تعداد بازدید : ۱۲۸۳
کد خبر : ۱۹۵۴۱۸
برق زیرمجموعه‌ها در چشمان این سرمایه گذار؛
۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
اتفاق مهم «وسنا» در سال گذشته آن بود که رای دادگاه به نفع دو شرکت «سنا» و «زاگرس» صادر شد و به این ترتیب مالکیت نیروگاه‌های قائن، ارومیه و اردبیل به این شرکت تعلق گرفت.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس‌نیوز، آن چه بیش از همه در ترازنامه شرکت «سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران- سنا» به چشم می‌خورد، رقم بزرگ سود سهام پرداختنی است که تا پایان خرداد ماه و تا قبل از برگزاری مجمع سالانه، بالغ بر ۱۶۸ میلیارد تومان است.

این مبلغ مربوط به سود سهام سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ شرکت‌های صبا، سرمایه گذاری توسعه ملی و مپنا است.

نیروی سودآوری در بازوان «وسنا» می‌نشیند؟

پرتفوی بورسی این شرکت تنها شامل دو شرکت «سرمایه‌گذاری نیرو» و «بورس انرژی» به بهای تمام شده اندک ۴۱۱ میلیون تومان می‌شود و غالب سرمایه‌گذاری‌ها به شرکت‌های غیربورسی اختصاص یافته است.

بر اساس این گزارش باید اشاره شود که بالغ بر ۲۹۹ میلیارد تومان نیز بهای تمام شده سبد سهام غیربورسی «وسنا» بوده که شرکت‌های «مولد نیروی خرم آباد» و «تولید نیروی آذرخش» بیشترین سهم را از این سبد در دست دارند.

مراحل راه‌اندازی شرکت «مولد نیروی خرم آباد» تا پایان اسفند ماه سال ۹۷ حدود ۴۲ درصد پیش رفته و برآورد شده تا پایان سال ۹۸ دو واحد گازی آن به بهره‌برداری برسد.

شرکت «تولید نیروی آذرخش» توانست بدهی‌های ارزی تسهیلات دریافتی خود را از صندوق ذخیره ارزی با مطالبات خود از وزارت نیرو تهاتر کند و خطر پرداخت خسارت ۳۰۰۰ میلیارد تومانی را از سر گذراند. این شرکت در دوره ۱۲ ماهه سال ۹۷ حدود ۳۸۳ میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرد.

اتفاق مهم «وسنا» در سال گذشته آن بود که رای دادگاه به نفع دو شرکت «سنا» و «زاگرس» صادر شد و به این ترتیب، مالکیت نیروگاه‌های قائن، ارومیه و اردبیل به این شرکت تعلق گرفت.

بر این اساس، ارزش بازار «وسنا» بیش از ۱۴۱۴میلیارد تومان بوده که راه اندازی طرح‌های در حال اجرا و روند رو به رشد شرکت‌های زیرمجموعه، می‌تواند بر این رقم در آینده‌ای نزدیک بیافزاید.

آبسیم پلاس چندی پیش وضعیت معاملات «وسنا» در بازار سرمایه را به نظرسنجی گذاشت و طی آن، بیشتر شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، رأی به فروش این سهم دادند.

نیروی سودآوری در بازوان «وسنا» می‌نشیند؟

بر پایه این گزارش، در معاملات «وسنا» در سومین روز شهریور ماه که نظرسنجی انجام گرفت، ۳۸۵ خریدار در برابر ۲۷۴فروشنده صف آرایی کردند اما؛ زور فروشنده‌ها به خریداران چربید و در نهایت، قیمت این سهم رنگ قرمز به خود گرفت. البته در این امر حقوقی‌ها به صورت جزئی نیز دخیل بودند.

در مجموع، حقوقی‌ها از ابتدای سال جاری تا به امروز میل به خروج از این سهم را به نمایش گذاشته اند. هر چند که در روز‌های سبز این نماد، حقوقی‌ها نقش پررنگی در سمت تقاضا ایفا و به رشد بیشتر قیمت سهم کمک کرده اند.

به طور کلی «وسنا» در مدت سپری شده از سال جاری بازدهی مناسب ۹۵درصدی را عاید سهامداران و همراهان خود کرده است.

با توجه به تغییر و تحولات مثبت در شرکت‌های زیرمجموعه، ارزش «وسنا» بیش از این ارقام خواهد بود و توانایی شناسایی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان سود از شرکت‌های زیرمجموعه را دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: