تعداد بازدید : ۶۱۷
کد خبر : ۲۰۶۳۱۸
پیش گشایش؛
۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹
به نظر می‌رسد که فضای فعلی بازار سرمایه به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نباشد و چه بسا در صورت عدم عرضه‌ها توسط سهامداران عمده این روند افزایشی همچنان نیز ادامه داشته باشد.

پیش گشایش؛


آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، در جریان معاملات دیروز شاهد رشد خیره‌کننده قیمت‌ها و افزایش بیش از ۱۶ هزار و ۳۸۸ واحدی شاخص کل بودیم. با توجه به صف‌های خرید سنگین روز یکشنبه و عرضه‌های رخ داده توسط سهامداران حقوقی، انتظار بازار متعادلی برای دیروز وجود داشت، اما با توجه به سنگینی تقاضا در سطح بازار و خرید‌های سنگین اشخاص حقیقی، شاخص کل با رشد بیش از ۴.۳۶ درصدی روبرو شد. در این میان بازگشایی بسیار خوب نماد "فولاد" نیز مزید بر علت شد. قیمت سهام این شرکت با بیش از ۱۲ درصد رشد و پس از تصویب افزایش سرمایه از محل سود انباشته آن، بیش از ۲ هزار واحد شاخص کل را مثبت کرد و به این ترتیب بازار سرمایه یکی از طلایی‌ترین روز‌های خود را پشت سر گذاشت. به این ترتیب شاخص کل با رکوردشکنی جدید در آستانه رسیدن به مرز ۴۰۰ هزار واحد شده و با رشد کمتر از ۲ درصد دیگر به این مرز خواهد رسید.


اخبار سیاسی و اقتصاد کلان

شاید مهم‌ترین خبر مربوط به بازار، تصویب آیین‌نامه تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده که توسط هیات دولت ابلاغ شد. هیئت دولت به منظور تسهیل فضای کسب و کار و تقویت بازار سرمایه و رفع تعارض مبنی بر حذف محدودیت استاندارد‌های حسابداری درخصوص انتقال مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به حساب افزایش سرمایه، آیین‌نامه اجرایی قانون مالیات‌های مستقیم، موضوع معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی‌ها را اصلاح کرد. به موجب این اصلاحیه، پوشش زیان از محل مازاد تجدید ارزیابی، انتقال این مازاد به حساب سود و زیان یا اندوخته یا توزیع آن به هر شکل بین صاحبان سرمایه، به منزله عدم رعایت استاندارد‌های حسابداری و هم‌چنین تحقق درآمد در آن سال است و مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود.

هم‌چنین، در صورتی که اشخاص حقوقی موضوع قانون مالیات‌های مستقیم ظرف یک سال پس از تجدید ارزیابی (شناسایی و ثبت تجدید ارزیابی در دفاتر قانونی شرکت)، تشریفات قانونی جهت انتقال مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به حساب سرمایه و نیز ثبت افزایش سرمایه نزد مرجع ثبت شرکت‌ها را انجام دهند، مازاد تجدید ارزیابی که به حساب سرمایه منتقل می‌شود مشمول مالیات بر درآمد نخواهد بود.

در خبری از بازار پول، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه محدود کردن گردش ریال در کشور در یک سال گذشته برای کنترل بازار ارز و پول تعیین‌کننده بود، گفت: برای ما ثبات بازار ارز مهمتر از قیمت ارز است.

وی افزود: برای ما نرخ ارز مهم است، اما ثبات بازار مهمتر از قیمت ارز بوده و همه تلاش ما در بانک مرکزی این است که ثبات بر بازار ارز و به تبع آن در سایر بازار‌ها حاکم شود. رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: تمرکز اصلی بانک مرکزی بر کنترل پایه پولی، کنترل نقدینگی و تأمین کالا‌های اساسی و ضروری کشور است.

در بازار‌های جهانی شاهد کاهش قیمت طلا با توجه به امضای توافقنامه تجاری آمریکا و چین هستیم. قیمت هراونس طلا با کاهش در حدود ۱۰ دلاری به ۱.۵۳۸ دلار رسید. این در حالی است که قیمت این فلز گرانبها در هفته گذشته و پس از تشدید تنش‌ها بین ایران و آمریکا، به بیش از ۱.۶۰۰ دلار نیز رسیده بود و به این ترتیب شاهد کاهش در حدود ۵ درصدی قیمت طلا در کمتر از ۱۰ روز شود.

بازار امروز
بازار سرمایه روز‌های تاریخی‌ای را سپری می‌کند. هجوم نقدینگی به این بازار و عدم افزایش سهام شناور توسط سهامداران حقوقی که به نظر می‌رسد با مشکل عرضه در قیمت‌های فعلی و به دلیل مخالفت‌های سازمان بورس مواجه هستند منجر به افزایش روز افزون و غیرقابل پیش‌بینی قیمت‌ها شده است. به نظر می‌رسد که فضای فعلی بازار سرمایه به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نباشد و چه بسا در صورت عدم عرضه‌ها توسط سهامداران عمده این روند افزایشی همچنان نیز ادامه داشته باشد.

با این حال، اقدام به خرید و سهامداری میان‌مدت و بلندمدت صرفا می‌تواند در سهام شرکت‌های سودآورد و بنیادی توجیه داشته باشد و سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های زیان ده و یا با نسبت‌های قیمت به درآمد بالا صرفا با دید کوتاه‌مدت می‌تواند در نظر گرفته شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: