تعداد بازدید : ۴۷۳
کد خبر : ۲۱۴۲۰۶
یک فعال با سابقه صنعت فولاد:
۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
رئیس انجمن سنگ آهن گفت: سرعت افزایش تولید در بخش معدنی و صنایع معدنی شدت یافته ولذا باید استراتژی مناسبی برای عرضه عادلانه مواد اولیه بین بنگاه‌های تولیدی طرح‌ریزی شود.

اصلاح بهین یاب پیش نیاز جهش تولید است/ لزوم شفافیت صنایع پایین دستی خریدار مواد اولیه

به گزارش بورس نیوز، سال ۹۹ در شرایطی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان جهش تولید نامگذاری شده که کارشناسان بر لزوم شفافیت در زنجیره تولید به منظور تقویت نظارت بر روند تولیدات صنایع بالادستی و پایین دستی تاکید دارند. در این حوزه یکی از ابزار‌های وزارت صمت که ارتباط مستقیمی با تولید کشور دارد سامانه بهین یاب است که وظیفه این سامانه، تخصیص میزان مواد اولیه به مصرف کنندگان است.

در همین زمینه حمیدرضا قاسمی دبیر کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران معتقد است که باید بحث نظارت و شفافیت و بررسی مجدد مجوز افرادی که خریدار مواد اولیه هستند و به نام تولید کننده هستند، اما تولیدی انجام نمی‌دهند و فقط خرید و فروش انجام می‌دهند را در دستور کار قرار دهیم.

مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران نیز در گفت و گو با بورس نیوز ، اظهار کرد: تأمین مواد اولیه خام کارخانه‌های داخلی جزو اصلی‌ترین مشکلات صنایع پایین‌دست فولاد و سنگ‌آهنی است. هم‌اکنون سرعت افزایش تولید در بخش معدنی و صنایع معدنی شدت یافته، بنابراین باید استراتژی مناسبی برای خرید عادلانه مواد اولیه بین بنگاه‌های تولیدی طرح‌ریزی شود.

مهرداد اکبریان ادامه داد: اگر مسئولان شیوه‌های رایج در جهان یعنی عرضه و تقاضا بدون دخالت را بپذیرند و به عرضه و تأمین مواد اولیه در صنایع پایین‌دست، تن دهند، روال مطلوب گذشته، بار دیگر، احیا خواهد شد و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، پس از چندین معامله، بالاخره به تعامل سازنده و نقطه تعادل دست خواهند یافت، اما دولت طی ۲ سال گذشته ترجیح داده تا با فاصله گرفتن از چنین راهکار علمی و کارآمدی، به بازار ورود و مداخله مخرب کند.

اکبریان افزود: خروجی شعار تنظیم بازار، بخشنامه‌ها و مکانیزم‌های تحمیلی جدید به بازار است که در این حوزه شاهد ضعف‌های زیاد در سامانه بهین یاب وزارت صمت هستیم.

این فعال صنعت فولاد و سنگ آهن اظهار داشت: عملکرد بهین یاب تاکنون برای فعالان صنایع پایین‌دست، خوب و مثبت نبوده است.

وی با یادآوری امکان بازگشت امضای طلایی و رانت با رویکرد دستوری به بازار‌ها تأکید کرد: یکی از رخداد‌های ناگوار، حضور دلالان و سفته‌بازانی در بازار است که از طریق ارتباطات، و مطلع شدن پیشاپیش از تحولات دستوری بازار، از گپ قیمت‌ها، سود بی‌رویه‌ای به جیب می‌زنند، اما تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی، قربانی و بازنده سودجویی دلالان و رانت‌خواران هستند که متاسفانه شاهد حضور این افراد در سامانه بهین یاب با مجوز‌های خرید متفاوت هستیم.

اکبریان در ادامه گفت: برخی از بخشنامه‌ها رانتی است و برای جلوگیری از این رانت و سوءاستفاده‌ها باید قیمت‌گذاری دستوری، فراموش شود و بازار آزاد یعنی همان تعیین قیمت با عرضه و تقاضا، آزادی عمل پیدا کند.

رئیس انجمن سنگ آهن در پایان عنوان کرد: باید با ایجاد شفافیت در کل چرخه تولید مشخص شود که واحد‌های خریدار مواد اولیه محصول را وارد چرخه تولید می‌کنند یا خیر که در این صورت می‌توان به جهش تولید امیدوار بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.