تعداد بازدید : ۶۸۳
کد خبر : ۲۰۱۷۵۳
مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد:
۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد گفت: با انتشار اوراق اسناد خزانه اسلامی از سوی دولت در بازار سرمایه راه برای تامین مالی بلندمدت گشوده شد هر چند هنوز بازار پول در حال رقابت با بازار سرمایه است، اما استقبال سرمایه‌گذاران از بورس تحولی قابل قبول بوده است.

هنوز بازار پول در حال رقابت با بازار سرمایه است

به گزارش بورس نیوز، مجتبی شهبازی درخصوص مزایای متعدد تامین مالی از طریق بازار سرمایه اظهار کرد: استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه، ضمن کمک به تولید، ظرفیت شرکت‌ها را نیز چندین برابر می‌کند.

وی افزود: در سال‌های اخیر در اقتصاد ایران، سهم بورس در تامین سرمایه شرکت‌ها تا حدودی افزایش یافته، اما همچنان این نسبت به سمت بانک‌ها سنگینی می‌کند و برخی شرکت‌ها همچنان برای تامین مالی بلندمدت به بانک‌ها مراجعه می‌کنند نه بازار سرمایه.

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد ادامه داد: این مساله موجب به وجود آمدن رانت در اقتصاد کشور شده، زیرا ذینفعان هر دو دولتی هستند و کنترلی بر یکدیگر ندارند. همچنین پس از تاسیس بانک‌های خصوصی نیز این موضوع نه تنها اصلاح نشد بلکه پررنگ‌تر هم شده است.

شهبازی خاطرنشان کرد: البته با انتشار اوراق اسناد خزانه اسلامی از سوی دولت در بازار سرمایه راه برای تامین مالی بلندمدت گشوده شد هر چند هنوز بازار پول در حال رقابت با بازار سرمایه است، اما استقبال سرمایه‌گذاران از بورس تحولی قابل قبول بوده است.

وی تاکید کرد: ذات کار بانک‌ها ایجاد کارمزد است. تامین مالی کوتاه مدت وظیفه اصلی بانک‌ها بوده، اما بعضا آن‌ها در پروژه‌های خودشان هم تامین مالی بلندمدت انجام داده و در مواردی از قانون عبور کرده‌اند؛ در صورتی که اگر این اقدامات در بازار سرمایه انجام می‌شد، به علت شفافیت این بازار هیچ کدام از مشکلات رانتی فعلی را شاهد نبودیم.

مدیرمعاملات کارگزاری بانک پاسارگاد: بزرگترین و مهم‌ترین ویژگی که بورس را نسبت به بانک‌ها متمایز می‌کند شفافیت و رقابتی بودن آن است.

شهبازی توضیح داد: در سیستم بانک اگر فردی درخواست وام بلندمدت کند هیچ رقیبی در میان نیست که در کشف نرخ سود تاثیرگذار باشد، اما در بازار سرمایه، هم در تامین مالی و هم در عرضه، رقابت وجود دارد. از طرفی تمامی قیمت‌ها روی تابلو معاملات درج می‌شود که این روش نیز مانع شکل گیری فساد خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: