تعداد بازدید : ۱۵۹۷
کد خبر : ۲۲۷۵۲۴
نکاتی در خصوص بازگشایی و ابطال معاملات " پترول"؛
۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
در معاملات سه شنبه شاهد ابطال مجدد معاملات شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی ایرانیان در نماد "پترول" بودیم.

هیجانی زدگی مفرط خریداران و اعمال سلیقه غیرمنطقی ناظر بازار در توقف طولانی نماد

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، در معاملات سه شنبه شاهد ابطال مجدد معاملات شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی ایرانیان در نماد "پترول" بودیم. این برای دومین روز پیاپی بود که ناظر بازار اقدام به ابطال معاملات این نماد کرد. در این خصوص برخی نکات مهم و اساسی که می‌توان آن را به کل بازار سرمایه و نهاد‌های نظارتی و عملکرد سهامداران عمده تعمیم داد، قابل ذکر است:

۱- بسته ماندن سلیقه‌ای نماد "پترول" پس از توقف نماد در روز ۳ شهریور ماه و عدم بازگشایی آن پس از برگزاری مجمع را می‌توان نشان از حمایت‌های سلیقه‌ای و غیرمعقول متولیان بازار سرمایه از این شرکت برشمرد. در روز‌هایی که اکثر قریب به اتفاق نماد‌های بازار سرمایه با صف‌های فروش سنگین و روند کاملا منفی مواجه بودند، نماد "پترول" همچنان و بدون ذکر دلیل خاصی متوقف بود. این چنین حرکاتی از سوی ناظر بازار نشان دهنده حمایت‌های سلیقه‌ای از برخی نماد‌ها و اعتراض برحق سهامداران سایر شرکت‌ها در خصوص حمایت‌های بی جا و بی منطق از برخی نماد‌ها همچون "پترول" را به وجود آورده است.

۲- در حالی که در معاملات روز سه شنبه شاهد بازگشایی بسیار مثبت این نماد بودیم و قیمت سهام شرکت با ۳۱ درصد افزایش قیمت؟! آن هم پس از بسته ماندن نماد در روز‌های منفی بازار، بازگشایی شد، شاهد عدم حضور و یا در خوش بینانه‌ترین حالت حضور بسیار کمرنگ سهامداران عمده و بازارگردانان این شرکت در سمت عرضه بودیم. ظاهرا دوستان تعریف واژه بازارگردانی را صرفا در روند‌های منفی به یاد می‌آورند و نیاز به توضیح است که بازارگردان صرفا در روز‌های منفی فعالیت ندارد و در مواقعی همچون روز سه شنبه که شاهد رشد هیجانی قیمت سهام شرکت بودیم، افزایش عرضه و تعدیل قیمت و جلوگیری از بازگشایی هیجانی می‌توانست به روند متعادل بازار این نماد کمک کند. همچنین با استفاده از منابع حاصل از فروش سهام در قیمت‌های بالا، امکان بازارگردانی موثرتر و پررنگ‌تر در قیمت‌های منفی امکان پذیر می‌بود. امیدواریم منافع شخصی و گروهی در عدم عرضه‌ها در بازگشایی‌های این چنینی دخیل نباشد.

۳- در حالی ناظر بازار نسبت به ابطال دوباره‌ معاملات نماد "پترول" اقدام کرد که مشخص نیست بنا به چه دلیلی اجازه ثبت قیمت را در این نماد داده بود، در حالی که به طور معمول ناظر می‌بایست با هماهنگی با سهامداران عمده در خصوص نحوه بازگشایی و تعدیل سمت عرضه و تقاضا اقدام کند، پس از بازگشایی نماد نسبت به ابطال آن اقدام می‌کند که در نوع خود عجیب است.

۴- خریداران سهام "پترول" در قیمت‌های ۳۱ درصد مثبت نیز از عجایب بازگشایی این نماد بودند. در حالی که متولیان و کارشناسان بازار سرمایه همواه نسبت به دوری از هیجان زدگی و معاملات منطقی تاکید کرده اند، برخی سرمایه گذاران صرفا با مشاهده روند مثبت بازار تا قیمت ۳۱ درصد مثبت نسبت به خرید سهام یک شرکت اقدام می‌نمایند. به طور قطع در صورتی که این اشخاص در این گونه معاملات متضرر شوند، در شبکه‌های مجازی و ...، نسبت به انتقاد از دولت و متولیان بازار سرمایه و سوخت شدن سرمایه خود معترض خواهند بود. نکته‌ای که به این دوستان می‌بایست متذکر شد این است که مسئولیت تمامی خرید‌ها و فروش‌ها با فرد تصمیم گیرنده بوده و بازار سرمایه همانند سایر بازار‌های مالی دیگر جایی برای هیجان زدگی و ناهار مجانی ندارد و تبعات هیجان زدگی‌ها را نیز خود این افراد می‌بایست متحمل شوند.

عدالت
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
تحلیل بسیار کثیفی بود. پترول ضمن افزایش سرمایه طی سه ماه حدود 4000 ریال برای هر سم سود ایجاد کرده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
کجات میسوزه پترول ۳۵ درصد اصلاح کرد بی سواد
از ۲۱۰۰ امد ۱۳۰۰ میفهمی ای کیو
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
نمردیم و بازارگردانی رو هم دادیم. در حالی که تا روز قبل 90 درصد بازار منفی بود 5 تا سهم فولاد و فملی و تجارت و صادرات رو مثبت و صف خرید می کردند حالا اگر این سهاما بیان پایین دوباره همه بازارو میکشن پایین که با توجه رشد قیمتاشون دور از ذهن هم نیست. روند تصمیم گیری و مدیریت در بازار بورس خجالت آوره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
بعضیا فکر میکنند سود بورس مثل بانک تضمینیه
هاشمی
Singapore
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
سلام
وقت بخیر
شما رو ارجاع میدم به بازگشاهی خمحرکه که با 100 درصد باز شد و تا قیمت 2400 تومان رسید
چرا اون وقت صدایی ازتون در نیامد ؟؟؟؟؟
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
اصلا حرف شما درست نیست ناظر خوب کرد 2 بار ابطال کرد چرا شرکتی که460 تومان سود ساخته با p/e=3 باید باز بشه منطق شما کجا رفته p/eگروه18 چرا پترول با 3 باز بشه به این نمیکن جو زدگی سهامداران حقیقی به این کار میگن بزخری حقوقی
آریا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
اصلا انگار کسی که این مطلب را نوشته سواد نداره و نمیبینه تو گزارش 3 ماهه شرکت چه سودی ساخته شده ، پی بر ای سهم کمترین پی بر ای تو کل بازار شده این سهم حداثل باید 100% مثبت باز میشد ضمن اینکه سهم از 2100 تومن اومده 1305 تومن چطور شما ندیددین؟!!!!!
صفر
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
واقعا هیجان شده آفت بازار سرمایه .. هرجا صف هست میرن توصف میشینن بعد هم ضرر کنن زمین و زمان را فش میدن دریغ از یک ذره تعقل وتفکر
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
سلام
میگی چون حقوقی تو پیک(2100) فروخته بود می تونست اینجا در جهت سرکوب قیمت عرضه بیشتری بکنه و سهم را منفی کنه.و اسم این را می زاری حمایت جهت سرکوب هیجان!
از طرفی میگی بسته بود اصلاح نکرده(از 2100 رسیده 1300 )چقدر اصلاح می کرد دلت خنک می شد؟
حقوقی نهایت سعی اش را جهت سرکوب قیمت کرد و 80 درصد معاملات عرضه حقوقی بود و چون نتونست بیشتر از این نارو بزنه و مثل شما دلش خنک نشده بود دم ناظر را جهت ابطال معاملات و باز کردن با رنج 5 درصد را دید و دلش تا حدودی آرام شد
ولی شما هنوز وانهشتی
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
باسلام تحلیلی منصفانه و بی غرضی نبود ، یک سوال مهم برای اینجانب به وجود آمده چرا زمانی که سهمی در یک روز قریب بر 19- درصد مثل نماد شستا مهتمل می شود ناظر ابطال نمی کنه ولی وقتی شستا در روز 18 خردادبا قریب به 34 درصد رشد را ثبت می کند انوقت مورد تایید است ، لذا می توان فهمید اینگونه همه این تاید و ابطال ها بی غرض نیست
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: