تعداد بازدید : ۶۶۲
کد خبر : ۱۹۵۸۰۷
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
کارشناس بازارسرمایه گفت: در مردادماه شاخص بورس به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی کشور روند نزولی را در پیش گرفت که این امر موجبات کاهش تعدادمعاملات بازارسرمایه و افت عملکرد کارگزاری‌ها را نیز فراهم کرد.

شرایط سیاسی مهم‌ترین عامل افت کارگزاری‌ها

به گزارش بورس نیوز، براساس بررسی‌های انجام شده توسط کانون کارگزاران، عملکرد ۱۰۷ شرکت کارگزاری فعال در بورس حاکی از آنست که در مردادماه بیش از ۴۳ هزارمیلیاردتومان معامله در بازار سرمایه انجام شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۱ درصدی را تجربه کرده، اما از سویی دیگر تعداد معاملات انجام شده در این نهاد‌ها ۲۸ درصد کاهش یافته به طوری که میانگین روزانه معاملات نیز با کاهش ۱۴ درصدی مواجه شده و به رقم ۲ میلیارد و ۴۷۵ میلیون سهم رسیده است.

براساس این گزارش، کاهش حجم خرید و فروش در بازار سرمایه موجب شد حجم و ارزش معاملات کارگزاری‌ها نیز در مردادماه نسبت به چهارمین ماه سال روند نزولی را در پیش گیرد که کارشناسان عوامل زیادی از جمله شرایط اقتصادی و سیاسی کشور را در این زمینه موثر می‌دانند.

در این خصوص محمدعلی شریفی نیا مدیرعامل کارگزاری مبین سرمایه به خبرنگار بورس نیوز گفت: در مردادماه شاخص بورس به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی کشور روند نزولی را در پیش گرفت که این امر موجبات کاهش تعدادمعاملات بازارسرمایه و افت عملکرد کارگزاری‌ها را نیز فراهم کرد.

وی ادامه داد: کانون کارگزان به طور ماهیانه گزارشی را در خصوص وضعیت کارگزاری‌ها منتشر می‌کند، اما در گزارش مردادماه کل معاملات لحاظ نشده بلکه کل معاملات اوراق بهادار محاسبه شده بنابراین اگر دیگر معاملات و بورس‌ها نیز مورد بررسی کانون کارگزاران قرار گیرند نتایج این گزارش تغییر می‌کند.

شریفی نیا با بیان اینکه براساس گزارش منتشر شده مبادلات کارگزاری‌ها از ابتدای سال جاری تا پایان مردادماه به ۲۴۳ میلیاردتومان رسیده است، افزود: میزان مبادلات، تعداد بازیگران و حجم بازار نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته، اما از سویی دیگر میزان هزینه‌ها و ارزش شرکت‌ها نیز روند افزایشی را در پیش گرفته بنابراین ممکن‌است این رقم نسبت به قیمت‌های پایه سال‌های گذشته برابر و یا کمتر باشد.

وی ادامه داد: به دلیل افزایش ارزش شرکت‌ها می‌توان گفت که میزان مبادلات کارگزاری‌ها در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

مدیرعامل کارگزاری مبین سرمایه خاطرنشان کرد: نظرات مختلفی در خصوص وضعیت بازار وجود دارد بنابراین پیش بینی وضعیت آینده کارگزاری‌ها امکان پذیر نیست و بستگی به شرایط سیاسی کشور دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: