تعداد بازدید : ۱۴۸۹
کد خبر : ۲۰۴۶۵۴
روند رو به صعود این سهم تکرارپذیر است؛
۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
«شاملا» بدون دغدغه محصول تولیدی خود را به بازار عرضه می‌کند و نگران وجود رقیب و از دست دادن بازار فروش خود نیست. در بازار سرمایه نیز همواره از روی شاخص کل عبور کرده است.

یکه‌تازی «شاملا» با طعم انحصار

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، یکی از شرکت‌هایی که مزیت رقابتی بالا دارد و به صورت انحصاری محصول تولید می‌کند، شرکت «معدنی املاح ایران» است.

این شرکت پودر سولفات سدیم تولید می‌کند که تنها تولیدکننده در کشور است و به صورت کامل در انحصار خود دارد. مهمترین دلیل این انحصار این است که تولید سولفات سدیم آلایندگی شدیدی به دنبال دارد و به محیط زیست آسیب‌رسان است. از همین رو، دولت تنها به یک شرکت مجوز تولید این محصول را داده و میزان تولید شرکت «معدنی املاح ایران» جوابگوی بازار داخل هست و کمبودی از این جهت احساس نمی‌شود.

به این ترتیب، این شرکت بدون دغدغه محصول تولیدی خود را در بازار عرضه می‌کند و نگران وجود رقیب و از دست دادن بازار فروش خود نیست. به نوعی می‌توان گفت، درآمدزایی «شاملا» تضمین شده است و با افزایش نرخ در دوره‌های مختلف، مبلغ فروش روند رو به رشد دارد؛ به خصوص آن که در نرخ‌گذاری سولفات سدیم دولت دخالت نمی‌کند و نرخ آن توسط هیئت مدیره شرکت تعیین می‌شود.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، نرخ فروش سولفات سدیم هیچ زمانی از ۱۲.۵ میلیون ریال پایین‌تر نیامده است و به طور کلی میل به صعود دارد.

یکه‌تازی «شاملا» با طعم انحصار

در ۹ ماهه منتهی به آذر ماه سال ۹۸ «شاملا» ۲۰۷۰ میلیارد ریال درآمد عملیاتی شاسایی کرده که از مبلغ فروش دوره ۱۲ ماهه سال ۹۷، حدود ۱۱ درصد رشد نشان می‌دهد و به این ترتیب، در حالی که هنوز سه ماه از سال جاری باقی مانده، این شرکت از رکورد فروش سال قبل عبور کرد و سطوح تازه درآمدزایی را لمس کرد.

یکه‌تازی «شاملا» با طعم انحصار

با توجه به موارد گفته شده انتظار ادامه روند صعودی درآمدزایی «شاملا» چندان انتظار بی‌جایی نیست و در صورتی که بتواند بر هزینه‌های خود کنترل داشته باشد سود سودآوری نیز از حالت نوسانی خارج می‌شود و گام در مسیر صعود می‌گذارد. هر چند که تا دوره ۶ ماهه سال جاری خود را به شدت به سودآوری سال قبل نزدیک کرده و توانایی جهش دو برابری را دارد.

در نظرسنجی چند روز پیش آبسیم پلاس در خصوص معاملات «شاملا»، ۴۸ درصد از شرکت‌کنندگان ابراز تمایل به خرید این سهم کردند و باقی گزینه فروش را برگزیدند.

از ابتدای سال جاری تا به امروز این سهم بیش از ۲۴ هزار خریدار و ۱۸ هزار فروشنده داشته که در این میان، حقوقی‌ها نقش فروشنده را برعهده گرفتند. طی این مدت، حقوقی‌ها حدود ۹ میلیون سهم «شاملا» را به حقیقی‌ها واگذار کردند.

این سهم در بازار سرمایه نیز عملکرد خوبی داشته و تا با امروز بیش از ۱۹۳ درصد رشد قیمت داشته است. نگاهی به روند قیمت سهام «شاملا» نشان می‌دهد که به نوعی همگام با شاخص کل حرکت می‌کند و هر زمان دماسنج بازار سهام میلی به صعود شدید نداشته، بازدهی این سهم نیز در ارقام پایین قرار گرفته و هر بار که شاخص‌ها جهش یافتند، این سهم نیز بازدهی سنگینی را عاید همراهان خود کرده است.

با همه این اوصاف، بازدهی «شاملا» در تمام سال‌ها بیش از شاخص کل بوده است.

یکه‌تازی «شاملا» با طعم انحصار

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: