تعداد بازدید : ۵۵۶
کد خبر : ۲۰۱۳۴۲
پیش گشایش؛
۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۸
به نظر می‌رسد با توجه به ثبات وضعیت قیمت‌ها در بازار ارز و کالایی، رشد مجدد بازار سرمایه به گروه‌های کوچکتری منتقل شده که صرفا با شایعات و خبر‌های مربوط به تجدید ارزیابی فرصت نوسان و رشد قیمت کوتاه مدت را به سهامداران می‌دهد.

نقدینگی در حوض کوچک

آنچه در بازار دیروز گذشت

به گزارش بورس نیوز، رشد ۲.۴ درصدی شاخص هم وزن در معاملات روز گذشته نشان از استقبال مجدد سرمایه‌گذاران بازار سرمایه از سهام شرکت‌های کوچک دارد. این در حالی است که شرکت‌های بزرگ در این روز‌ها با استقبال ضعیفی روبرو بوده‌اند. نگاهی به نماد‌های تاثیر گذار بر شاخص کل نیز نشان می‌دهد که شرکت‌های فعال در صنایع پالایشی، پتروشیمی، فلزات اساسی و کانه‌های فلزی اثر اندک مثبت و بعضا اثر منفی بر شاخص کل داشته اند.

در گروه خودرویی، بانکی و سیمانی وبرخی دیگر از گروه‌های کوچک همچنان با خبر‌های مربوط به تجدید ارزیابی شاهد رشد مجدد قیمت‌ها بودیم. این روز‌ها شاهد گزارش‌های موردی طرح توجیهی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی شرکت‌های حاضر در گروه‌های مختلف بازار هستیم.

در حالی که شرکت‌ها و صنایع با مشکلات عملیاتی و بعضا زیان‌های سنگین روبرو هستند، اجرای قانون معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی منجر به رشد قیمت‌ها در گروه‌های کوچک شده است.
در گروه‌های اصلی بازار با توجه به احتمال افزایش نرخ حامل‌های انرژی و همچنین اصلاح قوانین مالیاتی در کنار افت قیمت‌ها در بازار محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی شاهد روند نزولی و تدریجی قیمت‌ها هستیم.


اقتصاد کلان و صنایع

واردات نفت چین از ایران در ماه اکتبر در رقم ۵۳۲ هزار و ۷۹۰ تن ثابت ماند و اندکی از رقم ۵۳۸ هزار و ۸۷۸ تن ماه سپتامبر کمتر بود. این در حالی است که واردات نفت از آمریکا نیز به ۹۰۸ هزار و ۴۲۲ تن رسید و رکورد زد. خرید نفت از روسیه نیز به ۶.۹۷ میلیون تن رسیده است. در بازار‌های جهانی نفت قیمت‌ها با رشد اندکی همراه بودند. بهای هر بشکه نفت خام برنت در جریان معاملات شب گذشته با ۲۰ سنت افزایش به ۶۲ دلار و ۴۶ سنت رسید. بهای هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت نیز به ۵۷ دلار و ۸۵ سنت رسید.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه صادرات غیر‌نفتی ما به ۱۵ کشور اطراف صورت می‌گیرد، گفت: طبق هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در جلسه روز گذشته اقتصاد مقاومتی، باید صادرات غیر‌نفتی را در سال آینده به ۴۸ میلیارد دلار برسانیم.

نقدینگی در حوض کوچک

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک مرکزی در مواقع حساس، با حضور پرقدرت در بازار حواله‌ای ارز وارد می‌شود، گفت: بانک مرکزی با اینکار، عدم تعادل‌های مقطعی را مرتفع و تعادل مبتنی بر متغیر‌های واقعی را همانند بازار اسکناس به بازار حواله بر می‌گرداند. بهای دلار در صرافی‌های بانکی امروز (دوشنبه) با رشد ۵۰ تومانی قیمت نسبت به دیروز به رقم ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. همچنین در سامانه نیما دیروز هر حواله یورو ۱۲ هزار و دو تومان فروخته شد، هر حواله دلار نیز ۱۰ هزار و ۸۲۲ تومان به فروش رسید.

در سامانه کدال شاهد انتشار گزارش‌های عملکرد ماهیانه شرکت‌ها هستیم. از جمله گزارش‌های مهم شب گذشته می‌توان به گزارش شرکت پتروشیمی زاگرس اشاره کرد. نرخ فروش هر تن متانول شرکت در حدود ۲۲۰ دلار محقق شده است. متوسط نرخ تسعیر ارز ۱۰۸ هزار ریال بوده است. مقادیر فروش تجمیعی شرکت نیز به بیش از ۲ میلیون تن رسیده است. فروش ضعیف و کمتر از یک هزار میلیارد ریالی شرکت پتروشیمی خارک نیز از جمله گزارش‌های ضعیف گروه پتروشیمی محسوب می‌شود.

کاهش نرخ پی‌وی‌سی شرکت پتروشیمی غدیر نیز در ادامه گزارش‌های ضعیف گروه پتروشیمی نشان‌دهنده ادامه روند نزولی در این گروه است. در گروه سرب و روی همچنان مشکلات فروش وجود دارد و شرکت سرب و روی ایران صرفا موفق به فروش ۴۰ تن شمش سرب در آبان ماه گردیده است. در گروه سیمانی و در گزارش شرکت‌های سیمانی عمدتا شاهد ثبات نرخ‌های فروش و کاهش مقادیر فروش بوده ایم.

بازار امروز
بازار امروز با ادامه حضور نقدینگی در گروه‌های کوچک و ادامه روند نزولی و کم‌حجم در گروه‌های اصلی بازار پیش‌بینی می‌شود. به نظر می‌رسد با توجه به ثبات وضعیت قیمت‌ها در بازار ارز و کالایی، رشد مجدد بازار سرمایه به گروه‌های کوچکتری منتقل شده که صرفا با شایعات و خبر‌های مربوط به تجدید ارزیابی فرصت نوسان و رشد قیمت کوتاه مدت را به سهامداران می‌دهد.

نقدینگی در حوض کوچک

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: