۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۷
یکی از شتابدهنده‌های تخصصی دارو و مکمل به منظور جذب ایده‌های فناورانه در حوزه‌های تخصصی فراخوان "استارت‌آپ ویکند" خود را در حوزه سلامت منتشر کرده است.

خواندن ۳ دقیقه

 طرح‌های نوآورانه حوزه سلامت+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، محمد میرزایی، مدیر عامل یکی از شتابدهنده‌های حوزه سلامت با بیان اینکه مدل کاری ما به این صورت است که در بازه‌های زمانی مشخصی فراخوانی را منتشر و تعدادی از تیم‌های استارت‌آپی و فناور را پذیرش می‌کنیم، گفت: در این فرآیند تیم‌های استارت‌آپی با ارائه پروپوزال‌هایی که برای ما ارسال می‌کنند، ایده‌های فناورانه خود را معرفی خواهند کرد و ما نیز اقدام به بررسی ایده‌های این تیم‌ها خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه فرآیند ارزیابی اولیه به صورت غیرحضوری است، اظهار کرد: پس از ارزیابی اولیه، تعدادی از این طرح‌ها که بر اساس شاخص ها‌ی علمی، فنی و تیم سازی امتیاز بیشتری را دریافت کنند، وارد رویداد استارت‌آپ ویکند می‌شنود و در این مرحله صاحبان ایده از طرح‌های خود در حضور داوران دفاع خواهند کرد.

میرزایی محور ایده‌های دریافتی در این رویداد را دارو، مکمل‌های دارویی و فرآورده‌های طبیعی دانست و ادامه داد: در این مرحله چالش‌های تیم‌ها در حوزه‌هایی، چون تجاری سازی، فنی، کنترل کیفی و الزامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ثبت دارو‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در نهایت تیم‌های فناور قادر هستند با مشاور‌هایی که دریافت کرده‌اند، پروپوزال‌های ارسالی خود را تکمیل کرده و مورد بازنویسی قرار دهند.

مدیرعامل این شتابدهنده، اضافه کرد: پروپوزال‌های بازنویسی شده توسط تیم‌های استارت‌آپی در حضور داوران ارائه شده و در نهایت تیم‌های برتر وارد شتابدهنده خواهند شد.

وی جذب، پذیرش و تکمیل طرح‌های فناور را از اهداف برگزاری این رویداد نام برد و اظهار کرد: ما در تلاش هستیم تا با برگزاری رویداد استارت آپ ویکند طرح‌های فناورانه حوزه سلامت را در مسیر تجاری سازی قرار دهیم.

طرح‌های نوآورانه حوزه سلامت+بورس نیوز

تیم‌های برتر با استقرار در این شتابدهنده از مزایای حمایتی برخوردار می‌شوند

میرزایی با بیان اینکه این رویداد اولین رویداد استارت‎آپی این شتابدهنده بوده، خاطر نشان کرد: به صورت رسمی این اولین رویداد استارت‎آپی این مجموعه است، اما اولین دوره پذیرش شرکت‌ها و تیم‌ها در این شتابدهنده به تیرماه سال گذشته بر می‌گردد. در شروع فعالیت ما طی انتشار فراخوان محدودی حدود ۲۷ طرح را بررسی کردیم و از این تعداد ۱۰ طرح وارد این شتابدهنده شدند. از ۱۰ طرح مذکور تاکنون ۵ طرح وارد مرحله شتابدهی شده‌اند و یک طرح به مرحله پسا شتابدهی رسیده است.

به گفته این فعال حوزه توسعه فناوری حوزه سلامت، فرآیند تجاری سازی تیم‌ها در شتابدهنده‌ شامل سه مرحله "پیش شتابدهی"، "شتابد هی " و پسا شتابدهی" است. زمانی که ایده فناور به مرحله تجاری‌سازی نزدیک می‌شود، وارد پسا شتابدهی خواهد شد.

میرزایی، تمرکز شتابدهنده را در حوزه دارو، مکمل‎ها و فرآورده‌های طبیعی ذکر کرد و یادآور شد: این شتابدهنده از دل صنعت دارویی کشور برآمده است و تجربه حدود دو دهه ما در حوزه تحقیق و توسعه، تولید و مارکتینگ، منجر به شکل‌گیری این شتابدهنده شده است.

حمایت‌هایی که مشمول تیم های استارت‌آپی می‌شود

مدیر عامل این شتابدهنده به بیان نحوه حمایت‌ها از تیم‌های فناور پرداخت و در این باره توضیح داد: فلسفه وجودی شتابدهنده‌ها این است که پتانسیل‌های موجود در کشور چون دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، صنایع و سرمایه گذاران را به هم متصل کنند و ما از همان ابتدای پذیرش طرح‌ها به دنبال تجاری‌سازی ایده‌ها هستیم. از این رو بر روی طرح‌ها بررسی‌هایی چون امکان سنجی اقتصادی، بازار و صنعتی سازی انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه حمایت‌های ما برای تیم‌های استارت‌آپی در مرحله پیش شتابدهی رایگان خواهد بود، افزود: در صورتی که ایده‌‎های تیم‌ها در پیش شتابدهی از نظر فنی و بازار در حد قابل قبولی باشد، با عقد قراردادی وارد مرحله شتابدهی خواهند شد.

میرزایی با بیان اینکه در طی دوره شتابدهی تیم‌‎ها به تولید دانش فنی صنعتی نائل خواهند شد، گفت: در این مرحله بخشی از سهام این دانش فنی به شتابدهنده تعلق می‌گیرد که این میزان شامل ۱۵ تا ۲۰ درصد می‌شود. در مرحله شتابدهی تیم‌ها از حمایت‌ " سرمایه بذری" شتابدهنده که از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اختصاص داده شده، برخوردار می‌شوند که شامل سرمایه اولیه برای تبدیل ایده به دانش فنی است.

مدیر عامل این شتابدهنده انجام آزمون‌های کنترل کیفی استاندارد را از نیازهای اصلی تیم‌‎های فناور حوزه سلامت نام برد و افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته سرمایه اولیه به تیم‌ها برای دریافت این خدمات ارائه می‌شود، ضمن آنکه تیم‌ها از خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌های مختلف صنعتی‌سازی، بازاریابی، مالی و حقوقی برخوردار خواهند شد.

فرآیند استارت‌آپ ویکند

مدیر عامل این شتابدهنده با اشاره به فرآیند برگزاری رویداد استارت‌آپ ویکند حوزه سلامت، افزود: این رویداد از ابتدای سال جاری آغاز شد و تیم‌های فعال در حوزه سلامت تا ۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری فرصت دارند ایده‌های خود را ارسال کنند و از ۲۵ اردیبهشت تا ۳۰ اردیبهشت ماه جاری ارزیابی اولیه انجام خواهد شد.

وی یادآور شد: پیش‌بینی ما این است که حدود ۱۰ طرح وارد دوره مجازی این رویداد که از اول تا ۱۲ خرداد ماه امسال برگزار می‌شود، وارد شوند.

به گفته وی رویداد اصلی و حضوری این فرآیند از ۱۹ تا ۲۱ خرداد ماه برگزار می‌شود. در پایان روز سوم، داوری نهایی تیم‌ها به انجام رسیده و تیم‌های منتخب وارد شتابدهنده می‌شوند.


  • بیشتر بخوانید:
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
صدای مجمع

صدای مجمع "غکورش" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت صنعت غذایی کورش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۳ برگزار خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "شفن" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی فن آوران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ برگزار خواهد شد.

"انرژی" آماده برگزازی مجمع شد

مجمع عمومی شرکت بورس انرژی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ برگزار خواهد شد.

"خمحور" در دوم تیرماه به مجمع می‌رود

مجمع عمومی شرکت تولید محور خودرو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
فوری/ ورود رئیسی به تالار بورس سعادت آباد
آیت‌الله رئیسی، کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری امروز سهامداران بازار سرمایه را سورپرایز کرد و به تالار بورس سعادت آباد رفت.