کد خبر : ۲۵۸۱۴۲
یک کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶
حتما نقدینگی وارد گروه های جامانده بازار سرمایه هم خواهد شد و افزایش قیمت هایی که در روزهای گذشته در بازارهای کالایی شکل گرفته، می تواند محرک رشد سهم های کوچکتر بازار سرمایه باشد. بناراین انتظار یک رشد نسبی برای گروه های جامانده بازار سرمایه می رود.

عروسی به کوچه جامانده ها می رسد

به گزارش بورس نیوز شاخص کل بورس از ابتدای امسال رشد ۱۲ درصدی داشته، حال آنکه شاخص کل هم وزن رشد ۲۲ درصدی نشان میدهد. با این حال هنوز بسیاری از سهم های کوچک و متوسط بازار که اتفاقا در ریزش بازار سرمایه، افت بیشتری هم متحمل شدند، حرکت چندانی نداشته و تا جبران ضرر و زیان سهامداران راه درازی باقی است.

علی صادقین کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: "تورم" به صورت کلی در بازار سرمایه به عنوان یک عامل مثبت در کوتاه مدت و میان مدت تلقی می شود؛ چرا که از یک سو افزایش تورم، منجر به افزایش نرخ فروش محصولات شرکت ها و صنایع بورسی میشود و سود اسمی شرکت‌ها را افزایش میدهد و در نهایت منجر به افزایش جذابیت سهام می شود؛ از سوی دیگر تجربه نشان داده در شرایط تورمی به سبب نقدشوندگی بالا، بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران خرد جذابیت پیدا می‌کند. البته مشروط بر آنکه قیمت گذاری های دستوری و رفتارهای مداخله گرایانه در بازار سرمایه کاهش یابد.

وی افزود: در شرایط فعلی قیمت سهام نسبت به دارایی های موازی ارزان تر بوده و اگر اقداماتی همچون افزایش عوارض صادراتی و قیمت گذاری های دستوری رخ ندهد و ریسک اخبار سیاسی را هم در نظر نگیریم، بازار سرمایه از شرایط تورمی منتفع شده و سهام نسبت به سایر دارایی ها جذابیت بیشتری خواهد یافت.

صادقین در رابطه با سهم های کوچک و متوسطی که نسبت به شاخص کل بورس، ریزش بیشتری داشته و هنوز رشد چندانی نکرده اند؛ گفت: در بازار سرمایه نقدینگی بین گروه‌های مختلف چرخش دارد و معتقدم نقدینگی به زودی به گروه های جامانده بازار هم وارد خواهد شد. طبیعی است که برخی گروه های بازار سرمایه که اخبار بنیادی و مثبت مرتبط داشته‌اند، قبل از سایر گروه های بازار سرمایه رشد خود را استارت بزنند. به عنوان مثال اخبار مربوط به واگذاری بلوکی سهام خودروسازان، اخبار مثبت مربوط به جریان مذاکرات، افزایش نرخ ارز برای صادرات محورها، و نیز افزایش قیمت قابل توجه قیمت کامودیتی ها در بازار های جهانی برای صنایع وابسته به کامودیتی ها منجر به رشد برخی گروه های بازار سرمایه شد. اما حتما نقدینگی وارد گروه های جامانده بازار سرمایه هم خواهد شد و افزایش قیمت هایی که در روزهای گذشته در بازارهای کالایی شکل گرفته، می تواند محرک رشد سهم های کوچکتر بازار سرمایه باشد. بناراین انتظار یک رشد نسبی برای گروه های جامانده بازار سرمایه می رود.

وی در خاتمه تصریح کرد: سهامدارانی که در پرتفوی خود سهم شرکت هایی را که عملکرد قابل قبولی داشت و به لحاظ بنیادی وضعیت مناسبی دارند، داشته باشند، قطعاً از چرخش نقدینگی در بازار سرمایه با محرک افزایش نرخ محصولات بهره خواهند برد. به‌عنوان‌مثال گروه کاشی و سرامیک ها جزو گروه هایی بود که ریزش قابل توجهی داشت و به دنبال افزایش نرخ برخی شرکت ها، تحرکاتی در این گروه مشاهده می شود.

سهامدار خرد دزد زده
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
آپ خرید 4000تومن الان 600- پارس مینو خرید 2000 الان 200 تومن-وساپا خرید 2600 الان 500 تومنه- بورس تهران محلی برای زدن جیب مردم توسط دولتیا
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: