تعداد بازدید : ۸۱۵
کد خبر : ۲۰۴۳۵۹
پیش گشایش؛
۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
بازار سرمایه روز‌های طلایی‌ای را سپری می‌کند و شاید این گفته بدون اغراق باشد که کسب این میزان سود در بازار در تاریخ آن بی‌سابقه باشد.

روزهای طلایی بورس


آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه روز‌های طلایی‌ای را سپری می‌کند و شاید این گفته بدون اغراق باشد که کسب این میزان سود در بازار در تاریخ آن بی‌سابقه باشد. این در حالی است که برخی از کارشناسان نسبت به حبابی شدن بسیاری از قیمت‌ها نگرانی خود را ابراز کرده‌اند و نسبت به عدم اصلاح قیمت‌ها و رشد بدون منطق در سهام برخی شرکت ها، تردید‌هایی در خصوص پایداری روند صعودی فعلی به وجود آمده است.

شاخص کل روز گذشته با بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ واحد افزایش به بیش از ۳۶۷ هزار و ۶۳۰ واحد رسید. شاخص هم وزن نیز افزایش ۲.۵۱ درصدی را تجربه کرد و به ۱۱۷ هزار و ۱۶۶ واحد رسید.

اقتصاد کلان
در حوزه کلان اقتصادی، عبدالناصر همتی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی نوشت: این روز‌ها با استناد به لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ فضای تبلیغاتی مملو از مطالب و شایعات در مورد بانک‌ها، روند تورم، نرخ ارز و ... است. این فضاسازی‌ها به طور مرتب و روزانه امنیت روانی اقتصاد کشور را نشانه گرفته است. فارغ از گویندگان این گونه مطالب واقعیت این است که در اوج تحریم و فشار حداکثری و علی‌رغم تاثیر مقطعی اصلاح قیمت بنزین بر شاخص تورم بانک مرکزی تدابیر لازم را برای تداوم کنترل و مهار تورم انجام داده است.

این در حالی است که حتی نگاهی ساده به موارد مندرج به عنوان درآمد در لایحه بودجه سال آینده مشخص می‌کند که بخش مهمی از درآمد‌های پیش بینی شده قابلیت تحقق را نخواهند داشت و با توجه به اینکه بخش مهمی از بخش‌های مخارج دولت مربوط به هزینه‌های جاری بوده و امکان کاهش و یا حذف را نخواهد داشت، افزایش استقراض از بانک مرکزی و یا رشد نرخ ارز در سطح بازار از گزینه‌های محتمل دولت در سال آینده خواهد بود. مضاف بر اینکه با توجه به سال پایانی دولت که سال ۱۳۹۹ بوده، به طور قطع دولت مردان جسارت و میل اصلاحات اقتصادی را که در ۶ سال گذشته نداشته‌اند، در سال آتی نیز نخواهند داشت.

در گروه خودرویی، وزیر صنعت با بیان اینکه خوشبختانه آمار تولید کالا‌های منتخب کشور در ۸ ماهه امسال عمدتاً افزایشی بوده، گفت: کف پارکینگ خودروسازان از خودرو‌های دپو شده صفر شده است. این در حالی است که گزارش عملکرد ماهیانه شرکت ایران خودرو نیز حاکی از رشد تولید و فروش این شرکت بوده و این شرکت بیشترین میزان فروش در ۶ ماه اخیر را در آذر ماه ثبت کرده است.

در گروه حمل و نقل، دبیرکل اتحادیه مالکان کشتی خبر داد: فرصت ایران دو روز دیگر برای استفاده از سوخت کم‌سولفور در ناوگان کشتیرانی به پایان می‌رسد و از آنجا که این سوخت به اندازه کافی در کشور تولید نمی‌شود، خدمات‌دهی به کشتی‌های ایران در آب‌های بین‌المللی متوقف خواهد شد. مطابق الزامات سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) تحت کنوانسیون بین‌المللی جلوگیری از آلودگی محیط زیست ناشی از تردد کشتی ها (MARPOL)، از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی که دو روز به آغاز آن مانده است، تمامی شناور‌های در حال تردد در آب‌های بین‌المللی ملزم به استفاده از سوخت‌های دارای سولفور کمتر از نیم درصد بوده و عدم رعایت این قانون موجب ممانعت از تردد کشتی‌ها در آب‌های بین‌المللی و جریمه و توقیف آن‌ها در بنادر مختلف جهان می‌شود.

این موضوع می‌تواند خسارت‌های سنگینی را به حوزه صادرات محصولات پتروشیمی و فلزات وارد کند. در صورت عدم تامین کافی و به موقع سوخت کم‌سولفور کشتی‌ها جهت حمل محموله‌های صادراتی به خصوص در دو حوزه ذکر شده، امکان از دست دادن برخی بازار‌های صادراتی وجود خواهد داشت.


بازار امروز
بازار امروز به نظر می‌رسد که با اصلاح قیمت‌ها در اکثر گروه‌ها همراه باشد. رشد قیمت‌ها در هفته‌های اخیر و عدم تغییر شرایط بنیادی شرکت‌ها و عدم افزایش سهام شناور توسط سهامداران عمده منجر به رشد قیمتی غیرمنطقی در اکثر گروه‌های بازار شده است. این در حالی است که هیچ‌گونه اصلاح قیمتی در روز‌های اخیر در بازار صورت نگرفته و این موضوع می‌تواند منجر به اصلاح طولانی مدت‌تر و عمیق‌تر در سطح بازار شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: