کد خبر : ۲۳۶۱۸۴
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز پاسخ داد:
۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۱
تا این لحظه ۳ مرتبه، درخواست مجوز تشکیل کانون سهامداران حقیقی به سازمان بورس ارسال شده (با هر بار تغییر ریاست سازمان بورس، درخواست جدیدی ارائه کرده ایم) و مذاکرات متعددی هم صورت گرفته که تا کنون منتج به صدور مجوز تشکیل کانون سهامداران حقیقی نشده است.

خواندن ۸ دقیقه

تشکیل کانون سهامداران حقیقی به کجا رسید

به گزارش بورس نیوز، یکی از مطالبات جدی سهامداران در چند ماه گذشته، تشکیل کانون سهامداران حقیقی برای حمایت از منافع سهامداران خرد و حقیقی است. با وجود حرف و حدیث های فراوان در این زمینه و حتی وعده های برخی نمایندگان مجلس در این خصوص، هنوز خبری از تشکیل کانون سهامداران حقیقی نیست.

مجتبی معتمدنیا کارشناس ارشد بازار سرمایه، مدت‌هاست که پیگیر اخذ مجوزهای لازم برای تشکیل کانون سهامداران حقیقی است و به همین بهانه خبرنگار بورس نیوز، گفت‌وگویی با ایشان انجام داده است.

معتمدنیا در گفت‌وگو با بورس نیوز در پاسخ به این سؤال که "تشکیل کانون سهامداران حقیقی به کجا رسید" بیان کرد: تقریباً ۸ سالی است که تعدادی از فعالان حقیقی بازار سرمایه، پیگیر تشکیل کانون سهامداران حقیقی یا کانون فعالان بازار سرمایه هستند تا با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، این نهاد راه‌اندازی شود؛ اما تاکنون اخذ مجوز به سرمنزل نرسیده است.

وی افزود: سال ۱۳۹۰، برخی فعالان حقیقی بازار سرمایه به این نتیجه رسیدند که شاید بخشی از مشکلات سهامداران در این بازار ناشی از نبود صدایی واحد از سمت سهامداران حقیقی برای رسیدگی به خواسته‌های آنان است و از همان زمان پیگیر تشکیل چنین کانونی بودیم و سازمان بورس و اوراق بهادار به‌عنوان متولی بازار سرمایه و حامی سهامداران حقیقی بر اساس منشوری که وجود دارد، فعالیت می‌کند اما؛ با توجه به مشغله‌های متعدد سازمان بورس و اوراق بهادار، نمی‌توان انتظار داشت مشکلات سهامداران حقیقی به‌طور جامع و کامل پیگیری شود.

این فعال بازارسرمایه گفت:‌ به همین دلیل تلاش شد تا کانون سهامداران حقیقی (که البته سال ۸۳ مجوز فعالیتش داده‌شده بود) مجدداً راه‌اندازی شود و در آن مقطع زمانی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد بر اساس ساختاری که سال ۱۳۸۳ وجود داشته، تحت هیچ شرایطی مجوز فعالیت مجدد این کانونی صادر نخواهد شد و اگر قصد تأسیس کانون سهامداران حقیقی را دارید، باید مجدداً پروسه اخذ مجوز طی شود.

معتمدنیا تصریح کرد:‌ درخواست تأسیس کانون به همراه اساسنامه و لیست اعضای هیات مؤسس در دوران ریاست آقای فطانت در سازمان بورس ارائه شد و ایشان در مصاحبه‌های متعدد اعلام کردند که مخالفتی با این موضوع ندارند! بااین‌وجود یک نامه محرمانه از سوی سازمان بورس به وزارت کشور ارسال شد، مبنی بر اینکه متولی صدور مجوز تشکیل کانون سهامداران حقیقی خود سازمان بورس و اوراق بهادار است و وزارت کشور نباید در این خصوص مداخله کند و سازمان بورس و اوراق بهادار به‌عنوان متولی بازار سرمایه، مخالف تأسیس چنین کانونی است!

وی گفت: بعد از پیگیری‌های به‌عمل‌آمده، اعلام کردند باید درخواست تشکیل کانون به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شود و درخواست ما مستقیماً به سازمان ارائه شد و تا این لحظه ۳ مرتبه، درخواست ارسال‌شده (با هر بار تغییر ریاست سازمان بورس، درخواست جدیدی ارائه کرده‌ایم) و مذاکرات متعددی هم صورت گرفته که تاکنون منتج به صدور مجوز تشکیل کانون سهامداران حقیقی نشده است.

معتمدنیا در رابطه با تأثیر ورود مجلس شورای اسلامی به قضیه تأسیس کانون سهامداران حقیقی گفت: هر زمان و در هر حوزه‌ای، پیگیری‌های این‌چنینی به‌صورت صنفی، فنی‌تر بوده و نتیجه بهتری هم در برداشته است. پیگیری این قضیه از طریق نهادهای سیاسی، مشکلات و تبعات خاص خود را هم به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: اگر فعالان بازار سرمایه از طریق تعامل با سازمان بورس و اوراق بهادار به جمع‌بندی در این حوزه برسند، دستاورد بهتری به دنبال خواهد داشت و احتمالاً بزرگ‌ترین چالش تأسیس کانون سهامداران حقیقی از طریق مجلس شورای اسلامی، عدم استقلال مورد انتظار این کانون در پیگیری مشکلات سهامداران حقیقی خواهد بود. پیگیری اخذ مجوز از طریق وزارت کشور به این دلیل صورت گرفت که این کانون در قالب یک NGO فعالیت کند و وابسته به هیچ نهادی نباشد و در قوانین، نهاد متولی ثبت NGO ها، وزارت کشور است.

ببینید:

نامه محرمانه به وزارت کشور برای جلوگیری از راه‌اندازی کانون حقیقی‌ها

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
این چه حرفیه حقیقی اگه کانون تشکیل بده دیگه حقوقی و دولت ازکجاپولای کلان بخورند. خداازشون نگذره شب عیدمردم بیچاره شدن
عباس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
آقای معتمدنیا یکی از کارشناسان مطرح بورس هسنتند ومیتواند عضو کانون سهامداران باشد.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
آیا میدانید سهامداران حقیقی قبلا یک کانون داشتند که چند سال قبل بعلت اینکه تعدادی از اعضای آن با یکی از ..که مرحوم شده ملاقات کردند و چون ان مرحوم انوقت ..بود باعث منحل شدن ان کانون گردید.
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
مرحوم هاشمی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
این تغییر دامنه نوسان خوب هست ولی حداقل یک هفته باید بازار مثبت میشد تا ترس مردم کمی بریزه و پول به بازار برگرده...
ولی اینا که بازار رو منفی میکنند با دولت و نظام مشکل دارند و بازار را منفی میکنند تا نارضایتی بین مردم زیاد بشه تا مردم بریزن بیرون...
سیاست گذار ها هم فقط نگاه میکنند...
وزیر اقتصاد خودش قرار بود استیضاح بشه حالا معاون اون شده رئیس سازمان بورس، معلومه دیگه چی میشه...
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
این تغییر دامنه نوسان خوب هست ولی حداقل یک هفته باید بازار مثبت میشد تا ترس مردم کمی بریزه و پول به بازار برگرده...
ولی اینا که بازار رو منفی میکنند با دولت و نظام مشکل دارند و بازار را منفی میکنند تا نارضایتی بین مردم زیاد بشه تا مردم بریزن بیرون...
سیاست گذار ها هم فقط نگاه میکنند...
وزیر اقتصاد خودش قرار بود استیضاح بشه حالا معاون اون شده رئیس سازمان بورس، معلومه دیگه چی میشه...
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
پیشنهاد من در مورد مطالبات سهامداران خرد تشکیل یک کانال تلگرامی ست با مشخص کردن چند ادمین جهت ارتباط مستقیم با مسئولین بازار سرمایه هست
ناشناس
Netherlands
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
اگه چنین ،کانون ی سندیکای مستقل در هربازاری شرکت های باشد دیگه کلاهی به این گشادی توسط مدیران صاحب منصبان سر ملت یا اعضای اون سازمان بخش اقتصادی نخواهد رفت ،واز چپاول غارت اموال اعضا صیانت می‌کند،که این مورد به مذاق آقایان خوش نخواهد آمد در حرف حدیث ادعا دارند ودر عمل سنگ اندازیخواهند کرد. چطور میشه که درادعا به آمار بازار ۵۰ میلیونی باد به قبقب می اندازند . ،ولی درعمل ی کانون ی مکانی باشه که پیگیر حقوق این ۵۰ میلیون باشه ،،،،
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
ننگ و مرگ و نفرین بر مقام و مسئول مردم فریب....!!!!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"وبملت" در پایان تیرماه به مجمع می رود

مجمع عمومی فوق العاده بانک ملت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۹ برگزار می شود.
تقسیم سود ۴۵۰ ریالی در مجمع

تقسیم سود ۴۵۰ ریالی در مجمع "هرمز"

مجمع شرکت فولاد هرمزگان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ برگزار شد.
دیدار سهامداران

دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری

مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت لوله و ماشین سازی اهواز در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۴ برگزار خواهد شد.

"های وب" در مجمع ۹۰ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت داده گستر عصر نوین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: