کد خبر : ۲۴۷۸۰۵
یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
سهامدارانی که بر اساس تحلیل اقدام به خرید کرده اند نباید نگران رشد سهم شان باشند. سهم های ارزنده تر بازار بعد از انتشار گزارش های ۶ ماهه، حرکت خواهند کرد.

حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال + بورس نیوز مصاحبه با عظیم ثابت

به گزارش بورس نیوز، این روزها خیلی از سهامداران گله دارند که با وجود رشد شاخص بورس، ارزش پرتفوی آنها رشد چندانی نسبت به ۳ ماه قبل نداشته است.

عظیم ثابت کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت این بازار بیان کرد: بعد از افت و خیز شدید ۱۰ ماهه، وقتی بازار تغییر مسیر داده و بازگشت، طبیعی بود که سرمایه گذاران، سهم های بنیادی را که افت بیشتری داشته، خریداری کنند و در سبد خود قرار دهند. چرا که هنوز نگران بودند که شاید این روند تداوم نداشته باشد و اگر سهامی را خریداری کنند که مورد اقبال بازار نباشد، در صف های فروش قفل شوند. کما اینکه در ۱۰ ماه منفی بازارسرمایه، بسیاری از سهم ها قفل در صف فروش بودند و نقدشوندگی نداشتند.

حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال + بورس نیوز مصاحبه با عظیم ثابت

وی افزود: به هر حال وقتی رشد بازار سرمایه و روند مثبت ادامه یابد، کم کم اعتماد سرمایه گذاران به بازار جلب شده و برای خرید سایر سهم ها نیز اقدام می کنند. این اتفاق در ۳ ماه اخیر به تدریج رخ داده و در بازار این روزها، اکثر سهم ها معاملات متعادل و روانی دارند و حتی کمی هم رشد کرده اند. اما چون هنوز اعتماد سرمایه گذاران به تغییر روند بازار جلب نشده، طبیعی است که با احتیاط اقدام به خرید می کنند تا گزارش عملکرد ۶ ماهه شرکت ها منتشر شود و مشخص شود سهم ها ارزنده هستند یا نه. نسبت P بر E بازار سرمایه در سال قبل و دوران اوج قیمت ها بسیار بالاتر از میانگین تاریخی بود(حدود ۳۰) که بعد از سقوط قیمت سهم ها، این نسبت به حدود ۱۰ الی ۱۲ رسیده و منطقی است که سهامداران در مرحله اول رشد بازار، سهم هایی با P بر E تقریبا ۵ را خریداری کنند. سهامدارانی که بر اساس تحلیل اقدام به خرید کرده اند نباید نگران رشد سهم شان باشند. سهم های ارزنده تر بازار بعد از انتشار گزارش های ۶ ماهه، حرکت خواهند کرد.

ثابت در خاتمه در رابطه با سهم هایی که احتمالا گزارش های ۶ ماهه جذاب تری ارایه کنند، گفت: به نظر می رسد گزارش های شرکت های پتروشیمی و پالایشی جذاب خواهند بود. صنایع وابسته به قیمت های جهانی و برخی صنایع که از افزایش یا ثبات نرخ ارز منتفع می شوند و همچنین برخی غذایی ها و دارویی ها نیز احتمالا گزارش های جالبی ارائه خواهند کرد. البته از این نکته هم غافل نباشید که به دلیل قطعی برق، گزارش های بعضی صنایع در حد انتظارات نخواهد بود.

مجید
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
انگاری این آقای کارشناس در خواب است، رمز ارزها در حال رشد هستند، قیمت مسکن در حال رشد است، قیمت اتومبیل های خارجی ۱۰ برابر شده و هنوز ایشان دم از رشد بورس می زند؟ درب بورس باید تخته شود، موفق باشی
مجید
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
انگاری این آقای کارشناس در خواب است، رمز ارزها در حال رشد هستند، قیمت مسکن در حال رشد است، قیمت اتومبیل های خارجی ۱۰ برابر شده و هنوز ایشان دم از رشد بورس می زند؟ درب بورس باید تخته شود، موفق باشی
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
6 ماهه سهم ها آخر مهر تا اوایل آبان روی کدال می نشیند و بعد از یک ماه افت بازار، وعده می دهند که یک ماه دیگر صبر کنید و بعد هم وعده جوجه آخر پاییز می دهند و بعد هم می گویند بخاطر برجام و افت دلار و فروش اوراق و بودجه سال جدید صبر کنید..... همینطوری دو سال گذشت و شاخص 2 میلیون هم شود چه فایده نرخ اکثر سهم ها با 70 درصد اصلاح مواجه است.
محمد
United States of America
۱۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
یکسال و نیمه همین اراجیف را این به اصطلاخ کارشناسان دارن تحویل مالباختگان بورس میدهند....‌‌
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تکشا" در جریان پرداخت سود قرار می گیرد

شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی از زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
جیب خالی سهامداران

جیب خالی سهامداران "قجام" از مجمع

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های غذائی و قند تربت جام در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸برگزار شد.

"شپارس" در مجمع ۱۰۸ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت بین المللی محصولات پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "وامین" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: