تعداد بازدید : ۱۶۲۰
کد خبر : ۲۱۲۲۳۹
فروشنده‌ها قوی‌تر از خریداران؛
۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
بررسی فعالیت شرکت‌های سرمایه گذار حاضر در بازار سرمایه می‌تواند چراغ راه باقی سهامداران باشد و سمت و سوی آن‌ها را در این بازار پررونق مشخص کند.

شرکت‌های سرمایه‌گذار در بهمن ماه چه کردند

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بازار سرمایه روز‌های پررونق را سپری می‌کند و حال اغلب سرمایه‌گذاران در این بازار خوب است.

قیمت اغلب سهم‌ها در سال جاری چند برابر شده و کم نیستند سهم‌هایی که با حباب مواجه هستند و قیمت آن‌ها با ارزش ذاتی فاصله بسیاری دارد. با همه این اوصاف، قطار بورس با شتاب بالا در حرکت است و دست انداز‌ها را یکی پس از دیگری رد می‌کند.

در چنین شرایطی نیم نگاهی به شرکت‌های سرمایه‌گذاری حاضر در بازار سرمایه انداختیم و وضعیت این شرکت‌ها در بهمن ماه را از لحاظ خرید و فروش بررسی کردیم.

در بهمن ماه، شرکت‌های حاضر در گروه «سرمایه‌گذاری‌ها» در مجموع بالغ بر ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال نقدینگی وارد بازار سرمایه کردند و اقدام به خرید سهام و حتی اوراق مشارکت حاضر در بورس کردند.

در مقابل، این شرکت‌ها بیش از ۱۵ هزار و ۸۶۹ میلیارد ریال سهام به فروش رساندند و نقش عرضه‌کننده را در یازدهمین ماه از سال ایفا کردند.

در واقع، شرکت‌های سرمایه‌گذاری بیش از آن که خریدار باشند، در قامت فروشنده ظاهر شدند و سعی کردند از رشد قیمت‌ها استفاده کنند و سود در حساب‌های خود بنشانند.

در میان این شرکت ها، بیشترین مبلغ فروش در «ومهان» رقم خورد و به همین ترتیب، فروشنده برتر بهمن ماه بود. از نگاهی دیگر، «سرچشمه» تنها خریدار سهم بود و میلی به فروش در آن ماه از خود نشان نداد. از طرفی، «واعتبار» و «وتوصا» فقط اقدام به فروش سهام کردند و خریدار نبودند.

به طور کلی می‌توان گفت برآیند معاملات ۵۷ درصد از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بهمن ماه به سمت عرضه و فروش بوده و ۴۳ درصد دیگر، برآیند خرید داشته‌اند.

در تصویر زیر فعالیت این شرکت‌ها را در بهمن ماه مشاهده می‌کنید؛

شرکت‌های سرمایه‌گذار در بهمن ماه چه کردند

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: