تعداد بازدید : ۱۱۱۶
کد خبر : ۱۹۸۰۸۹
پیش گشایش؛
۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹
با توجه به رشد قابل توجه بازار در معاملات دیروز امروز و به طور منطقی انتظار افزایش عرضه‌ها در قیمت‌های مثبت وجود خواهد داشت.

انتظار منطقی افزایش عرضه‌ها در قیمت‌های مثبت

آنچه در معاملات دیروزگذشت:
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته و پس از چند روز کاری همراه با معاملات منفی، شاهد بهبود مجدد روند بازار سرمایه بودیم. شاخص کل با بیش از ۹ هزار واحد افزایش به کانال ۳۲۲ هزار واحدی رسید و رشد ۲.۸۸ درصدی شاخص کل موید روز خوب بازار سرمایه در معاملات روز شنبه این هفته بود. افزایش قیمت‌های جهانی در پی توافق‌های اولیه تجاری بین چین و آمریکا و همچنین حمایت خوب سهامداران حقوقی در روز‌های منفی از سهام شرکت‌های بنیادی و سودده، جو امروز بازار را به نفع این شرکت‌ها رقم زد. شاخص کل هم‌وزن که تقریبا در تمامی روز‌های مثبت بازار رشد بیشتری را نسبت به شاخص کل ثبت می‌کرد، در معاملات روز گذشته در حدود ۲ درصد افزایش قیمت را داشت تا به این ترتیب این نشانه به بازار مخابره شود که نقدینگی در حال حرکت به سمت شرکت‌های بنیادی و با پتانسیل رشد سود هستند.

انتظار می‌رود که در هفته‌های آینده به تدریج شاهد انتشار گزارش عملکرد ۶ ماهه شرکت‌ها باشیم. این موضوع می‌تواند ادامه روند استقبال از سهام شرکت‌های بنیادی به خصوص در سه گروه پالایشی، پتروشیمی و فلزات را محتمل کند.
شاخص فرابورس نیز در معاملات روز شنبه با ۸۵ واحد افزایش (معادل ۲ درصد) به ۴ هزار و ۱۵۵ واحد رسید. ارزش معاملات نیز به ۲۷ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به میانگین ارزش معاملات هفته‌های اخیر کاهش بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریالی را نشان می‌دهد. شاید بتوان افت ارزش معاملات را یک نکته نگران‌کننده و احتیاط آمیز در روز‌های آتی ذکر کرد.

اقتصاد کلان

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در مورد جایگزین‌های حذف درآمد نفت از بودجه جاری عنوان کرد: یارانه‌های پنهان و آشکار که حدود ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان داریم بخشی از آن را جایگزین درآمد نفت خواهیم کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه براساس الگوی تهیه شده ابتدا روی منابع تمرکز شدیم، گفت: منابع بودجه سال آینده متفاوت از سنوات گذشته خواهد بود و عمدتا معطوف به سه محور است. نفت را از منابع جاری بودجه حذف کردیم و سال آینده ریالی را از منابع نفت در این بخش استفاده نخواهیم کرد و صرفا برای طرح‌های عمرانی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استفاده می‌شود.

انتظار منطقی افزایش عرضه‌ها در قیمت‌های مثبت

وی در مورد جایگزین‌های حذف درآمد نفت از بودجه جاری عنوان کرد: سه منبع جدید خواهد بود: یارانه‌های پنهان و آشکار که حدود ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان داریم. بخشی از آن را برای جایگزینی درآمد نفت استفاده خواهیم کرد. محل دیگر برای جبران نفت در بودجه منابع مالیاتی است؛ که به دو بخش بنگاه و خانوار تقسیم کرده‌ایم. برای اینکه از نظر تولید بنگاه‌ها فعال‌تر شوند تخفیفات مالیاتی و یک کاهش ضرایب مالیاتی برای بنگاه‌های تولیدی در نظر گرفته شد. همچنین پایه‌های جدید مالیات بر عایدی سرمایه تعریف کردیم.

در خبری در حوزه پالایشگاه ها، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: در پی انتقادات نسبت به شرکت ملی نفت درباره نوع قیمت‌گذاری خوراک پالایشگاه ها، اکنون نرخ خوراک به قیمت شهریورماه سال جاری بازگشته است. سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در پایان دوره مالی پالایشگاه‌ها قیمت خوراک را اعلام می‌کرد، ادامه داد: نرخ خوراک پالایشگاهی داخلی معادل نرخی که با تخفیف به مشتریان در مقاصد مختلف خارجی تخصیص داده می‌شود، محاسبه نمی‌شود؛ چنین رویه‌ای موجب می‌شود تا حضور پالایشگر‌های ایرانی در بازار‌های بین‌المللی بسیار سخت شده و حتی در برخی موارد بازار‌های صادراتی در آستانه از دست رفتن قرار بگیرند.


بازار امروز
با توجه به رشد قابل توجه بازار در معاملات دیروز امروز و به طور منطقی انتظار افزایش عرضه‌ها در قیمت‌های مثبت وجود خواهد داشت. ثبات نرخ ارز که منجر به کاهش تورم نقطه به نقطه در داخل کشور و رشد اندک درآمد‌های صادراتی شرکت‌ها می‌شود، انتظارات برای رشد سودآوری در ۶ ماهه دوم سال مالی شرکت‌ها را کاهش داده است و به نظر می‌رسد که در نیمه دوم سال شاهد ثبات و بعضا کاهش سودآوری شرکت‌ها در مقایسه با نیمه نخست سال مالی باشیم. در خصوص شرکت‌های زیان‌ده نیز می‌توان به این نکته اشاره کرد که در بهترین شرایط شاهد عدم افزایش زیان دهی این شرکت‌ها خواهیم بود.

انتظار منطقی افزایش عرضه‌ها در قیمت‌های مثبت

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.