تعداد بازدید : ۲۱۶۷
کد خبر : ۲۱۲۵۵۹
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
روز شنبه مورخ ۱۷ اسفند ماه جاری، سامانه آنلاین ۱۶ کارگزاری با اختلال مواجه شد که باعث شد فعالیت این کارگزاری‌ها و معاملات سهامداران عضو این کارگزاری‌ها با مشکل مواجه شوند.  
 
 
 
به گزارش بورس نیوز، اختلالات سیستم رایان هم افزا همچنان امروز نیز ادامه یافته و مشکلات بسیاری برای فعالان بازار سرمایه ایجاد کرده است.

اذهان مشوش بازار به تعمدی بودن اتفاقات
حیدر پیامبری از کارشناسان بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز اظهار داشت: اذهان بازار با مسائلی، چون سوختن یا حک شدن سرور‌ها و این امر که شاید تعمدی در کار بوده مشوش شده است.

وی ادامه داد: بخصوص اینکه روز پنجشنبه هفته‌ای که گذشت واریز‌ها از طریق درگاه‌ها یا سیستم‌های بانکی، به حساب کارگزاری‌هایی که از رایان هم افزا استفاده می‌کنند صورت نگرفت.

این کارشناس بازار سرمایه به مشکلات شنبه و ریزش شاخص به دلیل مشکلات نفت و کرونا اشاره کرد وگفت: با وجود تمامی مسائل بازار روز شنبه، بسیار پرحجم بود و علاوه بر فروشنده، خریدار نیز حتی با قیمت پایین‌تر به معامله مشغول بود، اما در ادامه همان روز، عملا سیستم رایان هم افزا و کارگزاران از مدار کار خارج شده و بازار روز شنبه از دست رفت. 

ثبت دستی واریزی توسط کارگزاری‌ها
وی در خصوص روز جاری و عملکرد رایان هم افزا عنوان کرد:نکته جالب توجه این است که هنوز واریز‌های روز شنبه عملیاتی و در کارگزاری‌های مرتبط ثبت نشده است؛ حجم زیادی از مبالغ توسط مشتری‌ها واریز شده و کارگزاری‌ها به صورت دستی و تک به تک در حال ثبت آن‌ها هستند که جو بسیار بدی را ایجاد کرده است.

این کارشناس در ادامه اضافه کرد: از ساعت ۱۱ امروز به بعد تمام واریز‌های مشتریان در حساب کارگزاری‌ها ثبت نشده و رایان هم افزا نیست فروش مشتری را به عنوان بستانکاری ثبت نمی‌کند.

صف خرید امروز، با مشکلات رایان هم افزا به هم ریخت
وی به نکته‌ای مهم اشاره داشت و گفت: اگر این اتفاق توسط سیستم رایان هم افزا ایجاد نمی‌شد تا ساعت ۱۰:۳۰ امروز که بسیاری از سهم‌ها با حرکت شتابی، آماده صف خرید شدن بودند، به دلیل مشکلات بستانکاری در سیستم‌ها نتوانستند خرید خود را انجام دهند.

کارشناس بازار سرمایه متولی و سهامدار اصلی این نرم افزار را "سازمان بورس" دانست و گفت: روند بازار به راحتی با یک خطا یا اتفاق سیستمی که فرض می‌شود از اختیار رایان هم افزا خارج بوده دچار تغییر شده است؛ این امر که بازار در یک روز ۱۲ هزار واحد شاخص منفی را به دلیل هیجان سهامدار و سهام بنیادی تجربه کند یک بحث جداگانه است از سیستم نرم افزاری که شاخص تا مرز ۱۴ هزار واحد منفی به زیر کشانده است.

زنده شدن مشکلات سال ۹۲ در اذهان مردم
وی ادامه داد: امروز بازار قابلیت تغییر روند داشت که با اتفاقات سیستم رایان هم افزا عقیم ماند و به شدت منفی شد؛ علاوه بر این، مشکلات سال ۹۲ بار دیگر در اذهان زنده شد، اما در عمل این فکر اشتباه است چرا که تا قبل از ساعت ۱۱ امروز بازار خریدار داشته و ۴۵۰۰ میلیارد تومان حجم خورد و به صورت ناگهانی متوقف شد، چون واریز‌ها بلافاصله به حساب سهامدار ننشست.
 
 

خریدار از خرید ناتوان ماند
این کارشناس بازار سرمایه به موج عرضه امروز اشاره کرد و گفت: این موج عرضه به شکلی نبود که خریدار قادر به کنترل آن نباشد و در ظاهر همه چیز برعکس به نظر می‌رسد گویی که عرضه‌ها بالاست در حالی که خریدار از فرآیند خرید ناتوان مانده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر قضیه تشدید یافته و هیجان فروش موج بیشتری بگیرد حجمی از نقدینگی بسیاری وارد بازار‌های موازی شده و می‌تواند تشنجی عمده ایجاد کرده و بخشی از چرخه اقتصادی را لنگ بگذارد.

رایان هم افزا، قلب تپنده بازار سرمایه
این کارشناس بازار سرمایه، سیستم رایان هم افزا را قلب تپنده بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: اهمال اصلا قابل پذیرش نیست چرا که مشکلات و بدگمانی بسیاری برای مشتریان نسبت به کارگزاری‌ها ایجاد شده است.

وی به نکته‌ای مهم اشاره و اظهار داشت: نکته دیگری که وجود دارد نگاه فعالان بازار و حرفه ای‌ها به "تعمدی "بودن این ماجراست؛ اینکه شاخص به عمد دچار اصلاح زورکی شده و مشکلات استعفا برخی مدیران از یک سو و دعوای وزارت خانه و سازمان بورس و بانک مرکزی عامل نشست شاخص بوده است.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: آیا قدرت سهامدار خرد به قدری است که ضربه گیر دعوای نهاد‌ها شود؟ خیر چرا که همواره مهمترین دغدغه سازمان بورس و وزارت اقتصاد حفاظت و صیانت از سرمایه‌های خرد بوده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: کارگزاری‌ها در یک بازار انحصاری (به لحاظ نرم افزاری) چاره‌ای جز استفاده از رایان هم افزا را ندارند و مشکلات این سیستم عواقبی، چون دلسردی سهامدار را به همراه خواهد داشت. همچنین کارگزاران نباید ضربه گیر سهام دار خرد قرار گیرند چرا که هیچ نقشی در پیش آمدن مشکل ذکر شده متوجه کارگزاری‌ها نخواهد بود.
 
فردوسی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
با این اوضاع نابسامانی که داره رایان هم افزا...تازه میخواد در بورس هم عرضه بشه...!!!
بنظرم باید کارگزاران با شرکتی دیگر قرارداد منعقد کنند تا بلکه اینگونه شرکتها که از انحصاری بودنشان سالها سود بردند و تلاشی برای بهبود نرم افزار و به روز شدن نکردند در گرداب نابودی قرار بگیرند...پول مفت باعث شده بجای پیشرفت ... پس رفت کرده اند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: