تعداد بازدید : ۷۰۸
کد خبر : ۱۹۵۸۰۷
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
کارشناس بازارسرمایه گفت: در مردادماه شاخص بورس به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی کشور روند نزولی را در پیش گرفت که این امر موجبات کاهش تعدادمعاملات بازارسرمایه و افت عملکرد کارگزاری‌ها را نیز فراهم کرد.

شرایط سیاسی مهم‌ترین عامل افت کارگزاری‌ها

به گزارش بورس نیوز، براساس بررسی‌های انجام شده توسط کانون کارگزاران، عملکرد ۱۰۷ شرکت کارگزاری فعال در بورس حاکی از آنست که در مردادماه بیش از ۴۳ هزارمیلیاردتومان معامله در بازار سرمایه انجام شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۱ درصدی را تجربه کرده، اما از سویی دیگر تعداد معاملات انجام شده در این نهاد‌ها ۲۸ درصد کاهش یافته به طوری که میانگین روزانه معاملات نیز با کاهش ۱۴ درصدی مواجه شده و به رقم ۲ میلیارد و ۴۷۵ میلیون سهم رسیده است.

براساس این گزارش، کاهش حجم خرید و فروش در بازار سرمایه موجب شد حجم و ارزش معاملات کارگزاری‌ها نیز در مردادماه نسبت به چهارمین ماه سال روند نزولی را در پیش گیرد که کارشناسان عوامل زیادی از جمله شرایط اقتصادی و سیاسی کشور را در این زمینه موثر می‌دانند.

در این خصوص محمدعلی شریفی نیا مدیرعامل کارگزاری مبین سرمایه به خبرنگار بورس نیوز گفت: در مردادماه شاخص بورس به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی کشور روند نزولی را در پیش گرفت که این امر موجبات کاهش تعدادمعاملات بازارسرمایه و افت عملکرد کارگزاری‌ها را نیز فراهم کرد.

وی ادامه داد: کانون کارگزان به طور ماهیانه گزارشی را در خصوص وضعیت کارگزاری‌ها منتشر می‌کند، اما در گزارش مردادماه کل معاملات لحاظ نشده بلکه کل معاملات اوراق بهادار محاسبه شده بنابراین اگر دیگر معاملات و بورس‌ها نیز مورد بررسی کانون کارگزاران قرار گیرند نتایج این گزارش تغییر می‌کند.

شریفی نیا با بیان اینکه براساس گزارش منتشر شده مبادلات کارگزاری‌ها از ابتدای سال جاری تا پایان مردادماه به ۲۴۳ میلیاردتومان رسیده است، افزود: میزان مبادلات، تعداد بازیگران و حجم بازار نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته، اما از سویی دیگر میزان هزینه‌ها و ارزش شرکت‌ها نیز روند افزایشی را در پیش گرفته بنابراین ممکن‌است این رقم نسبت به قیمت‌های پایه سال‌های گذشته برابر و یا کمتر باشد.

وی ادامه داد: به دلیل افزایش ارزش شرکت‌ها می‌توان گفت که میزان مبادلات کارگزاری‌ها در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

مدیرعامل کارگزاری مبین سرمایه خاطرنشان کرد: نظرات مختلفی در خصوص وضعیت بازار وجود دارد بنابراین پیش بینی وضعیت آینده کارگزاری‌ها امکان پذیر نیست و بستگی به شرایط سیاسی کشور دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
دستور قالیباف به شرکت بورس: "شستا" را سریع تعیین تکلیف کنید
براساس قانون بازار اوراق بهادار بازگشایی و توقف نماد‌ها بر عهده بورس‌ها است، وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار، صیانت از حقوق سهامداران و نظارت بر بورس‌ها است.