تعداد بازدید : ۶۷۰
کد خبر : ۲۰۷۱۲۱
پیش گشایش؛
۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳
بازار امروز را با توجه به گزارش‌های ضعیف شرکت‌های بنیادی و بزرگ و به خصوص در گروه پالایشگاهی با ضعف تقاضا پیش بینی می‌کنیم.

رشد نرخ‌ها به کام سهامداران

آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته شاهد معاملات پرنوسانی در سطح بازار سرمایه بودیم. شاخص کل با افت ۸۸۰ واحدی به بیش از ۴۰۹ هزار و ۸۰۷ واحد رسید. شاخص هم وزن، ولی با افزایش یک درصدی همراه بود و به رقم بی سابقه ۱۲۸ هزار و ۹۰ واحد رسید. ارزش کل معاملات به بیش از ۴۸ هزارمیلیارد ریال رسید که بیشتر از متوسط سه ماه اخیر است.

اقتصاد کلان و بازار سرمایه
در حوزه اقتصاد کلان، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: محدودیت‌های دولت باعث شده تا ۱۴۰۰ قلم کالا در گمرک باقی بماند و ترخیص نشود. فرهاد دژپسند در پایان جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران درباره وضعیت صادرات کالا‌های غیرنفتی گفت: بخشی از وضعیت اقتصادی کشور مربوط به تجارت خارجی بوده و باوجود تمام فشار‌ها و محدودیت‌هایی که دشمن اعمال کرده، در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۳ درصد تغییر داشته، به عبارتی این فشار‌ها نتوانسته اثری بر صادرات غیرنفتی و واردات داشته باشد. وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه صادرکنندگان باید براساس صادرات، ارز را به کشور برگردانند، اضافه کرد: باوجود اینکه قیمت پایه نسبت به سال گذشته، ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد صادرات غیرنفتی از لحاظ وزنی ۲۰درصد رشد داشته و صادرکنندگان توانستند خوب بازار را در خارج پوشش دهند.

در بازار سرمایه همچنان شاهد انتشار گزارش‌های عملکرد‌های فصلی هستیم. در گزارش‌های اصلی به طور کل می‌توان به این مورد اشاره کرد که شاهد افت سودآوری اکثر شرکت‌ها در سه ماهه سوم سال هستیم. بدترین گزارش‌ها را در گروه پالایشگاهی مشاهده می‌کنیم. جایی که پالایش نفت اصفهان در سه ماهه سوم سال با افت سنگین سودآوری نسبت به سه ماهه اول و دوم همراه بودیم. شرکت ذوب آهن اصفهان نیز عملکرد ضعیفی را داشت و تقریبا در سه ماهه سوم سال سودی را محقق نساخت. از دیگر گزارش‌ها می‌توان به گزارش فولاد مبارکه اصفهان نیز اشاره داشت که علی رغم افزایش سود، در سه ماهه سوم سال با کاهش سودآوری همراه بوده است.

بازار امروز
بازار امروز را با توجه به گزارش‌های ضعیف شرکت‌های بنیادی و بزرگ و به خصوص در گروه پالایشگاهی با ضعف تقاضا پیش بینی می‌کنیم. این در حالی است که در برخی گروه‌های دیگر همچون بانکی و خودرویی که بالنسبه شاهد گزارش‌های مثبت تری بودیم و به طور مثال در شرکت سایپا شاهد کسب سود پس از چند فصل اخیر بودیم، شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود. با این حال به نظر می‌رسد که گزارش‌های ماهیانه شرکت‌ها نیز که از امروز در سامانه کدال منتشر می‌شود، می‌تواند منجر به بهبود وضعیت معاملات شود. در دی ماه شاهد رشد نرخ‌ها در سامانه نیما در کنار افزایش قیمت جهانی فلزات و محصولات پتروشیمی بودیم که می‌تواند رشد درآمد شرکت‌های بزرگ را در پی داشته باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: