تعداد بازدید : ۱۲۳۷
کد خبر : ۲۰۴۴۲۹
بنای حقوقی‌ها به فروش این سهم؛
۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
در حالی که بازار سرمایه در مدت اخیر پربازده‌ترین بازار کشور لقب گرفته که «ونیرو» به سبب سرمایه گذاری اندک در این بازار سهم چندانی از آن نمی‌برد و بیش از هر چیز به دنبال سود شرکت غیربورسی خود رفته است.

«ونیرو» جیب زیرمجموعه خود را خالی کرد

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، شرکت «سرمایه گذاری نیرو» با سرمایه ۹۳۵۰ میلیارد ریالی، در ۶ ماهه نخست سال جاری از محل‌های مختلف به درآمد عملیاتی ۷۲ میلیارد ریالی نزدیک شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد بیشتر است.

به طور کلی نگاهی به دوره‌های مالی اخیر نشان می‌دهد که بیشترین محل درآمدی شرکت، درآمد سود سهام است و سود حاصل از فروش سرمایه گذاری‌ها در آخرین دوره مالی ۱۲ ماهه، تنها ۱۰ درصد از درآمد‌ها را شامل شده است.

درآمد سود سهام «ونیرو» تا سال ۹۵ نوسان زیادی نداشت و در محدوده‌ای مشخص در حرکت بود اما؛ در سال‌های ۹۶ و ۹۷ که فشار تورم بر اقتصاد وارد شد، این شرکت نیز از رشد نرخ‌ها و درآمد شرکت‌های زیرمجموعه نفع بالایی برد و جهش بلندی در این زمینه تجربه کرد. البته اغلب درآمد سود سهام سال ۹۷ مربوط به سود تقسیمی شرکت "توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا" می‌شود که ۹۸ درصد از سود انباشته را بین سهامداران خود تقسیم کرد.

در سال گذشته و مدت سپری شده از سال جاری نیز از رشد بازار سرمایه استفاده کرده و با فروش بخشی از سهام خود به درآمد‌های قابل توجهی دست یافته است؛ در حالی که در سال‌های قبل از آن سیاست شرکت حفظ سهام موجود بود و کمتر اقدام به فروش سرمایه گذاری‌های خود می‌کرد.

«ونیرو» جیب زیرمجموعه خود را خالی کرد

بر اساس این گزارش، ۹۷ درصد از سرمایه گذاری‌های «ونیرو» در شرکت‌های غیربورسی انجام گرفته که بیشترین و اصلی‌ترین سرمایه گذاری مربوط به شرکت "توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا" است.

به طور کلی، این شرکت ۸۷۲۸ میلیارد ریال در شرکت‌های غیربورسی و ۳۰۸ میلیارد ریال در شرکت‌های بورسی سرمایه گذاری کرده که بیشترین سهم مربوط به شرکت‌های حاضر در صنعت عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم است.

از آن جا که این شرکت سهم زیادی در بازار سرمایه ندارد، ارزش بازار سبد سهام بورسی نیز تفاوت زیادی ندارد و حدود ۴۶۴ میلیارد ریال است.

«ونیرو» جیب زیرمجموعه خود را خالی کرد

شرکت "توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا" که بار عمده سرمایه گذاری‌ها را به دوش می‌کشد و خود نیز یک شرکت سرمایه گذار محسوب می‌شود، در سال مالی ۹۷ بیش از ۹۳۱ میلیارد ریال سود خالص شناسایی کرد. در مجموع، عملکرد این شرکت منجر به نمایش ۸۹۹ میلیارد ریال سود انباشته شد که ۹۸ درصد این رقم در غالب سود نقدی، بین سهامداران تقسیم شد.

با توجه به این که «ونیرو» سرمایه گذاری قابل توجهی در صنعت نیروگاهی کشور انجام داده، با افزایش احتمالی نرخ برق، سودآوری شرکت دستخوش تغییرات مثبت قابل توجه خواهد شد.

در بازار سرمایه «ونیرو» شرایط مطلوبی دارد و در مدت سپری شده از سال جاری بازدهی ۱۶۸ درصدی را عاید سهامداران و همراهان خود کرده است.

در نظرسنجی چند روز پیش آبسیم پلاس، ۵۴ درصد اعلام کردند در این سهم موضع خرید را انتخاب می‌کنند و باقی افراد موقعیت فروش را برگزیدند. بنابراین، بر اساس میزان بازدهی «ونیرو» می‌توان گفت که همچنان تمایل به خرید بالا و فشار تقاضا بیش از عرضه و فروش است.

حقوقی‌ها در این فرایند در نقش فروشنده ظاهر شدند و از ابتدای سال جاری تا به امروز بیش از ۱.۲ میلیارد سهم به حقیقی‌ها فروختند و در سمت عرضه ایستادند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: