تعداد بازدید : ۲۶۴۴
کد خبر : ۲۰۶۴۲۱
بازدهی این متانول‌ساز از شاخص بالا می‌رود!
۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸
در شرایطی که تورم را در نرخ فروش اغلب محصولات شرکت‌ها را شاهد هستیم، روند در محصول اصلی «شخارک» متفاوت بوده و همین موضوع عاملی برای کاهش درآمد‌ها شده است.

دنده معکوس متانول «شخارک»

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، یکی از نماد‌های پالایشی که در سال جاری بازدهی نسبتا مطلوبی عاید سهامداران خود کرده، «شخارک» است. این سهم در سال جاری ۸۲ درصد رشد قیمت داشته که البته هنوز به طور کامل انتظار سهامداران خود را برآورده نکرده است.

به طور کلی، در دهه ۹۰ «شخارک» جز در سال‌های ۹۱ و ۹۴، در باقی دوره‌ها همواره بالاتر از شاخص کل بورس تهران حرکت کرده و بازدهی‌های مناسبی به ثبت رسانده است. از همین رو، انتظار می‌رود روند سال‌های اخیر در سال جاری نیز تکرار شود و باز هم بازدهی بیش از شاخص کل، رقم بزند.

دنده معکوس متانول «شخارک»

چندی قبل وضعیت معاملات در نماد «شخارک» به نظرسنجی گذاشته شد که طی آن، ۴۶ درصد اعلام موضع خرید در این سهم کردند و باقی سهامداران گزینه فروش را برگزیدند.

این سهم از زمانی که نظرسنجی برگزار شد تا به امروز حدود ۲۲۲۰ خریدار و ۲۰۲۴ فروشنده به خود دیده است. به علاوه، از ابتدای سال جاری تا به امروز بالغ بر ۲۴ میلیون سهم از حقوقی‌ها به حقیقی‌ها فروخته شده و این افراد میدان را به سرمایه گذاران حقیقی واگذار کرده‌اند.

بررسی عملکرد ماهانه این شرکت حاکی از عقبگرد مبلغ درآمد‌ها است که علت آن را باید ناشی از کاهش نرخ متانول دانست.

یکی از متانول‌ساز‌های حاضر در بازار سرمایه «پتروشیمی خارک» است که در آذر ماه ۲۵۳۰ میلیارد ریال محصول به فروش رساند و جمع کل درآمد‌های عملیاتی خود در ۹ ماهه سال جاری را به رقم ۱۹۰۵۵ میلیارد ریال رساند. نکته جالب توجه آن است که این میزان درآمد نسبت به ۹ ماهه سال قبل افت ۱۹ درصدی را حکایت می‌کند. در حالی که اغلب شرکت‌ها به سبب تورم قیمتی موجود در سطح جامعه، حتی با وجود افت مقدار فروش، افزایش درآمد‌ها را تجربه کردند.

دنده معکوس متانول «شخارک»

در آذر ماه سال جاری افت نرخ فروش این متانول‌ساز نسبت به میانگین ۸ ماه قبل از آن، را شاهد هستیم. این مساله در «زاگرس» و «شفن» نیز رخ داده و از نظر مقدار فروش اوضاع کمی متفاوت است.

از نظر قیمت محصولات، اولفین فروخته شده در آذر ماه ۶ درصد بالاتر از میانگین ۸ ماه قبل است اما؛ نرخ متانول حدود ۱۶ درصد تنزل یافته است. در مجموع، در حالی که در سال ۹۷ میانگین نرخ فروش متانول ۲۶.۷ میلیون ریال بود، در سال ۹۸ به طور متوسط به ۲۶.۵ میلیون ریال کاهش یافت.

دنده معکوس متانول «شخارک»

هر چند که مقدار فروش متانول در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته اما، مقدار فروش کل محصولات «شخارک» افت ۹ درصدی را نمایش می‌دهد.

بر اساس آخرین صورت مالی منتشر شده، «شخارک» در ۶ ماه اول سال جاری بالغ بر ۳۰۰ هزار تن متانول به بازار‌های خارجی صادر کرده که با فرض فروش متانول ۲۰۰ دلاری توانایی تحقق حدود ۲۴۰۰ ریال و با متانول ۲۵۰ دلاری ۳۰۰۰ ریال سود به ازای هر سهم در سال ۹۸ را دارد. در این بین، سود ناشی از تسعیر ارز در تحقق ارقام ذکر شده بسیار کمک کننده خواهد بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: