بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پس از رویدادها و شرایط سخت اقتصاد در سال ۹۷، مقام معظم رهبری سال ۹۸ را با عنوان رونق تولید نامگذاری کرده‌اند که از این رو همه دستگاه‌ها باید شرایط را به منظور رونق تولید داخل مهیا کنند.
کد خبر : ۱۹۰۳۸۳

مهیاشدن شرایط رونق تولید داخل به وسیله همه دستگاه ها

به گزارش بورس نیوز، محمد حسن نژاد، اظهار کرد: پس از رویدادها و شرایط سخت اقتصاد در سال ۹۷، مقام معظم رهبری سال ۹۸ را با عنوان رونق تولید نامگذاری کرده‌اند که از این رو همه دستگاه‌ها باید شرایط را به منظور رونق تولید داخل مهیا کنند.

وی افزود: از سال‌ها پیش در بازار سرمایه کشور فعالیت داشته‌ام و از کارکردهای بورس‌ها نیز مطلع هستم. از این رو توصیه می‌کنم که دولت در تصمیمات امسال خود به منظور تنظیم بازار، کالاهای اساسی و مواد اولیه را به کلی در بورس کالا عرضه کند تا روزنه‌ای برای رانت باقی نماند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم بیان کرد: اگر بازار را دونرخی کنیم و فرصت آربیتراژ دهیم، بدون شک بازار بهم می‌خورد و واسطه‌ها ضربه‌های سنگینی به تولید می‌زنند، اما با عرضه کالاها در بورس کالا آن هم با نظارت دقیق و بدون دخالت دستوری، شاهد بهبود روند تولید و رضایت فعالان واقعی اقتصاد خواهیم بود.

حسن نژاد توضیح داد: با استفاده از بورس کالا اعتماد به عنوان سرمایه اصلی کشور به فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان برمی‌گردد. اگر هم در روند معاملات کالاهای اساسی و مواد اولیه پرداخت یارانه لازم بود، دولت می‌تواند با استفاده از آمارهای شفاف بورس کالا، این یارانه پرداخت کند و نیازی به تعیین دستوری قیمت‌ها که به هجوم واسطه‌ها منجر می‌شود نیست.

وی با بیان اینکه پرداخت یارانه در بخش کشاورزی با همکاری بورس کالا قبلا تجربه شده است، گفت: بورس کالا طی چند سال گذشته طرحی را در بخش کشاورزی اجرا می‌کند که در آن، کشاورزان محصول خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند و مابه‌التفاوت قیمت کشف شده در بورس با نرخ را دولت با استفاده از آمارهای مستند بورس پرداخت می‌کند. این فرمول می‌تواند در سایر کالاها نیز اجرایی شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: بهره گیری از ظرفیت‌های بورس کالا و بازار سرمایه می تواند رمز موفقیت در راستای تحقق رونق تولید باشد.

حسن نژاد در ادامه به روند به رو رشد بورس کالا در اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: طی ۱۱ سال گذشته شاهد تحولات مثبتی در زمینه مبادلات کالاها و مواد اولیه به واسطه راه اندازی بورس کالا بوده ایم. به طوریکه معاملات با تعداد محدودی کالا، به دادوستد‌های حجم بالا، کالاهای استاندارد و رشد صنایع پایین دستی مبدل شده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت: کشف قیمت صحیح و عادلانه، شفافیت و حذف رانت سه کارکرد اصلی بورس کالا در اقتصاد است که به این کارکردهای در سال رونق تولید نیاز داریم.


اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
از دیگر اهداف تکمیل کریدورمنطقه به شمار می رود؛

جلوگیری از خام‌فروشی و افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی

در جهت تنظیم بازار خرما صورت گرفت؛

ماموریت ستاد تنظیم بازار به وزارت جهاد کشاورزی

معاون نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار:

تصویب دستورالعمل حاکمیت شرکتی زمان بر بود

ارسال نظر