تعداد بازدید : ۶۴۹
کد خبر : ۲۰۴۵۹۷
پیش گشایش؛
۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۸
خرید‌های هیجانی صورت گرفته که عمدتا توسط سهامداران تازه‌وارد و ناآشنا با شرایط بازار صورت می‌گیرد می‌تواند نگرانی‌هایی در خصوص اصلاح جدی قیمت‌ها فراهم آورد.

پیش گشایش؛


آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه در روز گذشته نیز به روند صعودی خود ادامه داد و با بیش از ۵ هزار و ۸۱۷ واحد افزایش مجدد به ۳۷۵ هزار و ۵۴۷ واحد رسید. به این ترتیب شاهد نزدیک شدن این نماگر به مرز ۴۰۰ هزار واحد هستیم و انتظار برخی از کارشناسان در خصوص رسیدن به این حد از شاخص کل در حال وقوع است.
شاخص هم وزن نیز با بیش از ۱.۸۵ درصد افزایش در جریان معاملات دیروز بازدهی خود را از ابتدای سال به بیش از ۲۶۰ درصد رساند که این میزان بازدهی در کمتر از یک سال در نوع خود بی‌نظیر است.

اخبار سیاسی و اقتصاد کلان

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: امروز به مناسبت روز پتروشیمی همراه با ریاست جمهوری از نمایشگاه دستاورد‌های این صنعت و برنامه‌های توسعه آن بازدید کردم و شرکت‌های پتروشیمی بیش از ۹۰ درصد تعهد ارزی خود را ایفا کرده اند. وی افزود: ۹ ماهه امسال از مجموع ۲۹ میلیارد دلار ارز تامین شده برای واردات، حدود ۲۰ درصد نیاز ارزی کشور، ۳۵ درصد سهم ارز برگشتی صادرات غیر نفتی و بیش از ۵۰ درصد ارز سامانه نیما به شرکت‌های پتروشیمی تعلق داشته است.
از سوی دیگر شاهد ثبت نرخ ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومانی در سامانه نیما به ازای هر دلار آمریکا در روز‌های اخیر بوده ایم. به نظر می‌رسد که با توجه به رشد قیمت‌ها در بازار آزاد ارز و همچنین توافقات بانک مرکزی و صادرکنندگان، نرخ ارز در سامانه نیما نیز با شیب ملایمی! در حال افزایش است و این موضوع می‌تواند منجر به رشد سودآوری شرکت‌های صادرات محور از محل نرخ‌های فروش و همچنین سود تسعیر ارز خواهد بود. همچنین رشد نرخ سامانه نیما، افزایش درآمد بانک‌هایی که دارای خالص دارایی‌های ارزی هستند نیز خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق گفت: برای سال آینده از اول فروردین ماه ۹۹ به میزان ۷ درصد تعرفه برق برای همه مشترکان افزوده می‌شود و مشترکان پرمصرف نیز که بیش از الگوی مصرف، به مصرف برق می‌پردازند، علاوه بر ۷ درصد، ۱۶ درصد دیگر نیز افزایش تعرفه خواهند داشت. این در حالی است که دولت در حال تغییر نرخ فروش برق تولید شده از انرژی‌های پاک می‌باشد، ولی به هر حال بخش عمده‌ای از تولید برق کشور از طریق گاز و در نیروگاه‌های بخار و سیکل ترکیبی صورت می‌گیرد و عدم افزایش نرخ‌ها در این صنعت منجر به مشکلات عدیده‌ای برای تولیدکنندگان شده است.

بازار امروز
پیش‌بینی کردن شرایط بازار در روز‌های اخیر شاید بسیار سخت به نظر برسد. از یک سو شاهد رشد مداوم قیمت‌ها هستیم و از سوی دیگر عدم اصلاح قیمت‌ها و خرید‌های هیجانی بسیاری از معامله‌گران را با احتیاط در انجام معاملات و همچنین شناسایی سود در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت ترغیب کرده است.

به هر حال به نظر می‌رسد که با نزدیک شدن به مرز روانی ۴۰۰ هزار میل به فروش سهم شرکت‌ها توسط سهامداران بیشتر باشد و از سوی دیگر خرید‌های هیجانی صورت گرفته که عمدتا توسط سهامداران تازه‌وارد و ناآشنا با شرایط بازار صورت می‌گیرد می‌تواند نگرانی‌هایی در خصوص اصلاح جدی قیمت‌ها فراهم آورد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: