تعداد بازدید : ۱۱۹۴
کد خبر : ۱۹۸۰۰۰
«مارون» از شاخص افتاد؛
۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
آمار عملکرد ماهیانه «مارون» خبر‌های خوشی را تداعی می‌کند اما؛ در بازار سرمایه نتوانسته کام سهامداران خود را به خوبی شیرین کند.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، «پتروشیمی مارون» با توانایی تولید سالانه ۱.۱ میلیون تن اتیلن، ۲۰۰ هزار تن پروپیلن، ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن سنگین، ۳۰۰ هزار تن پلی پروپیلن و بیش از ۴۴۳ هزار تن انواع گلایکول، یکی از بزرگترین شرکت‌های پتروشیمی در ایران و جهان است.

نیم نگاهی به صورت‌های مالی حاکی از آن است که نسبت‌های مالی در بهترین شرایط ممکن قرار دارند؛ نرخ بازده دارایی‌ها (ROA) حدود ۷۰ درصد و نرخ بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) بیش از ۹۵ درصد است.

تحقق درآمد ۵ هزار و ۸۲۱ میلیارد تومان شرکت «پتروشیمی مارون» در ۶ ماهه نخست سال ۹۸ انتظارات از تحقق رقمی بیش از آن چه پیش‌بینی شده را افزایش داده است.

پیش از این، «مارون» برآورد کرده بود در پایان سال ۹۸ درآمدی در حدود ۱۰ هزار و ۱۷۳ میلیارد تومان را محقق کند اما؛ با توجه به شناسایی ۵۷ درصد این رقم در نیمه اول سال و همچنین، انتظار از رشد درآمد‌ها در نیمه دوم سال، برآورد می‌شود، درآمدی در حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان در برابر درآمد‌های عملیاتی در صورت‌های مالی این پتروشیمی بنشیند.

همان‌گونه که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید، این شرکت در سال جاری عملکرد ماهانه بسیار بهتری نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

درآمد شناسایی شده در ۶ ماهه سال جاری ۱۱۴ درصد بیش از مدت مشابه سال قبل بوده بنابراین، در صورتی که این روند و اختلاف در ادامه سال حفظ شود، مبالغ جدید و چشم‌نوازی در «مارون» به نمایش درخواهد آمد.

میل بالای این پتروشیمی به فروش

در خصوص این شرکت باید به نکات زیر توجه داشت.

امسال چندین طرح بزرگ پتروشیمی و پالایشی از جمله پتروشیمی بوشهر که واحد اتان در مرحله تولید آزمایشی و واحد متانول در بخش پیش راه اندازی بوده، افتتاح خواهد شد ضمن آنکه «مارون» ۴۰درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

علاوه بر این، ۳۴ درصد پتروشیمی سلمان فارسی با ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن پروپیلن، در اختیار «مارون» قرار دارد و به این فهرست، مالکیت ۶۴ درصدی پتروشیمی لاله با ظرفیت تولید ۳۲۰ هزار تن اتیلن و پروپیلن را باید اضافه کرد.

همچنین «مارون» مدیریت و مالکیت کامل سه شرکت صنایع تبدیلی مارون، افق سپهر مارون و تینا تدبیر مارون که در سال مالی ۹۷ بالغ بر حدود ۲۵ میلیارد تومان سود انباشته داشته‌اند، را در پرتفوی خود دارد.

بنابراین، «پتروشیمی مارون» را می‌توان یکی از بزرگترین هلدینگ‌های پتروشیمی کشور دانست که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

در نظرسنجی روز‌های گذشته آبسیم پلاس در خصوص معاملات «مارون» ۴۶ درصد موقعیت خرید را انتخاب کردند و ۵۴ درصد دیگر در سمت فروش قرار گرفتند.

میل بالای این پتروشیمی به فروش

بر اساس این گزارش، در پانزدهمین روز مهر ماه ۶۳ خریدار و ۷۸ فروشنده در برابر یکدیگر صف‌آرایی کردند که نتیجه آن، رشد قمیت اندک بود.

نگاهی به روند حرکت سهام این شرکت در بازار سرمایه نشان از آن دارد که در اغلب دوره‌ها بازدهی «مارون» بیش از شاخص کل بوده است اما؛ در سال جاری نتوانسته انتظارات را برآورده کند و پا به پای شاخص کل رشد نکرده است.

در صورتی که اگر روال سال‌های گذشته را مدنظر قرار دهیم، باید در انتظار رشد قیمت این سهم در نیمه دوم سال بود.

میل بالای این پتروشیمی به فروش

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: