تعداد بازدید : ۴۷۱
کد خبر : ۱۹۹۷۱۳
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز:
۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
وظیفه دولت مردان حمایت واقعی از بازار است. طی دو سال اخیر حمایت‌هایی به صورت لفظی بیان شده، ولی در عمل اتفاقی نیفتاده است. در حوزه قانونگذاری، تثبیت قوانینی حمایتی برای ورود شرکت‌ها و سهامداران وجود ندارد.

علیرضا قدرتی، مدیرعامل کارگزاری آوا نوین در خصوص حفظ نقدینگی در بازار سرمایه به بورس نیوز گفت: یکی از معضلات و مشکلات پایه‌ای و ریشه‌ای بورس این است که هنوز فرهنگ سهام داری در میان اقشار مختلف جامعه رواج نیافته و نسبت سهامداران فعال در بازار سرمایه به کل کشور بسیار ناچیز است.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته، عرضه‌های اولیه تقریبا بیانگر بخشی از جمعیت فعال و سهامداران فعال جامعه یعنی ۳۰۰ هزار نفر بوده که جدیدترین آمار حاکی از مشارکت تعداد یک میلیون نفر در عرضه‌های اولیه است.
این کارشناس بازار سرمایه تعداد فعالان بازار سرمایه را حدود سه میلیون نفر دانست و عنوان کرد: این تعداد در مقایسه با جمعیت کل کشور نسبت بسیار پایینی دارد چرا که وقتی به مقایسه با کشور‌های پیشرفته و حتی کشور‌های منطقه، چون ترکیه می‌پردازیم به آمار بسیار کمی می‌رسیم در حالی که پتانسیل بازار سرمایه به مراتب بیش از این هاست.

قدرتی فرهنگ سازی و اقدامات حقوقی و قانونی را لازمه این پیشرفت عنوان کرد و افزود: طی سال‌های گذشته اقدامات به شکل درست یا کافی صورت نگرفته و شرایط برای ارتقا جایگاه بورس مهیا نشده است.

وی با بیان کاهش بازدهی بازار‌های رقیب، چون ارز و طلا در شرایط حال حاضر گفت: بازار سرمایه این فرصت را داشت که بتواند به عنوان فضایی مناسب جهت سرمایه گذاری کلیه اقشار جامعه محسوب شود، اما متاسفانه شرایط مهیا نشد. جریان نقدینگی سرگردان موجود در بازار سرمایه، در هر بازاری ورود پیدا کند صدمات جبران ناپذیری را رقم خواهد زد.

مدیرعامل کارگزاری آوا نوین یکی از راه‌های کنترل اسب سرکش نقدینگی را هدایت به سمت بازار‌های مولد ومناسب عنوان کرد و افزود: یکی از این بازارها، بازار سرمایه است که پیامدهایی، چون شکوفایی اقتصادی، افزایش تولید، اشتغال و بالا رفتن ثروت عمومی جامعه را به همراه خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان حمایت دولت را از وظایف آن برشمرد و افزود: وظیفه دولتمردان حمایت واقعی از بازار است. طی دو سال اخیر در این خصوص موضوعاتی به صورت لفظی بیان شده، ولی در عمل اتفاقی نیفتاده است. در حوزه قانونگذاری، تثبیت قوانینی حمایتی برای ورود شرکت‌ها و سهامداران وجود ندارد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: