
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵
مدیرعامل سرمایه‌گذاری اقتصاد شهر گفت: دولت باید نرخ اوراق بدهی و سود سپرده بانکی را کاهش دهد تا بورس بتواند پذیرای تامین‌مالی به‌واسطه اوراق باشد.

حامد فلاح جوشقانی مدیرعامل سرمایه‌گذاری اقتصاد شهر در گفتگو با بورس نیوز در رابطه با انتشار اوراق بدهی و تاثیرش بر بازار سرمایه اظهارکرد: میزان عمق بازار بدهی در "بورس" کم بوده و باید بزرگ‌تر شود که اگر کیفیت بازار سرمایه افزایش یابد، منابع بیشتری به سمت بازار سرازیر خواهد شد؛ اقدامی که حتما دولت باید در راستای آن گام بردارد آن است که نرخ سود این اوراق‌ها را از لحاظ نرخ سود سپرده بانکی و نرخ سود اوراق، پایین آورد چراکه نرخ فعلی آن بسیار بالاست.

وی در ادامه به رابطه نرخ سود و تامین مالی دولت اشاره داشت و ادامه داد: نرخ سود به هر میزانی که پایین باشد، دولت در تامین‌مالی بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند عملکرد مناسبی را از خود برجای بگذارد ضمن آنکه چنین سمت‌وسویی، برای بازار سرمایه نیز مفید است؛ از سوی دیگر نباید فراموش کرد که سیاست‌های اتخاذ شده در گذشته به دلایلی همچون نرخ سود بالا، هزینه‌های زیادی را متحمل دولت کرد.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: بانک مرکزی و دولت باید گام در مسیر انتشار بیشتر اوراق گذارند و در این مسیر به حرکت خود ادامه دهند اما؛ با نرخ سود فعلی نمی‌توان اوراق بلندمدت منتشر کرد.

وی اضافه کرد: با نرخ‌های سود بالا، بانک مرکزی نمی‌تواند عملیات بازار باز را به درستی در دستور کار قرار دهد؛ وضعیت موجود اوراق دو یا سه ساله اسناد خزانه‌ای بوده اما اسناد خزانه‌ای ۲۰ ساله نیز باید وجود داشته باشد، ولی نه با نرخ سودی که ارزش اسمی ندارد.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری اقتصاد شهر در پایان به رابطه پایین بودن نرخ و تاثیر آن بر بازار اشاره داشت و عنوان کرد: نرخ سود که پایین باشد، اوراق بدهی گسترش پیدا می‌کند، ابزار سیاست دست بانک‌مرکزی می‌آید ضمن آنکه تامین مالی دولت نیز روی ریل خواهد افتاد و نقدینگی و عملیات بازار بهتر صورت می‌پذیرد. 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: