تعداد بازدید : ۸۳۲
کد خبر : ۲۰۲۷۹۵
پیش گشایش؛
۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۸
نکته امیدوارکننده بازار رشد مجدد ارزش معاملات و فعال شدن حضور نقدینگی در بازار بوده که این امید وجود دارد منابع مالی جدید با سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های غیرحبابی و سودساز، حضور پیوسته و طولانی مدتی در بازار سرمایه داشته باشند.

رشد مجدد معاملات و حضور نقدینگی


آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، بازار امروز را در شرایطی آغاز می‌کنیم که در جریان معاملات دیروز نیز همچنان شاهد رکوردشکنی شاخص کل تحت تاثیر رشد قیمت شرکت‌های بزرگ و بنیادی بودیم. با این حال در ساعت پایانی بازار شاهد افزایش عرضه‌ها و منفی شدن روند برخی گروه‌ها در سطح بازار بودیم. همچنین قیمت دلار که تا ساعاتی از بازار روز گذشته به بیش از ۱۴ هزار تومان نیز رسیده بود، با حضور محسوس‌تر بازار ساز با کاهش قیمت جدی‌ای روبرو شد و برخی از قیمت‌ها در ساعات پایانی دیروز به ۱۳.۴۰۰ تومان نیز رسید.

شاخص کل بورس با ۳.۶۴۲ واحد رشد به ۳۳۹ هزار و ۴۳۴ واحد رسید. شاخص هم وزن نیز رشد کمتر از یک درصدی داشت و به ۱۰۵ هزار و ۱۲۲ واحد رسید.

ارزش معاملات بازار نیز روند خوبی را تجربه می‌کند. در حالی که طی دو ماه گذشته متوسط ارزش معاملات بازار سرمایه شامل مجموع معاملات بورس و فرابورس به کمتر از ۳۰ هزار میلیارد ریال رسیده بود، ارزش معاملات روز گذشته مجددا به ارقامی بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

اقتصاد کلان

مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی اعلام کرد: گرفتن خط اعتباری و اضافه برداشت بانک‌های دولتی از منابع بانک مرکزی برای اجرای دستورات دولت با اندکی تفاوت همان روش سنتی تأمین مالی دولت از منابع بانک مرکزی است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی با اشاره به اینکه منابع مالی بانک‌های عامل دولتی در موارد بسیاری برای تأمین هزینه‌ها و یا تسهیلات مورد نیاز توسط دولت مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اعلام کرد: در بسیاری از موارد بانک‌های دولتی توان مالی لازم برای اجرای دستورات دولت را نداشته و در عمل متوسل به استفاده از منابع بانک مرکزی شده‌اند. گرفتن خط اعتباری و اضافه برداشت از نمونه‌های قابل توجه این اتفاق است؛ لذا برایند این اتفاقات با اندکی تفاوت همان روش سنتی تأمین مالی دولت از منابع بانک مرکزی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه نوسانات بازار ارز کوتاه مدت و زودگذر است، گفت: براساس متغیر‌های بنیادی اقتصاد نرخ واقعی دلار بین ۸۵۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان است. این عضو کابینه دوازدهم افزود: اگرچه در برخی دوره‌ها شرایط بازار ارز نوسان دارد و این نوسانات کوتاه مدت و زودگذر است، اما دلار بازار مطمئنی برای سرمایه‌گذاری نیست.

در خبری دیگر در حوزه بانکی، بانک مرکزی درخصوص تراکنش‌های سامانه‌های بین بانکی اطلاعیه صادر و اعلام کرد سقف انتقال وجه غیرحضوری به ۱۰۰ میلیون تومان در روز محدود می‌شود.

به دنبال جدی شدن حذف معافیت مالیاتی در چند حوزه بیمه‌ای، مدیران عامل در صنعت بیمه طی نامه‌ای به رئیس جمهور ضمن یادآوری تبعات تصویب این موضوع، از وی خواستار ادامه معافیت مالیاتی در بیمه عمر، زندگی و شخص ثالث شدند.

به گزارش ایسنا، در پیش‌نویس لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم موضوع اخذ مالیات از برخی بخش‌های بیمه‌ای از جمله بیمه‌های عمر و زندگی نیز مطرح شده که البته هنوز نهایی و اجرایی نشده، ولی صنعت بیمه با آن مخالف بوده و طی مدت اخیر بار‌ها در این‌باره موضع خود را اعلام کرده است.

در همین رابطه اخیرا مدیران عامل بیمه طی نامه‌ای به رئیس جمهوری درخواست خود برای حذف نشدن معافیت‌های مالیاتی در صنعت بیمه را مطرح کردند.

بازار امروز
با توجه به روند نزولی بازار در ساعات پایانی معاملات روز گذشته و همچنین با توجه به حضور قوی‌تر بازارساز در حوزه ارز که می‌تواند منجر به کاهش مجدد قیمت‌ها در این بازار شود، انتظار داریم که بازار امروز با افزایش عرضه‌ها روندی منفی به خود بگیرد. با این حال نکته امیدوارکننده بازار رشد مجدد ارزش معاملات و فعال شدن حضور نقدینگی در بازار بوده که این امید وجود دارد منابع مالی جدید با سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های غیرحبابی و سودساز، حضور پیوسته و طولانی مدتی در بازار سرمایه داشته باشند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: