کد خبر : ۱۸۷۶۶۳
مرکز آمار ایران گزارش داد؛
۱۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲
براساس گزارش مرکز آمار ایران استان همدان در کاهش نرخ بیکاری در ۹ ماهه امسال آمار تک رقمی ۷.۳ را به دست آورد و در جایگاه دوم در کشور قرار گرفت.
به گزارش بورس نیوز، مقایسه نرخ بیکاری استان‌های مختلف آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار نشان دهنده بهبود وضعیت اشتغال در استان همدان است که البته برخی مسئولان این آمار را قبول داشته و برخی نمایندگان بر روی صحت و سقم آن صحبت دارند و برای آنها اغنا کننده نیست.

مطابق طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان 97، استان‌های کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، اصفهان در تابستان 97 بالاترین نرخ بیکاری را به میزان16.4درصد،15.5 درصد و 15.0 درصد داشته‌اند و در مقابل استان‌های زنجان و همدان با 6.5 درصد و سمنان با 7.1 درصد و اردبیل با 7.5 درصد کمترین نرخ بیکاری را دارند.

در این میان نرخ بیکاری 5 استان در تابستان امسال از تک رقمی خارج و دو رقمی شده است که استان‌های مازندران با 10درصد، گیلان با 12.6 درصد، قم با 12.1 درصد، خراسان رضوی با 10.9 درصد و آذربایجان شرقی با 10.4 درصد در این دسته قرار دارند که نرخ بیکاری استان‌های همدان و اردبیل به ترتیب با کاهش 1.9 و 2.3درصدی بیشترین کاهش نرخ را داشته‌اند.

مطابق نمودار مرکز آمار کمترین نرخ بیکاری در پاییز 97 مربوط به استان سمنان با نرخ بیکاری 6.6 درصد بوده است. بعد از استان سمنان، در رتبه‌های بعدی کمترین نرخ بیکاری استان‌ها، دو استان مرکزی و همدان به‌ترتیب با نرخ بیکاری 6.9 درصد و 7.3 درصد ایستاده‌اند.

بیشترین نرخ بیکاری در پاییز 97 هم به استان کرمانشاه با نرخ بیکاری 18.2 درصد تعلق گرفته است. بعد از این استان، دو استان چهارمحال و بختیاری و البرز به‌ترتیب با نرخ‌های بیکاری 17 درصد و 15.8 درصد قرار دارند. نرخ بیکاری در 12 استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور بالاتر و در 19 استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور پایین‌تر بوده است.

یکی از مهمترین معضلات کنونی بازار کار، افزایش تعداد جمعیت غیرفعال می‌باشد. این افراد نه جزئی از شاغلین محسوب می‌شوند و نه بیکاران.

آمار و محاسبات نشان می‌دهد که برای حفظ نرخ بیکاری کنونی در کشور و بدتر نشدن شرایط از وضعیت فعلی، باید سالیانه به‌طور متوسط 685 هزار شغل ایجاد شود که این خود یکی از بالاترین رکوردهای اقتصاد ایران از منظر اشتغال‌زایی به حساب می‌آید. این درحالی است که در برنامه ششم 955 هزار خالص اشتغال سالیانه پیش‌بینی شده است که با توجه به شرایط بازار کار و واقعیات موجود، بسیار دور از واقع به‌نظر می‌رسد. به‌ویژه آنکه در سیاست‌های اشتغالزایی دولت، راهبردهای مشخصی که متضمن تحول در بازار کار و ایجاد اشتغال باشد، دیده نمی‌شود.

با این حال بررسی وضعیت شاغلین نشان می‌دهد تنها دغدغه مسئولان کشور نباید پرداختن به مسائل فوق و ایجاد اشتغال باشد. زیرا  بررسی وضعیت معیشتی شاغلین بازار کار نشان می‌دهد که درحال حاضر جمع کثیری از شاغلین در تأمین نیازهای اساسی و حداقل معیشت دچار مشکل هستند.

به عبارت دیگر هرچند این افراد براساس محاسبات بازار کار، شاغل به‌حساب می‌آیند اما در امرار معاش تفاوتی با یک فرد بیکار ندارند و نیازمند توجه و حمایت هستند.

سهم فارغ‌التحصیلان از کل بیکاران کشور به حدود 40.5 درصد افزایش‌یافته است

امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران چندی پیش با حضور در همدان گفت: سهم فارغ‌التحصیلان از کل بیکاران کشور به حدود 40.5 درصد افزایش‌یافته است.

رئیس مرکز آمار نرخ بیکاری جوانان را حدود 27 درصد اعلام کرد و افزود: در مجموع در 9ماهه امسال حدود 550 هزار شغل ایجاد شده که عدد خوبی است اما نسبت به برنامه و نیاز کشور که حدود 900 هزار شغل است، کم است.

پارسا گفت: در استان‌ها اگر پنجره واحد سرمایه‌گذاری ایجاد شود، استانداری‌ها کنار ادارات برنامه و بودجه استانی می‌توانند زمینه اشتغال بیشتر و جذب سرمایه را فراهم کنند و این فقط عزم و اراده و هماهنگی بین ادارات و مسئولان را می‌خواهد.

همدان با 7.3 دومین استان کشور در کمترین نرخ بیکاری در سال 97 است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: همدان بعد از سمنان با 7.3 دومین استان کشور در کمترین نرخ بیکاری در مدت 9 ماهه سال 97 است.

سید احمد توصیفیان اظهار داشت: استان همدان 25 بخش و 73 دهستان دارد و جمعیتی معادل یک میلیون و 738 هزار و 234 نفر دارد که بعد خانوار آن نیز 3.2 نفر است.

وی با بیان اینکه ملایر و نهاوند پرجمعیت‌ترین شهرستان‌های استان است گفت: جمعیت روستایی 37 درصد جمعیت استان را به خود اختصاص داده که به نسبت جمعیت کشور مناسب است.

توصیفیان عنوان کرد: 59 هزار نفر در استان همدان بیکار هستند که در رده سنی 15 تا 29 سال قرار دارند و تعداد جمعیت شاغل در استان 540 هزار نفر است  و تعداد فارغ التحصیلان بیکار همدان نسبت به میانگین بالاتر است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان با بیان اینکه آمار از سوی مرکز آمار ایران اعلام شده است افزود: در مدت 9 ماهه امسال نرخ بیکاری استان همدان در کشور 7.3 و در این بخش بعد از استان سمنان استان دوم در نرخ بیکاری هستیم.

توصیفیان نرخ بیکاری استان همدان در فصل پاییز را 7.3 اعلام کرد و گفت: این میزان در پاییز سال گذشته 10.5 بوده ضمن اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در پاییز سال 96 به میزان 40.8 بوده که امسال به 40.3 رسیده است. کمترین نرخ بیکاری در کشور در پاییز امسال به ترتیب به استانهای سمنان، مرکزی و همدان بیشترین نرخ بیکاری برای استانهای کرمانشاه، چهار محال و بختیاری و البرز ثبت شد.

وی با بیان اینکه استان همدان با نرخ 6.5 درصد دارای کمترین نرخ بیکاری کشور در تابستان امسال بود ، گفت: بااین حال نرخ بیکاری استان همدان از 9.7 درصد در تابستان 96 به 6.5 درصد در تابستان 97 کاهش یافت.

توصیفیان با اشاره به اینکه در بهار امسال نرخ بیکاری استان 8.2 اعلام شده بود، افزود: همدان در این فصل نیز بعد از سمنان و اردبیل رتبه سوم را به لحاظ کمترین نرخ بیکاری در کشور کسب کرده بود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر لزوم استفاده از آمار واقعی در برنامه‌ریزی‌ها گفت: باید تحلیل دقیق علمی در مورد نرخ بیکاری و راهکارهای ایجاد اشتغال داشته باشیم و همه با هم کار کنیم.

حمیدرضا حاجی‌بابایی اظهار داشت: تلاش و کوشش ها در استان برای اشتغالزایی و کاهش بیکاری را قبول دارم اما آمارها و ارقام ارائه شده برای من قابل قبول و اغنا کننده نیست و در واقع من به این آمار و ارقام اعتقاد ندارم.

یک کارشناس اقتصادی در استان همدان نیز در ارتباط با آمارهای ارائه شده و واقعیتی که در استان همدان شاهد هستیم اظهار داشت: اشتغال ایجاد شده است اما این فرصت های شغلی پاسخگوی افراد بیکار که نیازمند شغل هستند نبوده است، برخی افراد به هر شکل ممکن در شغل‌های مختلف که پایدار نیست در حال فعالیت هستند.

این کارشناس اقتصادی در رابطه با شاخص نرخ مشارکت اقتصادی نیز عنوان کرد: اکثر جوانان در کارهای خدماتی مشغول به انجام کار هستند که نرخ رشد اقتصادی را افزایش می دهد.

بهره‌های 14 و 18 درصدی تسهیلات بانکی از موانع کاهش بیکاری در کشور است


رئیس سازمان برنامه وبودجه استان همدان با بیان اینکه بهره‌های 14 و 18 درصدی تسهیلات بانکی از موانع کاهش بیکاری در کشور است گفت: این رقم مختص استان همدان نیست و باید ساز و کاری اتخاذ شود تا بهره تمامی تسهیلات اشتغالزایی به زیر 6 درصد برسد.

سید اسکندر صیدایی اظهار داشت: رتبه استان همدان در ارزیابی‌های مرکز آمار ایران در بحث کاهش نرخ بیکاری در پاییز 97 رتبه سوم کشور است به این معنی که همدان در زمینه کاهش نرخ بیکاری عملکرد مناسبی داشته است.

وی بیان کرد: این روند در فصول بهار و تابستان نیز به گونه یا بود که استان همدان حائز رتبه اول تا سوم در کاهش نرخ بیکاری بود و این نشان دهنده افزایش فرهنگ کار و تلاش در استان همدان است ضمن اینکه فصول تابستان و پاییز از فصول پر کار همدان است.

رئیس سازمان برنامه وبودجه استان همدان با اشاره به سفر اخیر رئیس مرکز ملی آمار ایران به همدان عنوان کرد: محور سفر آقای پویا به همدان اشتغال و بیکاری بود ضمن اینکه در این سفر اعلام کردند که همدان در بحث جذب تسهیلات روستایی و عشایری نیز رتبه نخست کشور را به دست آورده است.

صیدایی بیان کرد: مهمترین موضوعی که سبب شد همدان جز 3 رتبه برتر کشور در کاهش نرخ بیکاری شود فرهنگ کار بود که به سبب آن همراهی مسئولان، بانکها و فرمانداران را داشتیم.

وی با بیان اینکه نرخ بهره های 14 و 18 درصدی تسهیلات بانکی از موانع کاهش بیکاری است گفت: تمامی تسهیلات روستایی و عشایری و غیره با بهره‌های 6 و 7 درصد نیست و برخی 14 و 18 درصد بهره داشته و این خاص استان نیست بلکه در سراسر کشور این روند وجود دارد که اگر ساز و کاری وجود داشته باشد تا نرخ بهره تمام تسهیلات زیر 6 درصد شود گام بزرگی در کاهش بیکاری برداشته می‌شود.

رئیس سازمان برنامه وبودجه استان همدان با اشاره به سخن یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه آمار کاهش نرخ بیکاری همدان را قبول ندارم گفت: هر کدام از نمایندگان مجلس جایگاه خود را دارند و هر کسی می تواند نقطه نظرات خود را داشته باشد و به نظر من وقتی نقطه مثبتی در کشور داریم که حاصل تلاش  جمعی است چرا منکر آن شویم در حالی که این آمار از دیدگاه مرکز آمار استخراج شده است.

صیدایی با بیان اینکه آمار مرکز آمار ایران رسمی و مستند است گفت: این آمار از برآیند ده‌ها شاخص و پرسشنامه و فعالیت به وجود آمده است و این وظیفه روتین مرکز آمار است و از طریق آمارگیران داده‌ها به وجود آمده است.

 نرخ بیکاری استان همدان در فصل پاییز امسال 7.3 بوده است و این میزان در پاییز سال گذشته 10.5 بوده ضمن اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در پاییز سال 96 به میزان 40.8 بوده که امسال به 40.3 رسیده است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"فملی" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ برگزار شد.
حقیقی های

حقیقی های "سپید" تا پایان سال فرصت دارند

شرکت سپید ماکیان از برنامه پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
مجمع

مجمع "وصندوق" برگزار شد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار شد.
دورهمی

دورهمی "غپینو" با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.