کد خبر : ۲۵۴۹۹۴
در گفت‌وگو با کارشناس بازار سرمایه مطرح شد:
۰۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
برجام و نتایج آن فرآیندی زمانبر بوده چرا که طرفین خارجی با بنگاه‌های اقتصادی ایرانی با احتیاط وارد مبادله می‌شوند.

صنایع بورسی در قفسی به نام برجام گیر افتاده اند

احسان رضاپور کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز، در خصوص تأثیر رفع تحریم‌ها بر صنایع بورسی بیان کرد: حذف برجام در حوزه‌های مختلف تأثیرات متفاوتی نیز خواهد داشت. به طور مثال شبکه بانکی کشور محدودیت‌هایی دارد که در صورت توافق در افزایش تعاملات تجاری بنگاه ها، سازمان‌ها و ارکان‌های مختلف اثرگذار بوده و می‌تواند درآمدزایی بیشتری برای حوزه بانکداری داشته باشد.


بیشتر بخوانید: بازار سرمایه در تشویش وضعیت برجام و دلار


رضاپور در ادامه اضافه کرد: برخی صنایع نیز بدلیل برجام، در حوزه فروش محصولات خود با مشکل مواجه شدند، به طوری که فروش در بازار‌های جهانی برای آن‌ها بسته شد. همچنین برخی شرکت‌ها مشکل محدودیت حجم فروش و یا تخفیف‌های کلان دارند که با توجه به ظرفیت و پتانسیل شبکه فروش، می‌توانند به تناسب گشایش‌های ایجاد شده سود ببرند.

وی در رابطه با مشکل منابع شرکت‌ها اظهار کرد: گروه دیگری از شرکت‌ها نیز در دسترسی به منابع خود مشکل دارند. در واقع برخی شرکت‌ها با محدودیت فروش مشکلی نداشته و به واسطه تقاضایی که در بازار‌های جهانی بوده می‌توانند محصولات خود را به مشتریان برسانند؛ اما بواسطه تحریم‌ها به منابع محصولات دسترسی ندارند؛ بنابراین اگر مذاکرات به نتیجه برسد، شرکت‌ها در دسترسی به منابع خود هزینه‌های کمتری پرداخت می‌کنند.

صنایع بورسی در قفسی به نام برجام گیر افتاده اند

کارشناس بازار سرمایه اذعان کرد: همچنین برخی صنایع به دلیل محدودیت ها، به تعمیرات و قطعاتی که برای رفع مشکلات خطوط تولید نیاز بوده دسترسی ندارند و این موضوع باعث شده شرکت‌ها از ظرفیت خود به طور کامل استفاده نکنند. در نهایت حذف برجام، می‌تواند با دسترسی بنگاه‌های اقتصادی به تجهیزات، تکنولوژی و قطعات جدیدتر منجر به افزایش ظرفیت تولیدی و ارزش افزوده شود.

رضاپور در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر جزئیات موضوعات مطرح شده با حذف برجام، شفافیت لازم را ندارد و اخبار دقیقی از نتایج آن در دسترس نیست. به علاوه برجام و نتایج آن فرآیندی زمانبر بوده چرا که طرفین خارجی با بنگاه‌های اقتصادی ایرانی با احتیاط وارد مبادله می‌شوند. در نتیجه جزئیات و ابعاد مختلف موضوع تحریم، می‌تواند اثرات مختلفی در حوزه‌های متفاوتی داشته باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: