تعداد بازدید : ۲۱۴۳
کد خبر : ۱۹۷۶۵۸
پیش گشایش؛
۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹
با توجه به تجربیات روز‌های گذشته بازار، پس از افت‌های سنگین شاخص کل شاهد بهبود نسبی شرایط در بازار سرمایه و رشد برخی نماد‌ها و گروه‌ها خواهیم بود.

آنچه در معاملات دیروزگذشت
معاملات در بازار سرمایه در روز گذشته با افت قیمت‌ها در اکثر گروه‌های بازار پیگیری شد. شاخص کل بورس با بیش از ۷ هزار واحد کاهش که معادل ۲.۱ درصد از ارزش این بازار بود، به ۳۲۰ هزار و ۲۰۸ واحد سقوط کرد. افت قیمت نماد‌های «فولاد»، «فملی»، «اخابر»، «رمپنا» و «پارسان» بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند. در گروه بانکی شاهد متعادل شدن معاملات بانک ملت و منفی شدن قیمت‌ها در برخی از ساعات معاملات روز گذشته بودیم. این موضوع منجر به عرضه‌های سنگین در دو نماد پرطرفدار این روز‌های گروه بانکی یعنی بانک صادرات و بانک تجارت شد و این دو نماد معاملات روز گذشته را با صف فروش به اتمام رساندند. شاخص هم وزن نیز با ۲ درصد کاهش همراه بود. همچنین شاخص فرابورس نیز روند مشابهی را طی کرد و در جریان معاملات دیروز با ۶۷ واحد کاهش به ۴ هزار و ۱۸۸ واحد رسید.

ارزش معاملات بورس و فرابورس در مجموع به ۳۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال رسید و نماد‌های «وبملت»، «وتوکا»، «والبر» و «ثنوسا» بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.


اقتصاد کلان
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، از برگزاری جلسه‌ای با نمایندگان سهامداران و فعالان بازار پایه فرابورس برای بررسی آخرین تحولات این بازار خبر داد. محسن خدابخش ضمن برشمردن پیشنهاد‌های دهگانه در این نشست گفت: مقرر شد در صورت وجود صف خرید و فروش برای نماد‌های بازار پایه، امکان افزایش دامنه نوسان به ترتیب برای بازار‌های زرد، نارنجی و قرمز به پنج، چهار و دو درصد وجود داشته باشد و شرایط صف در آینده تعریف می‌شود.

وی افزود: با توجه به محدودیت ورود صندوق ها، در صورت افزایش دامنه نوسان بیش از دامنه نوسان فعلی، مقرر شد به جای افزایش دامنه نوسان، مجوز ورود صندوق‌ها بررسی و صادر شود.

صنایع و بازار سهام

در گروه نفت، ۲ میلیون بشکه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران، ۱۶ مهرماه امسال در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه می‌شود. این شانزدهمین عرضه نفت خام سبک در رینگ بین‌الملل بورس انرژی در دوره جدید و نهمین عرضه در سال ۹۸ است که با قیمت پایه ۶۱ دلار و یک سنت برای هر بشکه انجام می‌شود. خریداران می‌توانند تا سه ماه پس از انجام معامله، محموله را تحویل بگیرند و تحویل محموله در دیگر مناطق منوط به تایید شرکت ملی نفت ایران امکان‌پذیر است.

در روز چهارشنبه شاهد عرضه اولیه شرکت فولاد سپید فراب کویر خواهیم بود. عرضه‌های اولیه سال جاری با عرضه ۱۰ درصد از سهام شرکت توزیع داروپخش در روز یک شنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت.

بازار امروز
با توجه به تجربیات روز‌های گذشته بازار، پس از افت‌های سنگین شاخص کل شاهد بهبود نسبی شرایط در بازار سرمایه و رشد برخی نماد‌ها و گروه‌ها خواهیم بود. با این حال در شرایط فعلی و با توجه به ثبات نرخ ارز در کشور و کنترل تورم، رشد بیشتر قیمت‌ها در بسیاری از نماد‌های بازار با ابهامات جدی روبرو است. این مورد به طور خاص در مورد شرکت‌های کوچک و زیان‌ده که با شایعات و یا برخی گمانه‌زنی‌ها در خصوص احتمال افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ها با رشد قیمت سنگین روبرو بودند، به صورت پررنگ تری خود را نشان می‌دهد.

خروج نقدینگی از سمت سهام شرکت‌ها و افزایش تقاضا در سمت صندوق‌های بادرآمد ثابت و اوراق بدهی نشانگر تغییر سیاست‌های سرمایه‌گذاری در بخشی از نقدینگی موجود در بازار سرمایه است. بر این اساس خرید در شرایط فعلی بازار نیاز به دقت و بررسی‌های بیشتر را دارد و بهتر است که سرمایه‌گذاران صرفا با دید میان‌مدت وارد بازار سرمایه شوند و اقدام به سرمایه‌گذاری در خصوص شرکت‌های بنیادی و توانا در کسب سود و رشد سودآوری می‌تواند نتایج بهتری را در شرایط فعلی نصیب افراد و گروه‌های سرمایه‌گذار کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: