چهارشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۶
۲۴ استراتژی معاملاتی کاربردی بازار اختیار معامله (بخش دوم)
برخی از این استراتژی ها در بازار فعلی قابل اجرا و برخی غیر قابل اجراست ، اما برای اطلاعات بیشتر و افزایش تسلط شما به این استراتژی ها دراختیار شما قرار گرفته است
کد خبر : ۲۷۱۶۵۸

 ۹- استراتژی Long Call Butterfly

  استراتژی فوق از ترکیب سه جز تشکیل شده است.
-خرید یک اختیار خرید ITM
-فروش دو اختیار خریدATM
-خرید یک اختیار خرید OTM

 بیشترین زیان محدود به خالص پرمیومی است که برای معامله پرداخت می کنید

 بیشترین سود محدود به قیمت اعمال ATM منهای قیمت اعمال ITM منهای خالص پرمیومی که برای خرید اختیارها پرداخت می کنید.

زمان استفاده: زمانی که به نظر شما بازار خنثی است و نوسان در بازار کاهشی است.

 این استراتژی مشابه Short Straddle است با این تفاوت که در این حالت زیان شما محدود است، به بیان ساده در زمانی که بازار در طول دوره معاملات اختیار خنثی و یکنواخت است می توان سود بدست آورد.

 احتمالا به این فکر می کنید که این استراتژی بخاطر تشابه با Short Straddle مشابه مدل های فروش است. بخاطر خصوصیات مشابه ای که دارند حدس شما درست است، هر چند تفاوت این دو استراتژی در پرمویم است

۲۴ استراتژی معاملاتی کاربردی بازار اختیار معامله (بخش دوم)

۱۰- استراتژی Iron Condor

 استراتژی فوق یک ترکیب 4 بخشی است که در آن تمام ترکیب های خرید/فروش باید در یک سر رسید باشند. این استراتژی از ترکیب اختیار خرید و فروش ساخته شده است. 
 می توان گفت این استراتژی شباهت زیادی به مدل پروانه ای دارد تنها تفاوت در این است که ناحیه وسیع تری را به عنوان بدنه به خود اختصاص می دهد، و ترکیب به قرار زیر است.

فروش (اعمال پایین تر) اختیار خرید که OTM باشد
- خرید (اعمال بالاتر) اختیار خرید که OTM باشد
- فروش (اعمال بالاتر) اختیار فروش که OTM باشد
- خرید (اعمال پایین تر) اختیار فروش که OTM باشد

-خرید یا فروش ؟
بستگی به این مورد دارد که از چه کسی بپرسید، ترکیب بالا (جایی که بدنه فروخته شده و بالها خریداری شده) می تواند به عنوان خرید یا حتی فروش اشاره کند. برخی نظرشان این است که یک استراتژی خرید است چرا که شما اقدام به خرید بال ها می کنید و برخی نظرشان این است که یک استراتژی فروش است چرا که برای معامله پرمیوم دریافت می کنید.

 ترجیح ما بر این است که آن را یک استراتژی فروش بنامیم. نه فقط به این دلیل که حساب ما بستانکار می شود و مبلغی دریافت می کنید بلکه به خوبی با سایر مفاهیم گفته شده اختیار معاملات مطابقت دارد. اگر شما برای یک استراتژی مبلغی به عنوان پرمیوم بپردازید می توان آن را یک استراتژی خرید نامید و اگر مبلغی به عنوان پرمیوم دریافت کنید شما در موقعیت فروش هستید.

 - ریسک / بازده
این استراتژی ریسک محدودی و همین طور پتانسیل بازدهی محدود دارد.

- استراتژی Short Iron Condor

 بيشترين زيان محدود است. با فرض اينکه فاصله بين قيمت اعمال اختيارهاي خريد و فروشي که معامله شده يکسان هست، بيشترين زيان تفاضل بين قيمت هاي اعمال بالا/پايين منهاي خالص پرميومي که دريافت کرديد خواهد بود.

 بيشترين سود محدود به مبلغ حاصل از دريافت پرميوم زماني که معامله خود را انجام داديد.

- استراتژی Long Iron Condor

 بيشترين زيان محدود به مبلغ پرميومي که پرداخت کرده ايد.

 بيشترين سود محدود است. با فرض اينکه فاصله بين قيمت اعمال اختيارهاي خريد و فروشي که معامله شده يکسان هست، بيشترين سود تفاضل بين قيمت هاي اعمال بالا/پايين منهاي خالص پرميومي که پرداخت کرديد خواهد بود.

کاربرد
به طور معمول معامله گران خرد در سمت فروش قرار مي گيرند (به دليل ماهيت بستانکاري معامله). اين يک استراتژي محبوب است براي زماني که شما تصور مي کنيد سهام در يک محدوده معين معامله خواهد شد و در عين حال نوسانات نه چندان زيادي را تجربه خواهد کرد.

۲۴ استراتژی معاملاتی کاربردی بازار اختیار معامله (بخش دوم)

۱۱- استراتژی Put Back Spread

این روش به مفهوم خريد دو اختيار فروش OTM و خريد يک اختيار فروش ITM است، همه اختيارها يک سر رسيد معين دارند.

 بیشترین زیان محدود به تفاوت بین دو اعمال منهاي پرميومي که براي اسپرد دريافت مي کنيد.

 بیشترین سود در زمان صعود محدود به خالص پرميوم دريافتي شما است و در زمان اصلاح بازار سقف معيني ندارد اما در نهايت باز هم محدود است، زیرا سهام نمی تواند کمتر از صفر معامله شود.

- استراتژی Put Back Spread

 زمان استفاده: زمانی که به نظر شما جهت بازار نزولی و نوسانات رو به افزايش است.

 اين استراتژي همچنين مي تواند مشابه Short Put Backspread باشد، با اين وجود، ما اشاره ساده اي به آن خواهيم داشت.

 همچنین عنوان يک اعتبار انجام مي شود، به اين معني که بعد از آن که شما دو اختيار فروش OTM را خريداري کرديد و يک اختيار ITM را به فروش رسانديد، خالص اين موقعيت بايد در حساب شما مثبت باشد. شما براي اين استراتژي پول دريافت مي کنين زيرا مبلغ فروش شما بيشتر از مبلغ خريد شما است.

 البته يک روش عالي است اگر نظر شما هم به صعود هم به نزول هم زمان در بازار است، با اين وجود تعصب بيشتر به اصلاح قيمت ها داريد. با نگاه به نمودار شما مي توانيد شاهد باشيد که اگر بازار ريزش کند سود شما پس از نقطه سر به سر، نامحدود خواهد بود. با اين حال، اگر در مورد جهت گيري اشتباه کنيد و بازار يک رالي جديد آغاز کند، باز هم برنده هستيد، البته در اين حالت سود شما محدود است.

 احتمالا خواهيد گفت اين مدل استراتژي شبيه به مدل Long Straddle است و البته حق با شماست. تفاوت در اين است:
    1. سود از يک طرف محدود است. و 2. Backspread ارزان تر است

۲۴ استراتژی معاملاتی کاربردی بازار اختیار معامله (بخش دوم)

۱۲- استراتژی Call Bear Spread

 این روش شامل فروش یک اختیار خرید با قیمت اعمال پایین و خرید یک اختیار خرید با قیمت اعمال بالاتر است. هر دو اختیار باید سر رسید یکسان داشته باشند.

 بیشترین زیان محدود به تفاضل بین قیمت های اعمال منهای خالص مبلغ پرمیوم ها است.

 بیشترین سود محدود به خالص مبلغ پرمیوم دریافتی در این استراتژی است. پرمیوم دریافتی برای فروش اختیار منهای پرمیوم پرداختی برای خرید اختیار عدد مثبتی خواهد شد

 استراتژی Call Bear Spread

 زمان استفاده: زمانی که به نظر شما جهت بازار نزولی و ملایم است.

  این استراتژی معمولا یک Credit Spread است، جاییکه هزینه انجام معامله منجر به دریافت پول از آن موقعیت می شود. به عنوان مثال شما یک اختیار می فروشید (25 تومان دریافت می کنید) و یک اختیار خرید می کنید (20 تومان پرداخت می کنید) اثر خالص آن 5 تومان دریافتی است.

 این مدل استراتژی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که نظر شما نسبت به بازار یک روند ملایم نزولی است. همین ایده در Call Bull Spread اما کاملا معکوس. شما فکر می کنید که بازار سقوط خواهد کرد، اما فکر می کنید که هزینه فروش سهام یا خرید اختیار فروش بسیار گران است

۲۴ استراتژی معاملاتی کاربردی بازار اختیار معامله (بخش دوم)

۱۳- استراتژی Short Call Option

به بیان ساده فروختن یک اختیار خرید است. اشاره زیادی به موقعیت فروش دارد که می تواند به صورت خالی “naked” باشد. فروش اختیار به عنوان ناشر نیز شناخته می شود.

 بیشترین زیان نامحدود است اگر بازار افزایش یابد.

 بیشترین سود محدود به پرمیوم دریافتی برای فروش اختیار خرید است.

 زمان استفاده: زمانی که به نظر شما جهت بازار نزولی است
 

 زمانی که نسبت به جهت بازار و همچنین نوسانات بازار نزولی هستید.

 فروش کال همچنین به عنوان Naked Call نیز شناخته می شود، فروش کال استراتژی بسیار خطرناک محسوب می شود زیرا ریسک شما نامحدود است.

۲۴ استراتژی معاملاتی کاربردی بازار اختیار معامله (بخش دوم)

۱۴-  استراتژی Collar

 این استراتژی زمانی است که شما دارایی پایه را خریداری می کنید و اختیار خرید OTM را به فروش می رسانید و همچنین اختیار فروش OTM را که سر رسید یکسان دارند، خرید می نمایید.

  بیشترین زیان برابر میزان زیان وارد شده به سهام +/- پرمیوم اختیارها است. به بیان دیگر قیمت خرید سهام منهای قیمت اعمال اختیار فروش (همان طور که در سر رسید اعمال خواهد شد) به علاوه خالص مبلغ پرمیومی که پرداخت یا دریافت شده است.

بیشترین سود برابر بازده سهام +/- پرمیوم اختیارها است. به بیان دیگر قیمت اعمال اختیار خرید منهای قیمت خرید سهام (همان طور که در سر رسید سهام تحویل و مبلغ اعمال دریافت خواهد شد) به علاوه خالص مبلغ پرمیومی که پرداخت یا دریافت شده است

 استراتژی Collar

 زمان استفاده: همان طور که از نمودار مشخص است، رفتار این استراتژی مشابه Long Call Spread است.

 مناسب سرمایه گذارانی است که در حال حاضر مالک سهام هستند و به دنبال افزایش بازدهی به کمک انتشار اختیار خرید و محدود کردن ریسک افت بازار با خرید اختیار فروش

 کاوردکال ها تبدیل به یکی از استراتژی های بسیار معروف برای سرمایه گذارانی شدند که هم اکنون سهام را در اختیار دارند. شما اختیارهای خرید out-of-the-money را در قیمتی  که اگر سهام به آن عدد برسد خوشحال از بازده آن خواهید بود به فروش می رسانید. اگر سهام فراتر از قیمت اعمال نرفت، مبلغ اعمال برای شما خواهد بود.

 ایراد کاوردکال این است که در زمان کاهش قیمت های بازار ریسک نامحدود دارند.

 راهکار آن استفاده از بیمه برای کاهش قیمت ها با استفاده از خرید اختیار فروشout-of-the-money است.

 در نظر داشته باشید که این استراتژی هزینه شما را اندکی افزایش می دهد زیرا برای خرید اختیار فروش باید هزینه ای بپردازید، بنابراین بازده کلی شما را مقداری کاهش می دهد

۲۴ استراتژی معاملاتی کاربردی بازار اختیار معامله (بخش دوم)

۱۵- استراتژی Call Bull spread

 این استراتژی بیشتر به نام Long Call Spread نامیده می شود و از طریق خرید یک اختیار خرید و فروش یک اختیار خرید در سر رسید یکسان ایجاد می شود اما اختیاری که فروخته می شود باید دارای قمیت اعمال بالاتری باشد.

 بیشترین زیان محدود به تفاضل بین پرمیوم پرداختی و پرمیوم دریافتی حاصل از فروش اختیار با قیمت اعمال بالاتر است.

 بیشترین سود محدود بین تفاضل قیمت اعمال دو اختیار معامله شده منهای، خالص مبلغی که برای هر پرمیوم در اسپرد پرداخت شده است.

 استراتژی Call Bull spread

 زمان استفاده: زمانی که نسبت به قیمت بازار یا نوسانات نسبتاً صعودی هستید.

 در نمودار بالا می‌بینید که اسپرد کال صعودی تنها می‌تواند به اندازه تفاوت بین دو قیمت اعمال ارزش داشته باشد. بنابراین، هنگام ورود به این استراتژی به یاد داشته باشید که هر چه اعمال ها فاصله بیشتری داشته باشد، سود بیشتری می توانید درست کنید. اما در مقابل این نقطه ضعف را دارد که در نهایت برای اسپرد هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد. بنابراین، هرچه اختیارهایی که قیمت اعمال آنها پایین تر و در سود بیشتری باشد نسبت به اختیارهایی که قیمت اعمال بالاتری دارد و شما آنها را به فروش میرسانید ممکن است در صورت کاهشی شدن بازار، ضرر بیشتری را به همراه داشته باشد.

 همانطور که اشاره کردیم، اسپرد کال یک روش بسیار مقرون به صرفه برای گرفتن موقعیت است، زمانی که به نظر شما جهت بازار صعودی هست. هزینه خرید اختیار با اعمال پایین تر برای شما تا حدی از محل فروش پرمیوم اعمال بالاتر جبران می شود. با این حال، اگر بازار افزایش یابد، این سود بالقوه شما را محدود می کند، اما هزینه ورود به این موقعیت را نیز کاهش می دهد.

 این نوع استراتژی برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که می‌خواهند موقعیت خرید در مسیر بازار داشته باشند و همچنین هدف صعودی در ذهن دارند . اختیار فروخته شده به عنوان هدف سود برای موقعیت عمل می کند. بنابراین، اگر معامله گر یک حرکت کوتاه مدت در سهم پایه ببیند اما تصور نکند که بازار از قیمت x می تواند عبور کند، در این حالت کال بول اسپرد ایده آل است. با  کال بول اسپرد به راحتی می توان بدون هزینه اضافی یک سهام بلند مدتی را داشت و حتی می توان با فروش اعمال بالاتر مقداری از هزینه را کاهش داد.

۲۴ استراتژی معاملاتی کاربردی بازار اختیار معامله (بخش دوم)

۱۶- استراتژی Covered Call

 این استراتژی زمانی است که شما دارایی پایه را خریداری می کنید و به منظور پوشش ریسک، اختیار خرید آن را به فروش می رسانید.

 بیشترین زیان نامحدود است و تا زمانی که سهم پایه کاهش پیدا کند، افزایشی خواهد بود.

 بیشترین سود محدود به پرمیوم دریافتی حاصل از فروش اختیار خرید خواهد بود
 
 زمان استفاده: زمانی که سهم پایه یا (قراردادهای آتی) را دارا هستید و تمایل دارید تا سود خود را قفل نمایید.

 استراتژی Covered Call

 این استراتژی برای بسیاری از سرمایه گذاران که سهم را نگهداری میکنند مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین توسط بسیاری از صندوق های بزرگ به عنوان روشی برای ایجاد درآمد ثابت از طریق فروش اختیار مورد استفاده می شود.

 ایده پشت استراتژی کاوردکال نگهداری سهام برای دوره ای طولانی و فروش اختیار خرید خارج از سود OTM و تکرار آن در دوره های متوالی است.

 اگر چه نمودار بازده نشان می دهد که پتانسیل زیان نامحدود نیز وجود دارد، لازم است به یاد داشته باشید که بسیاری از سرمایه گذارانی که این نوع استراتژی را اجرا می کنند، سهام را خریداری کرده و قیمت اعمال اختیار خرید نیز ممکن است فاصله زیادی با قیمت خرید سهام داشته باشد.

 استراتژی Protected Covered Call

 یک کاوردکال پوششی شامل خرید یک اختیار فروش رو به پایین OTM (out-of-the-money) به همراه یک کاوردکال است.

 خرید سهام، فروش اختیار خرید و خرید اختیار فروش.

  وضعیت کاوردکال پوششی مشابه Call Spread است و این مزیت را دارد که ریسک کاهش قیمت ها را در صورت فروش هیجانی بازار بر روی دارایی پایه یا قراردادهای آتی برای شما محدود می کند.

 بازده ماهانه
کاوردکال و کاوردکال پوششی معمولاً جز استراتژی هایی هستند که توسط مشاوره سرمایه گذاری ها معرفی می شوند چرا که بازده ماهانه ایجاد و در عین حال حفاظت از سرمایه برای شما به وجود می آورند. استراتژی مانند فروش اختیار خرید بلافاصله به شما لیستی از موقعیت ها و ماشین حساب مدیریت معاملات ارائه می دهد. جایی که شما نحوه انتخاب، برنامه ریزی و مدیریت معاملات کاوردکال برای جریان نقد ثابت ماهانه خواهید آموخت.

 این استراتژی به شما نشان می دهد که چگونه ریسک خود را به درصد کمی از کل حساب خود محدود کنید.با اینکه سود این موقعیت خرید سود به نظر میرسد، معمولا اشاره به یک استراتژی فروش دارد. معمولا به این صورت است: اگر شما برای انجام موقعیتی پول دریافت کنید به آن “Short” گفته می شود و اگر شما برای انجام موقعیتی پول پرداخت کنید به آن “Long” گفته می شود.

۲۴ استراتژی معاملاتی کاربردی بازار اختیار معامله (بخش دوم)

اشتراک گذاری :
ارسال نظر