تعداد بازدید : ۴۱۳۸
کد خبر : ۲۱۱۲۷۲
ساعت پنج و نیم عصر؛
۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به کوتاه شدن سقف آرزوهای مردم و پوزخند بورس تهران به اصول سرمایه گذاری و...

به گزارش بورس نیوز اگرچه کرونا در بورس های جهانی هراس ایجاد کرده و بورس آمریکا هم شدیدا منفی شده؛ اما خدا را شکر که واکنش بورس ما به تمامی اخبار بد و خوب، مثبت است! سهامداران چشم بسته می خرند و اگر هم کسی هشدار حباب قیمت و احتمال ریزش دهد، رگباری ناسزا می گویند و حسود می خوانندش! به هر حال ما عادت داریم در همه چیز متفاوت با اصول منطقی و جهانی و فقط بر اساس احساسات غلیان کرده حرکت کنیم؛ حتی در سرمایه گذاری هایمان. امیدواریم آخر شاهنامه بورس تهران هم مثل حال و هوای این روزهایمان خوش باشد.


ژست فداکاری با خرج همسایه ها
بعد از شیوع کرونا در ایران مرزهای صادراتی یکی پس از دیگری به روی ما بسته شد. رئیس کنفدراسیون صادرات گفته جان هموطنان با ارزش تر از دلارهای صادراتی است!
ناخودآگاه با شنیدن این حرف خنده مان گرفت؛ چرا که بستن مرزها بر روی ایران کار ما نبود، کار همسایگان ما بود که جان مردم شان برایشان اهمیت داشت؛ وگرنه ما تا همین چند روز پیش به راحتی به چشم بادامی ها و مسافران چین اجازه ورود می دادیم و شواهد هم نشان میدهد حتی بعد از ممنوعیت پرواز هواپیماها به چین، یکی از شرکت های هواپیمایی داخلی مان به چین رفت و آمد داشت و اتفاقا بعضی ها نشان دادند جان مردم بسیار کم ارزش تر از آن است که دلاری از جیب شان برود. حالا هم وعده داده اند از شنبه همه چیز آرام خواهد شد، حالا چطوری را فقط خودشان می دانند.

سقف آرزوها به پراید رسید
این روزها بحث تعیین نرخ حقوق و دستمزد کارگران لای خبرهای ترسناک از کرونا گم شده؛ ولی کالاها سوار آسانسور افزایش قیمت شده و نجومی بالا رفته اند. از لیمو ترش و زنجبیل گرفته تا خودرو و ملک و فولاد و گوشت و...
دیگر مهم نیست که چانه زنی آقایان، حقوق کارگران بی نوا را قرانی افزایش دهد یا نه؛ چون هر افزایش نرخی در حقوق و دستمزد را بلافاصله غول تورم خواهد بلعید. آنچه مهم است این است که قشر کثیری از مردم حسرت خیلی چیزها را با خود به سرای باقی خواهند برد؛ کافی است یادمان باشد یک کارگر اگر زرنگ باشد و ۳۳ درصد از حقوق خود را پس انداز کند و تورم هم لحاظ نشود (که البته اینها فرض محال است)، باید حداقل ۹ سال صبر کند تا یک پراید بخرد... افسوس که به جای آنکه کیفیت خودروهای مان ارتقا یابد، مدام سقف آرزوهای گروهی از مردم کوچک تر می شود‌. البته هستند کسانی که از هر آب گل آلودی، کره می گیرند و هر آنچه برای مردم بلاست، برای آنها نعمت و فرصت است.


 رنگ باختن قوانین برای دولتی ها

هر چند مرتبا دم از شفاف سازی می زنیم؛ ولی شفاف سازی برای دولتی ها فقط حکم جوک را دارد و بس! بعضی شرکت های بزرگ حوزه حمل و نقل دریایی که عمدتا دولتی هستند به خود زحمت انتشار صورت های مالی را نمی دهند. بعضی هایشان هم چند سال یکبار ، گزارشی منتشر می کنند که سرمان را گرم کنند. حالا در پس پرده این عدم شفافیت ها چه نفعی نهفته است، ما که نفهمیدیم!

 

مدارک تحصیلی غیر مرتبط مدیران
گاهی عملکرد بعضی شرکت ها و بانک ها آنقدر ضعیف است که با بررسی آن، شاخ های هر بنی بشری، بیرون می زند. اما شاید اگر مدارک تحصیلی مدیران محترم بررسی شود، این تعجب هم بی معنا شود. طبیعی است که وقتی مدیریت یک بانک بزرگ را به یک لیسانس حقوق بدهیم یا اداره یک بخش مهم بیمه ای را به فوق لیسانس فلسفه، عملکرد بهتری نباید انتظار داشت. حالا این کرسی های مدیریتی بر اساس کدام صلاحیت به عالیجنابان واگذار شده، خودتان حدس بزنید.

محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
درود بر شما .لازم ست از سهامداران قدیمی تر که تجربه های بسیار تلخی را در بازاری که نا شفاف ست را برای سهامداران جدید باز کنید وبشنوند دیروز بر سرشان چه می رفته .اکنون سوال اصلی این ست که در کشوری که همه راه های صادرات وورود مواد والیه که حتی خوردو سازان هم باید بروند با دلار والتماس برخی موادشان را بخرند در وضعیتی که بیماری کرونا دارد همه چیز را می بندد ووقتی در لیست سیاه رفته ایم ووقتی قرارست در چند ماه بعد یک فشار سنگین تجاری اقتصادی به کشور وارد شود رشد بیکاری ورشد گرانی زمینه چالش های سیاسی را واجتماعی را فراهم می سازد ومثل 96 و98 باز بازار سرمایه قفل می شود وریزش می کند ودر شرایطی که لبودجه دولت بر گشت می خورد وهمه فشارش روی مالیات ست وحتی شنیده شده از سود سهام ومالیات شرکت هم کسب بودجه خواهند کرد در چنین شرایطی که صادرات را بسته اند وتنها امیدشان همین پولهای دست مردم عادی ست چگونه یک شرکت زیان ده با کلی نیازمند بودن به کمک دولت دولتی که دستش برای بستن بودجه خودش چنان بسته شده که دولتش می گوید ما امسال تلاش کردیم حقوق باز نشسته وکارمندان به همین روال قبلی ادامه یابد !! یعنی چی ؟ یعنی دستشان حتی برای دادن همین ممری اندک هم دارد بسته تر می شود وهمه فشار را برده اند روی مالیات وسال بعد باز سوخت را گرانترش خواهند کرد و...چگونه شرکتی سهمش این همه رشد می کند ؟ شما ها رسانه به این سهامداران ساده وتازه وارد هشدارتان را بدهید روزی می رسد که سهم حبابی را که 7 هزار تومن خریده 500 تومن التماس کند وخزداری نباشد..مگر سوابق سهم را نمی توانند ببینند.تازه با اندک سودی که می برند دلار می شود دو برابر وگرانی وتورم رفته بالا نهایت سود اصلی در جیب از ما بهتران می رود که یکی اش همین کار گزاری هاست وصاحبان اخبار.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
حرفهای شما حرف حسابه راحت و رک می نویسی دمت گرم
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: