تعداد بازدید : ۵۶۹۹
کد خبر : ۲۰۹۴۳۱
تازه وارد بورس در مرز حاشیه؛
۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
«سیمرغ» با وجود عدم همراهی دولت در بحث افزایش نرخ، توانسته رشد درآمد‌ها را تجربه کند و نشانه‌ها از استعداد بالا برای جهش سودآوری حکایت می‌کنند.

آیا «سیمرغ» از قفس دولت آزاد می‌شود

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، یکی از شرکت‌هایی که در سال جاری وارد فرآیند بازار سرمایه شد، شرکت «سیمرغ» است که از دومین روز تیر ماه تا به امروز بازدهی قابل توجه ۲۴۵ درصدی را عاید سرمایه گذاران و سهامداران کرده است.

در مجموع، طی این مدت، ۱۴۰ هزار خریدار در این سهم ظاهر شده‌اند و در مقابل، ۵۱۱ هزار نفر فروشنده بوده‌اند و برآیند رفتار حقوقی‌های سهم در مجموع نشان از خروج دارد و ۵۹ میلیون سهم به حقیقی‌ها واگذار شده است. البته از آن جا که این سهم به تازگی عرضه اولیه شده و در فرایند عرضه اولیه، سهامدار عمده (حقوقی) عرضه کننده اصلی است و تعداد بسیاری از سهامداران متقاضی خرید می‌شوند، آمار بالای تعداد فروشنده و همچنین رفتار حقوقی سهم، چندان جای تعجب ندارد.

آبسیم پلاس اکنون در خصوص معاملات «سیمرغ» نظرسنجی برگزار کرد که بر اساس آن، ۵۳ درصد اعلام کردند در سمت تقاضا برای این سهم می‌ایستند و ۴۷ درصد دیگر، موضع فروش را برگزیده‌اند.

نگاهی به حجم معاملات این سهم در مدت اخیر حاکی از ورود نقدینگی است؛ در اوایل بهمن ماه حجم معاملات به یکباره رشد کرد و در حالی که پیش از آن در حدود ۴ میلیون سهم داد و ستد می‌شد، در گام اول به ۱۲ میلیون سهم و سپس تا محدوده ۲۴ میلیون سهم رشد کرد.

آیا «سیمرغ» از قفس دولت آزاد می‌شود

به این ترتیب، از ابتدای بهمن ماه تا به امروز حدود ۱۴۵ میلیون از سهام «سیمرغ» بین سهامداران جابجا شده است. شایان ذکر است که تعداد سهام شناور این شرکت حدود ۳۵۱ میلیون سهم است.

نگاهی به صورت‌های مالی «سیمرغ» نشان می‌دهد که تا پایان دوره ۱۲ ماهه منتهی به آذر سال ۹۸ موفق به کسب ۵۸۹۳ میلیارد ریال درآمد عملیاتی شده که از عملکرد ۹ ماهه سال مالی ۹۷ حدود ۴۹ درصد بیشتر است. در ۱۲ ماهه سال ۹۶ مبلغ درآمد‌ها ۳۷۳۰ میلیارد ریال بود.

شایان ذکر است که شرکت تا سال ۹۶ دارای سال مالی منتهی به اسفند ماه بود اما؛ در سال ۹۷ سال مالی خود را به آذر ماه تغییر داد.

حاشیه سود خالص «سیمرغ» در سال ۹۶ حدود ۲۱ درصد و در سال مالی ۹۷ به ۲۴ درصد افزایش یافت اما؛ در سال مالی ۹۸ بر اساس گزارش عملکرد دوره ۹ ماهه، حاشیه سود خالص کمتر از ۲ درصد است که علت آن، افزایش بهای تمام شده است. علت این است که هزینه‌های بخش کشاورزی در ۹ ماهه ابتدایی سال مالی محاسبه می‌شود اما؛ درآمد حاصله در ۳ ماهه پایانی به صورت‌های مالی اضافه می‌گردد. از همین رو، حاشیه سود شرکت را باید در گزارش پایانی نظاره‌گر بود.

به این ترتیب، در صورتی که حاشیه سود سال‌های قبل را ملاک قرار دهیم، با توجه به تحقق ۵۸۹۳ میلیارد ریال درآمد فروش، حدود ۱۲۵۰ میلیارد ریال سود خالص برای سال مالی ۹۸ پیش بینی می‌شود که از سود سال‌های قبل به مراتب بیشتر است.

نگاهی به گروه زراعت نشان می‌دهد که در حال حاضر «سیمرغ» کمترین حاشیه سود را در این گروه دارد و در انتهای فهرست رتبه‌بندی قرار می‌گیرد.

آیا «سیمرغ» از قفس دولت آزاد می‌شود

از آن جا که محصولات تولیدی «سیمرغ» جزو ضروریات خانوار‌ها به شمار می‌رود، دولت چندان با این شرکت راه نیامده و اجازه افزایش نرخ را نداده است. این در حالی است که نرخ کالا‌های اساسی دیگر همچون روغن با رشد همراه بوده است.

علاوه بر ایجاد محدودیت‌های صادراتی، با وجود افزایش قیمت مواد اولیه مصرفی در دان نسبت به سال گذشته، قیمت فروش محصولات تولیدی به خصوص تخم مرغ، کاهش یافته است.

آیا «سیمرغ» از قفس دولت آزاد می‌شود

بنابراین، اگر «سیمرغ» نیز همانند بسیاری از شرکت‌های دیگر بتواند مجوز افزایش نرخ فروش محصولات خود را دریافت کند، قطعا شتاب بیشتری در سودسازی خواهد داشت و در حاشیه‌های بالاتر فعالیت خواهد کرد. به علاوه، در صورتی که درگاه‌های صادراتی باز شود، کشور‌های حوزه خلیج فارس و همچنین عراق و تاجیکستان مشتریان محصولات تولیدی این شرکت خواهند بود.

شایان ذکر است که شرکت طرح ساخت واحد ۴۵۰ هزار قطعه‌ای مرغ تخم‌گذار را با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد ریالی در دست اجرا دارد که تا پایان شهریور ماه سال جاری پیشرفت ۶۰ درصدی داشته و برآورد شده در اواسط سال ۹۹ به بهره برداری برسد.

به این ترتیب، با راه اندازی طرح توسعه، ۷۵۰۰ تن تخم مرغ به ظرفیت تولیدی «سیمرغ» افزوده می‌شود و بیش از پیش می‌تواند به رشد درآمد‌ها بیاندیشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: