تعداد بازدید : ۲۲۳۸
کد خبر : ۲۰۶۲۵۸
پیش‌بینی‌ها از سود ۴۰۰۰ ریالی حکایت دارد؛
۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱
شرکت «کالسیمین» به سبب موجودی مناسب، از پتانسیل بالایی برای سودسازی برخوردار است و در سال‌های اخیر با اجرای طرح توسعه، خود را در حاشیه‌ای بالاتر از گروه قرار داده است.

نقشه «فاسمین» قرار گرفتن بالاتر از گروه

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، شرکت «کالسیمین» در ۹ ماهه سال جاری ۴۰۹۸ میلیارد ریال درآمد از محل فروش محصولات خود کسب کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان از رشد ۴۳ درصدی دارد.

به طور کلی، رشد درآمد‌ها در دو ماه خرداد و تیر موجب چنین جهشی در سال ۹۸ شد؛ چرا که در اغلب ماه‌های سال جاری درآمد فروش کمتر از ماه‌های سال قبل بود. شمش روی محصول اصلی این شرکت به شمار می‌رود و به طور کلی، سهم ۶ درصدی از بازار داخل دارد.

نقشه «فاسمین» قرار گرفتن بالاتر از گروه

تحلیل فاصله ساختار سود و زیان حاکی از آن است که حاشیه سود ناخالص «فاسمین» از میانگین شرکت‌های حاضر در گروه فلزات اساسی بسیار بالاتر است.

در حالی که بر اساس آخرین صورت‌های مالی منتشر شده، حاشیه سود ناخالص «فاسمین» طی دوره‌های مالی اخیر با رشد قابل توجه همراه بوده و در آخرین دوره نزدیک به ۶۱ درصد بود؛ این در حالی است که میانگین هم‌گروهی‌های آن حدود ۴۰ درصد است. با این اوصاف، از نظر مبلغ سود ناخالص این شرکت در رتبه سیزدهم گروه قرار دارد.

نقشه «فاسمین» قرار گرفتن بالاتر از گروه

«فاسمین» به تازگی از طرح BZS خود بهره‌برداری کرده که بر کاهش بهای تمام شده محصولات به شدت اثرگذار است. راه اندازی این طرح موجب شد تولید شمش روی از باطله‌های ۶ درصدی کیک هیدروکسید روی، امکان‌پذیر شود.

بررسی‌ها حاکی از آن است که با فرض عدم فروش موجودی انبار، این شرکت توان سودسازی در محدوده ۳۰۰۰ ریال در سال جاری را دارد و برای سال آینده می‌تواند تا سطوح ۳۴۵۰ ریال صعود کند. در صورت فرض فروش موجودی ۲۰ هزار تنی شمش در گزارش دوره ۶ ماهه نخست سال جاری، سهامداران «فاسمین» می‌توانند امید به تحقق سود ۴۰۰۰ ریالی نیز داشته باشند.

از سوی دیگر، وضعیت نرخ جهانی روی در شرایط مطلوبی قرار دارد و به نظر می‌رسد پتانسیل رشد خوبی را در ماه‌های آتی دارد. دلار نیمایی نیز این مدت از ۱۰۵۰۰۰ پ به ۱۱۷۰۰۰ ریال افزایش یافته است. در بورس کالا نیز برای شمش فولاد در قیمت‌های بالا رقابت وجود دارد. باید توجه داشت که حجم قابل توجهی از درآمد فروش شرکت از محل صادرات تأمین می‌شود و فروش صادراتی پا به پای فروش داخلی حرکت می‌کند و با رشد نسبت به گذشته همراه است. بنابراین، در ۳ ماهه چهارم سال عملکرد شرکت‌های فولادی و سنگ آهنی بهتر از گذشته خواهد بود.

نکته دیگری که در خصوص «فاسمین» می‌توان به آن اشاره کرد، استعداد بالا در افزایش سرمایه از محل سود انباشته است. چرا که بر اساس آخرین گزارش شرکت، با سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد ریالی، ۵۷۱۵ میلیارد ریال سود انباشته دارد.

در نظرسنجی چند وقت پیش آبسیم پلاس در خصوص معاملات «فاسمین» در بازار سرمایه، ۶۰ درصد در سمت خرید ایستادند و ۴۰ درصد گزینه فروش را انتخاب کردند.

به طور کلی، در سال جاری ۷۵ هزار خریدار تابحال در این سهم اعلام حضور کرده‌اند و در مقابل، ۶۰ فروشنده وجود داشته است.

حقوقی‌ها از ابتدای سال جاری تا به امروز ۴۰ میلیون از سهام این شرکت را از حقیقی‌ها خریداری کردند و برآیند ورود را ترسیم کردند.

بنابراین، می‌توان گفت که تاکنون نتیجه نظرسنجی در تابلوی معاملات نیز به نمایش درآمده و میل به خرید «فاسمین» بیش از فروش است.

این سهم در مدت سپری شده از سال جاری ۶۶ درصد رشد قیمت داشته؛ در حالی که شاخص کل بورس تهران رشد بیش از ۱۱۹ درصدی را تاکنون رقم زده است. بنابراین، می‌توان گفت که «فاسمین» هنوز به سهامداران خود بدهکار است و جای رشد بیشتر را دارد.

سهامدار جزء
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
لطفاً، سود انباشته را تصحیح نمایید. مطابق آخرین صورت های مالی احتمالاً، مبلغ 5400 میلیارد ریال صحیح باشد.
سهامدار جزء
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
لطفاً، ۱۵۷۵ میلیارد ریال سود انباشته به 5408 ریال تغییر و اصلاح شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: