تعداد بازدید : ۵۶۶
کد خبر : ۲۰۰۹۰۲
پیش گشایش؛
۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۷
شاید از مهمترین اخبار چالش‌برانگیز بازار سرمایه در هفته‌های آتی بتوان به ارسال بودجه پیشنهادی دولت به مجلس برای سال ۱۳۹۹ اشاره داشت.

چشم اهالی حافظ به دفتر بودجه

آنچه در معاملات چهارشنبه گذشت:

 

به گزارش بورس نیوز، رشد ۳۰۸ واحدی شاخص کل بازار در آخرین روز معاملات در حالی رقم خورد که بسیاری از نماد‌های بزرگ بازار سرمایه از معاملات کم حجمی برخوردار بودند. همانگونه که مستحضر هستید اغتشاشات صورت گرفته در اعتراض به گران شدن بنزین در روز‌های انتهایی هفته منجر به افزایش ریسک‌های بازار سرمایه شد که البته به نظر نمی‌رسد در روز‌های معاملاتی هفته جاری شاهد تحت‌الشعاع قرار گرفتن بازار سرمایه کشور از این اتفاقات باشیم.

اقتصاد بین‌الملل

به نظر نشانه‌هایی از بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی آمریکا و چین در روز‌های جاری به چشم نمی‌خورد. ظاهرا وخیم شدن اوضاع سیاسی آمریکا و چین در روز‌های گذشته وارد شرایط جدیدی شده که این موضوع اثرات خود را بر بازار جهانی نفت نیز به همراه داشته است.

بر همین ارتباط و به گزارش رویترز، دلیل کاهش نسبی قیمت نفت در معاملات امروز تشدید نگرانی‌ها نسبت به عدم موفقیت مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا بوده است.

چین و آمریکا در تلاش هستند تا بتوانند در قالب فاز نخست توافق تجاری بخشی از اختلافات خود را حل کند، اما سخنان چند ساعت پیش رئیس جمهور چین حاکی از آن است که اختلافات بین دو طرف تا حدودی پابرجاست. شی‌جینگ‌پینگ گفته که پکن به دنبال یک توافق اولیه با آمریکایی‌هاست، اما در صورت لزوم از تقابل با آن‌ها نیز نمی‌ترسد.

 

اقتصاد کلان

از گزارش‌های منتشر شده در خصوص شرایط اقتصادی کشور می‌توان به جدیدترین گزارش منتشره از سوی مرکز آمار ایران در خصوص نرخ تورم ماه گذشته اشاره داشت. بر اساس این گزارش تورم سالانه از ۴۲ درصد در مهرماه به ۴۱.۱ درصد در آبان ماه کاهش یافته است. همچنین تورم نقطه‌ای در آبان ۲۷ درصد گزارش شد که نسبت به ماه قبل ۱.۳ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین، تورم خدمات ۳۳.۸ درصد، تورم خوراکی‌ها ۵۸.۶ درصد و تورم ماهانه ۱.۶ درصد رشد دارد.

 

از دیگر اخبار اقتصادی منتشره در خصوص حقوق و دستمزد شرکت‌های دولتی در روز‌های اخیر می‌توان به اظهارات محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اشاره داشت. وی با بیان اینکه مصوبات مربوطه در لایحه شرکت‌های دولتی و همچنین بودجه‌های تفضیلی به طور جداگانه به کمیسیون ارائه شده، گفت: با توجه به راه اندازی سامانه‌هایی که پیش از این با تکلیف قانون ایجاد شده بود، میزان واقعی حقوق و دستمزد‌ها در شرکت‌های دولتی مشخص شده است. همچنین در سال ۹۹ حقوق و مزایا در شرکت‌های دولتی حدود ۱۵ درصد رشد خواهد کرد و کل افزایش بودجه شرکت‌ها در سال بعد نزدیک به ۹ درصد است.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به نحوه افزایش حقوق‌ها در بودجه سال ۹۹، گفت: از آنجایی که در قانون بودجه سنواتی میزان افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان همسان و متناسب با نرخ تورم است، فاصله حقوقی بازنشستگان و شاغلان همچنان باقی مانده است.

وی ادامه داد: دولت در برنامه ششم توسعه مکلف شد، اقدامات لازم برای کاهش فاصله حقوقی بازنشستگان و شاغلان را انجام دهد، اما به دلیل شرایط کشور به طور عملی اتفاق چندانی نیفتاد.

 

ارز و سکه

پس از اغتشاشات و افزایش محسوس قیمت ارز در هفته گذشته تا محدوده ۱۲۱۰۰ تومان و همچنین افزایش قیمت سکه تا محدوده ۴.۱۰۰.۰۰۰ تومان در هفته‌های اخیر که البته به دلیل عدم وجود شبکه‌های اینترنتی دسترسی به بسیاری از معاملات این بازار‌ها دشوار بود، پس از عادی شدن فضای سیاسی کشور در هفته جاری شاهد افزایش چشمگیری در قیمت‌های فوق نخواهیم بود.

 

قیمت هر انس طلای جهانی نیز در روز گذشته به ازای هر اونس طلا ۱۴۷۱.۸ دلار قیمت‌گذاری شد که نسبت به روز پنجشنبه ۷.۹ دلار افزایش داشته است. قیمت کنونی در مقایسه با قیمت یک ماه گذشته ۲۰.۲ دلار پایین‌تر، اما در مقایسه با متوسط قیمت متوسط یک سال گذشته ۲۴۵ دلار بالاتر بوده است.

 

بازار امروز

با توجه به شرایط این روز‌های بازار سرمایه و حجم پایین معاملات به نظر می‌رسد رکود و عدم علاقه به سرمایه‌گذاری در قیمت‌های بالا از بازار‌های مسکن، دلار و طلا به بازار بورس هم رسیده و شاید نتوان رشد خاصی را به جز در برخی تک‌سهم ها، در عمومیت بازار سرمایه متصور بود.

شاید از مهمترین اخبار چالش‌برانگیز بازار سرمایه در هفته‌های آتی بتوان به ارسال بودجه پیشنهادی دولت به مجلس برای سال ۱۳۹۹ اشاره داشت. بودجه‌ای که شاید در بسیاری از سرفصل‌های آن نظیر افزایش نرخ حامل‌های انرژی و مالیاتی چالش‌هایی جدی را برای شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به همراه داشته باشد.

بازار امروز را نیز به مانند بازار روز‌های گذشته کم‌معامله و کم‌حجم پیش‌بینی می‌کنیم و شاید شاهد عرضه‌هایی به مراتب سنگین‌تر در سهام جبابی کوچک نیز باشیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: