تعداد بازدید : ۳۴۲۳
کد خبر : ۱۸۴۱۱۵
کارشناس ارشد بازارهای مالی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
با تصمیم سازمان بورس، نماد شرکت هایی که افزایش سرمایه بیش از ۲۰۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته داشته باشند، از زمان برگزاری مجمع تا زمان ثبت افزایش سرمایه متوقف خواهد شد، از این رو، نقدشوندگی سهم ها کاهش یافته و از جذابیت کاذب افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با سود انباشته برای نوسان گیران خواهد کاست و حباب قیمتی شکل نخواهد گرفت.

به گزارش بورس‌نیوز، ورود بازار سرمایه به فاز رکودی، بسیاری از فعالان بازار چشم به اخبار مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها دوخته‌اند و معتقدند موج بعدی بازار سهم‌هایی را در بر خواهد گرفت که دستی در این قضیه دارند.

حسین خسرونژاد کارشناس ارشد بازارهای مالی در گفتگو با بورس نیوز در خصوص آثار افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بیان کرد: قبل از تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری در سهم شرکت‌هایی که قصد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها رادارند، توجه به چند نکته ضروری است. نخست آنکه اگر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین نباشد، این اقدام هزینه استهلاک سنگینی به شرکت‌ها تحمیل خواهد کرد.

وی ادامه داد: دیگر آنکه برخلاف باور عامیانه‌ای که در مورد تأثیر مثبت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بر روند دریافت تسهیلات بانکی و گردش نقدینگی شرکت‌ها وجود دارد، این اقدام هیچ اثری بر منابع نقدی شرکت‌ها نخواهد داشت. بنابراین نه‌تنها این افزایش سرمایه موجب بهبود ساختار مالی شرکت‌ها نمی‌شود، بلکه بالعکس با اعلام خبر خروج شرکت‌ها از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت، تمرکز سهامداران بر روند زیان دهی شرکت‌ها کاهش خواهد یافت؛ بدون آنکه تغییری درروند سودآوری شرکت رخ‌داده باشد یا ریسک‌ها کاهش‌یافته باشد. این در حالی است که گاه شاهد هستیم مدیران شرکت‌ها در مصاحبه‌های مختلف اعلام می‌کنند در صورت تجدید ارزیابی دارایی‌ها، امکان اخذ تسهیلات بانکی بیشتری خواهند داشت.

خسرونژاد اضافه کرد: افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها صرفاً موجب بهبود ساختار ترازنامه شرکت‌ها می‌شود و هیچ تأثیر مثبتی در صورت سود و زیان ندارد و حتی اگر از محل تجدید ارزیابی زمین نباشد، موجب افزایش هزینه‌های استهلاک هم خواهد شد. یکی دیگر از نقاط ضعف تجدید ارزیابی هم، ضعف گزارش‌های ارزش‌گذاری دارایی‌های شرکت‌ها است. 

وی افزود: برخی کارشناسان ارزش‌گذاری دادگستری دانش کافی جهت ارزش‌گذاری واقعی دارایی را ندارند. در نظر داشته باشید که صرف قیمت‌گذاری یک دارایی به معنای امکان واگذاری آن دارایی به قیمت اعلام‌شده نبوده و باید حباب قیمت بازار املاک و رکود معاملات را هم در نظر داشت. کما اینکه در حال حاضر هم بانک‌ها در واگذاری دارایی‌های خود با مشکلاتی دست‌به‌گریبان‌اند.

کارشناس ارشد بازارهای مالی اظهارکرد: مثال بارز آن افزایش سرمایه شرکت ذوب‌آهن اصفهان است، این شرکت در صورت انجام افزایش سرمایه‌ای که فرآیند آن در حال پیگیری است، متحمل هزینه استهلاک ۳۰۰ میلیارد تومانی بابت استهلاک خواهد شد که رقم چشمگیری خواهد بود. از سوی دیگر این شرکت تا پایان دوره ۶ ماهه اول ۹۷ حدود ۳۳۰۰ میلیارد تومان به سیستم بانکی کشور بدهکار بوده و در بازپرداخت این بدهی با مشکل مواجه است. حال اگر سرمایه این شرکت افزایش یابد و به بیش از ۶ هزار میلیارد تومان برسد، بازهم تغییری درروند بازپرداخت تسهیلات قبلی بانک‌ها رخ نداده که انتظار دریافت تسهیلات جدید داشته باشیم. هیچ بانکی در شرایطی که به سبب اعطای تسهیلات به شرکت‌های زیان ده سال‌ها است متحمل ریسک اعتباری شده، تسهیلات جدید اعطا نخواهد کرد. خودرویی‌ها هم وضعیت مشابهی دارند و دو شرکت خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو درمجموع حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی کشور بدهکارند و بخشی از زیانی که محقق می‌سازند به دلیل هزینه‌های مالی است. یا مثلاً شرکت پتروشیمی آبادان در شرایطی که هرساله حدود ۶۰ میلیارد تومان زیان می‌سازد و از تجهیزات فرسوده‌ای برخوردار است، احتمالاً نخواهد توانست با انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به سود برسد.

خسرونژاد اوضاع بانک‌ها را هم چندان مناسب ارزیابی نکرد و ضمن واردکردن ایراداتی به افزایش سرمایه بانک‌های زیان ده از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، به بورس نیوز گفت: مشکلات بانک‌ها ریشه‌دارتر از آن است که با تجدید ارزیابی دارایی‌ها برطرف شود و اگر قصد اصلاح وضعیت بانک‌ها راداریم، باید افزایش سرمایه بانک‌ها از محل آورده نقدی صورت گیرد. تجدید ارزیابی فقط مشکلات را کمرنگ‌تر خواهد کرد؛ ولی ریشه مشکلات به قوت خود باقی خواهد ماند. خروج بانک‌ها از شرایط بحرانی صرفاً با انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، نگاهی غیر کارشناسانه است.

به‌عنوان‌مثال بانک تجارت تا این لحظه حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارد و برآورد می‌شود این رقم تا پایان سال به ۱۵ هزار میلیارد تومان برسد. شرط دولت برای معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها این است که به‌واسطه این افزایش سرمایه شرکت‌ها از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند. بر اساس ماده ۱۴۱ قانون تجارت اگر زیان انباشته شرکتی بیش از نصف سرمایه ثبت‌شده شرکت باشد، این شرکت مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت است. بنابراین خروج بانک تجارت از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت درگروافزایش سرمایه تا سقف تقریباً ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود. حال‌آنکه سرمایه فعلی این بانک حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است و جهت استفاده از معافیت مالیاتی تعریف‌شده و خروج از شمول ماده ۱۴۱ باید ۲۵ هزار میلیارد تومان به سرمایه خود بیفزاید و درواقع اقدام به افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی کند. ارزش دارایی‌های بانک تجارت حدود ۶ هزار میلیارد تومان است که بخش عمده آن در سال ۱۳۹۲ تجدید ارزیابی‌شده و در خوش‌بینانه‌ترین حالت این بانک فقط قادر به افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها خواهد بود و مابقی باید از محل آورده نقدی سهامداران صورت گیرد که با توجه به وضعیت این بانک و شرایط اقتصادی دولت، احتمالاً سهامداران این بانک رغبتی به شرکت در افزایش سرمایه این بانک از محل آورده نقدی نخواهند داشت. ضمن اینکه در صورت افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی این بانک (با فرض ۱۰۰ درصد از محل تجدید ارزیابی دارایی و ۴۰۰ درصد از محل آورده نقدی)، قیمت تعادلی سهم «وتجارت» پس از بازگشایی تقریباً ۸۶ تومان خواهد بود و احتمال رشد قیمت سهم پس‌ازاین افزایش سرمایه، ضعیف است.

وی ضمن اشاره به برخی تجربیات ناموفق افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها اظهار داشت: در سنوات گذشته هم بسیاری از شرکت‌های زیان ده اقدام به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها کردند و تقریباً در اکثر آن‌ها پس‌ازاین افزایش سرمایه نه‌تنها سودی از بابت فعالیت‌های عملیاتی شناسایی نشد، بلکه شاهد افزایش زیان‌های انباشته هم بودیم. مثلاً شرکت سایپا در سال ۱۳۹۴ اقدام به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها کرد و حتی بابت تجدید ارزیابی شرکت‌های زیرمجموعه، سود هم شناسایی کرد و به همین خاطر در پایان سال ۹۵ زیان تلفیقی این شرکت صفر شد. ولی باگذشت ۲ سال از این ماجرا، زیان تلفیقی سایپا به ۳ هزار میلیارد تومان رسیده است و این وضعیت نشان می‌دهد تجدید ارزیابی تغییری درروند فعالیت شرکت ایجاد نکرده است.

کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: اعطای امتیاز معافیت مالیاتی جهت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی به شرکت‌های زیان ده و بازگشت آن‌ها به چرخه تولید، فقط بزک ترازنامه شرکت‌ها است و درنهایت از بار مشکلات شرکت‌ها کاسته نخواهد شد.

خسرونژاد با تأکید بر اقدام به‌جای سازمان بورس در خصوص توقف نماد شرکت‌هایی که درصدد افزایش سرمایه بیش از ۲۰۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی یا سود انباشته هستند، بیان کرد: معمولاً افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت‌ها موجب افزایش فعالیت‌های سفته بازانه روی سهم‌ها می‌شد و چالش بازار سرمایه محسوب می‌گردید. با تصمیم سازمان بورس، نماد شرکت‌هایی که افزایش سرمایه بیش از ۲۰۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته داشته باشند، از زمان برگزاری مجمع تا زمان ثبت افزایش سرمایه متوقف خواهد شد. ازاین‌رو، نقد شوندگی سهم‌ها کاهش‌یافته و از جذابیت کاذب افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با سود انباشته برای نوسان گیران خواهد کاست و حباب قیمتی شکل نخواهد گرفت.

بورسباز قدیمی
-
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
تیتر زدن این چنین در این شرایط شکننده بازار واقعا با چه انگیزه ای است ؟ !!!
سناتور
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
اولا بیشتر افزایش در تجدید ارزیابی مثلا بانک تجارت زمین هست که هزینه استهلاک ندارد
دوما وقتی ماشین هزینه هاش دو برابر شده قیمتش هم باید افزایش داشته باشه و ماشین ۴۰ تومنی میشه صد تومن حالا میشه گفت خوب نیست افزایش پیدا کنه؟!!!!
پس سهام ناشی از این داراییها هم به همان نسبت باید افزایش پیدا کنه و این عادی هستش ...
سوما بانک تجارت وضعیت بهتری نسبت به سالهای قبل داشته طبق گزارشات
چهارما تجارت افزایش سرمایه ۴۰۰ درصد لازم داره نه ۵۰۰ چطوری حساب کردی؟!!
در نهایت این افزایشها ناشی از افزایش دلار بوجود اوده و قطعا خوب نیست اما لازمه و واجبه یعنی یک بقالی یک میلیاردی که زیان ده هم بوده الان میشه یک بقالی سه میلیاردی زیان ده
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: