تعداد بازدید : ۶۲۹
کد خبر : ۱۸۲۳۰۲
۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
مدیرعامل پتروشیمی زاگرس گفت: در دو سال آینده ایران می‌تواند بیش از متانکس، صادرات داشته باشد. البته اگر هماهنگی متانول‌سازهای ایران برای قیمت گذاری وجود داشته باشد.

به گزارش بورس نیوز، محمدرضا میراحمدی، گفت: تجارت ٢٧ میلیون تنی متانول عمدتا در دست متانکس، عربستان، ایران و عمان است. البته چین بیش از تولید، متانول مصرف می‌کند و از این رو صادرات ایران به چین حجم بالای است. در حال حاضر نیمی از صادرات دنیا توسط خاورمیانه انجام می‌شود و ایران هم سهم ٣٤ درصدی صادرات به چین را داراست.

مدیرعامل پتروشیمی زاگرس درباره ظرفیت جهانی متانکس افزود: متانکس ١١ درصد ظرفیت جهان را دارد، اما با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و کشتی‌های حمل‌ونقلی که در اختیار دارد، توانسته به پرایس میکر تبدیل شود، به طوری که برای قیمت‌گذاری متانول از نشریات مهم و معتبر استفاده نمی‌کند.

وی در ادامه افزود: متانکس همواره نرخی بالا برای متانول اعلام کرده و سپس برای مشتریان خود دیسکانت در نظر می‌گیرد، این در حالی است که ایران ٥ درصد ظرفیت اسمی جهان را دارد و با به مدار آمدن پتروشیمی‌های متانول‌ساز مرجان و کاوه و ... ایران می‌تواند به ظرفیت متانکس نزدیک شود.

میراحمدی درباره صادرات آینده ایران نیز گفت: در دو سال آینده ایران می‌تواند بیش از متانکس، صادرات داشته باشد. البته اگر هماهنگی متانول‌سازهای ایران برای قیمت گذاری وجود داشته باشد. قیمت‌گذاری متانکس مستقل و تعیین‌کننده بازار است و با نشریاتی که به راحتی می‌توانند با خریداران و فروشندگان لابی کنند، همراه نمی‌شود و اجازه لابی کردن به خریداران خودش را نمی‌دهد. ایران می‌تواند در منطقه و جهان پرایس میکر باشد.

وی همچنین افزود: متانول‌سازهای ایرانی از بارگیری محموله‌ها برروی کشتی پیش از خریداری اجتناب می‌کنند، حال آنکه متانکس باتوجه به داشتن ناوگان کشتیرانی و همچنین دارا بودن چند کشتی در مدیترانه همواره دارای محموله‌های بارگیری شده برروی آب و آماده حمل است.

میراحمدی درباره عدم بارگیری پیش از خرید از سوی متانول‌سازهای ایرانی تصریح کرد: کشتی بارگیری شده برروی آب پیش از خرید، صاحب ندارد و خریدار می‌تواند با ما بازی کند، حال آنکه از این تهدید متانکس به عنوان یک فرصت استفاده می‌کند؛ هم به مشتریان خود متانول می‌دهد و هم در مناطقی که کمبود وجود دارد با قیمت خوب، متانول می‌فروشد. این در حالی است که باوجود اینکه بازار چین قابلیت پذیرفتن تناژ بالایی از متانول را دارد، اما مشتریان ایران همواره با نشریات برای کاهش قیمتها همدست می‌شوند.

مدیرعامل پتروشیمی زاگرس افزود: در مقابل متانول‌سازهای ایرانی به اندازه خریداران هماهنگ نیستند، از این رو همواره آلفایی که بیشتر از نرخ خای نشریات اعلام می‌شود، مورد اعتراض خریداران قرار می‌گیرد.

با این حال به نظر می‌رسد شرایط با رسیدن به چهارم نوامبر و تحریم‌های ایران برای پرداخت پول و بیمه کشتی‌ها سخت‌تر خواهد شد، به همین دلیل نیاز به هماهنگی بیشتر متانول‌سازهای ایرانی وجود دارد. این در حالی است که قیمت‌گذاری آیسیس و پلاتس مشکلاتی از جمله فاصله قیمتی بالا مثلا از ٥ ژانویه تا کنون حدودا ٣٠ تا ٥٠ دلار در هر تن دارد که نشان دهنده لابی‌گری است و راه حل مقابله با آن هماهنگی متانول‌سازهای ایرانی است.

مدیرعامل پتروشیمی زاگرس گفت: متغیرهای اثرگذار بر قیمت تمام‌شده متانولی‌ها از جمله زاگرس شامل ٥١ درصد گاز ورودی، ٢١ درصد اکسیژن، ٥ درصد یوتیلیتی، ٣ درصد بارگیری و ترخیص و ٢٠ درصد حمل محصول است که برای پتروشیمی‌های خارگ و مرجان نیز صادق است و برای فن آوران به دلیل مصرف بخشی از تولید متانول در مجتمع، اندکی متغییر است. در همین حال قیمت حمل کشتی‌های متانول بسیار مهم است، در سال ٩٢ قیمت حمل ٧٧ دلار در هر تن بوده که در سال ٩٦ به ٣٤ دلار رسیده است. حال آنکه با افزایش قیمت نفت، نرخ سوخت و کشتی نیز افزایش یافته، از سوی دیگر متانول‌سازهای دیگری نیز به بازار اضافه و بر هزینه‌ها تاثیر گذاشته اند. شیب قیمت سوخت از ژانویه ٢٠١٨ تا اکتبر نشان می‌دهد که قیمت سوخت از ٣٥٠ دلار در فوریه به حدودا ٥٠٠ دلار برای کشتی‌های در اجاره ما رسیده است.

میراحمدی درباره اینکه قیمت متانول باید توسط مجتمع‌های ایرانی مهندسی شود و متانول‌سازهای ایرانی باید در بازاریابی و فروش هماهنگ باشند. متانول‌سازها نیازمند تاسیس بازرگانی مشترک برای فروش و یا قیمت‌گذاری متانول صادراتی ایران و همچنین تاسیس کشتیرانی با سهام تولیدکنندگان هستند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: