تعداد بازدید : ۹۸۲
کد خبر : ۲۰۵۱۰۵
پیش گشایش؛
۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
به نظر می‌رسد بازار امروز با متعادل شدن روند معاملات شرکت‌های بزرگ و جمع‌آوری صف‌های فروش روبرو باشد.

جمع آوری صف‌های فروش

آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه روز گذشته یکی از کاهشی‌ترین روز‌های خود را تجربه کرد و شاخص کل با بیش از ۱۶.۷۶۰ واحد کاهش به ۳۶۷.۳۶۴ واحد تنزل یافت. به عبارتی دیگر شاهد کاهش بیش از ۴.۲ درصدی متوسط قیمت‌ها در شرکت‌های بورسی بودیم. شاخص فرابورس نیز کاهش مشابهی را تجربه کرد و با بیش از ۴ درصد کاهش روبرو بود.

ترور و شهادت سپهبد سلیمانی و تبعات آتی این موضوع به طور طبیعی منجر به نگرانی‌های گسترده‌ای در سطح بازار سرمایه شده و با توجه به رشد بالای قیمت‌ها در یک ماه گذشته این موضوع تشدید نیز شده است.

از سوی دیگر شاهد ممانعت سازمان بورس از فروش سهام توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری بودیم که این موضوع می‌تواند در روز‌های آینده از تعادل بازار جلوگیری کند. به این معنی که با توجه به احتمال رشد ابطال واحد‌های سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها و اجبار مدیران آن‌ها در خصوص فروش سهام در پرتفوی سرمایه‌گذاری، عرضه‌های جدیدی را در سطح بازار انتظار خواهیم داشت. به هر حال متولیان سازمان بورس که به نظر می‌رسد صرفا حفظ شاخص‌های بازار سرمایه اولویت اول و صددرصدی آن‌ها بوده، می‌بایست متوجه حقوق دارندگان واحد‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌ها نیز باشند و نمی‌توانند از یک سو افراد را تشویق به سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها کنند و از سوی دیگر در زمان‌های این چنینی حقوق آنان را نادیده گرفته و آن را فدای خواسته‌های سازمانی خود قرار دهند.

در جریان معاملات دیروز شاهد حمایت‌های خوبی توسط سهامداران عمده و بازارگردانان شرکت‌های بزرگ و بنیادی بودیم و بسیاری از صف‌های فروش این شرکت‌ها جمع شد. با این حال در شرکت‌های کوچک‌تر به نوعی شاهد قفل شدن روند معاملات و عدم تحرک خاصی در معاملات این گروه‌ها بودیم. این موضوع می‌تواند بیش از پیش ریسک‌های سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های زیان ده و غیربنیادی و صرفا سفته‌بازی را به اهالی بازار سرمایه یادآوری کند.


اخبار سیاسی و اقتصاد کلان

واکنش‌ها به شهادت سپهد قاسم سلیمانی همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد که این موضوع که اهمیت آن فراتر از تصورات اولیه بوده، به تدریج در حال تبدیل شدن به مسئله اول کشور و تصمیم‌سازی‌های آتی خواهد بود. میزان واکنش کشورمان به این عمل جنایتکارانه توسط تروریست‌های آمریکایی در حال حاضر مهم‌ترین موضوع مورد بحث در محافل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور است. به طور قطع سران کشور با هوشیاری کامل علاوه بر لزوم پاسخگویی عزتمندانه به این عمل وحشیانه، حفظ منافع ملی و امنیت کشور را در دستور کار خود قرار داده اند و بیانیه شواری عالی امنیت ملی نیز بر همین موضوع تاکید دارد.

به هر حال به نظر می‌رسد که در حال حاضر کشور عراق به صحنه تنش‌های سنگین ایران و آمریکا و همچنین گروه‌های مردمی عراقی تبدیل شده و شب گذشته نیز شاهد چند حمله راکتی به برخی مقر‌های آمریکایی‌ها و همچنین اخبار جسته‌گریخته‌ای در خصوص حمله مجدد آمریکایی‌ها به نیرو‌های حشدالشعبی بودیم.

بازار امروز
به نظر می‌رسد بازار امروز با متعادل شدن روند معاملات شرکت‌های بزرگ و جمع‌آوری صف‌های فروش روبرو باشد. به هر حال باید قبول کرد که بخشی از منابع این بازار با توجه به ریسک‌های جدید تحمیل شده بر آن، از آن خارج خواهد شد و رونق هفته‌های گذشته را به طور طبیعی و حداقل در چند روز آینده مشاهده نخواهیم کرد.

به هر حال برای افرادی که قصد ادامه حضور در بازار را دارند، تغییر ترکیب پرتفوی و حضور در سهام شرکت‌های بنیادی و با ریسک‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی کمتر توصیه می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: