تعداد بازدید : ۹۷۴
کد خبر : ۲۰۱۹۱۲
پیش گشایش؛
۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴
افزایش قیمت‌ها را در روز جاری در گروه‌های صادرات محور و بنیادی به صورت پررنگ‌تری خواهیم دید.

سیطره فضای مثبت در بازار


آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، در جریان معاملات روز گذشته بازار سرمایه شاهد رشد مجدد شاخص‌ها بودیم. تفاوت رشد مثبت دیروز با روز‌های قبل از آن را می‌توان اضافه شدن سهام شرکت‌های بنیادی و بزرگ به روند مثبت حاکم بر بازار سرمایه عنوان کرد. در روز گذشته اکثر نماد‌های گروه فلزات اساسی با روند مثبتی همراه بودند. افزایش قیمت دلار و افزایش مجدد انتظارات تورمی در کنار معاملات مثبت شرکت ملی مس در بورس کالا که با افزایش حجم معاملات و قیمت روبرو بود، منجر به تشکیل صف خرید در این نماد و روند افزایشی در اکثر نماد‌های این گروه‌ها شد.

افزایش بهای ارز به ۱۲.۷۰۰ تومان در بازار آزاد مجددا منجر به افزایش انتظارات تورمی در تمامی بازار‌ها شده است. برخی بر این گمان هستند که دولت نرخ دلار بودجه سال آینده را حداقل ۱۱ هزار تومان منظور می‌کند. این در حالی است که رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر از دلار ۴.۲۰۰ تومانی در تهیه کالا‌های اساسی از جمله دارو را داده است. خبر دلار ۴.۲۰۰ تومانی نه تنها منجر به ضعف معاملات در گروه‌های غذایی و دارویی نشده است، بلکه شاهد صف‌های خرید پیاپی در این گروه‌ها می‌باشیم. ریسک سنگین حبابی شدن در این گروه‌ها بسیار چشمگیر است، اما با توجه به عدم سهام شناوری بالای این شرکت‌ها و عدم عرضه سهام توسط سهامداران عمده، فعالیت‌های سفته‌بازی در این گروه‌ها را به شدت افزایش داده و در واقع رشد قیمت‌ها در این گروه نه بر اساس اخبار و وضعیت بنیادی، بلکه بر اساس حضور نقدینگی فعال سفته‌بازان در این گروه‌ها شکل گرفته است.

اقتصاد جهانی

در خبری از گروه فلزات، خداداد غریب‌پور در مراسم رونمایی از برنامه یکپارچه‌سازی سیستم‌های اطلاعاتی شرکت ملی مس با بیان اینکه منابع حاصل از سود شرکت ملی مس صرف توسعه در این حوزه خواهد شد، افزود: تعریف طرح‌های توسعه شرکت مس به ارزش ۱۳ هزار میلیارد تومان و جذابیت سهم این شرکت در بورس برای سهامداران حاکی از عملکرد درست این مجموعه در بخش معدن و صنایع معدنی و همچنین اقتصاد است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تصمیم کارخانه‌های تولید لاستیک برای توزیع نکردن محصولات تخلف است و با آن‌ها برخورد می‌شود. در روز‌های اخیر شاهد عدم عرضه محصولات توسط این کارخانه با هدف افزایش قیمت در بازار بوده ایم. پس از آغاز طرح اصلاح قیمت بنزین در بسیاری از بازارها، موضوع احتکار و عدم عرضه بازار با هدف رشد مجدد قیمت‌ها صورت گرفته و ضعف مفرط و شاید بی میلی نهاد‌های نظارتی در برخورد با این اشخاص و بنگاه ها، شاهد فضای نامساعدی در کسب و کار‌ها و فعالیت‌های روزمره افراد و شرکت‌های مصرف‌کننده و خریدار هستیم. بهتر بود مدیران شرکت‌های تولید کننده لاستیک به جای احتکار و سواستفاده از شرایط سخت اقتصادی کشور به فکر توسعه و افزایش حجم تولید و جایگزینی تولید داخلی لاستیک با واردات سنگین این محصول باشند. به هر حال آنچه که مسلم است این موضوع برای سهامداران این قبیل شرکت‌ها خبر خوبی تلقی می‌گرددو مسلما آن‌ها از رشد قیمت‌ها و یا عدم عرضه محصولات شرکت‌های تحت سهامداریشان خوشحال و مسرور خواهند بود.

طبق دستور رییس سازمان برنامه و بودجه، فعالیت‌های انتشاراتی، مطبوعاتی، فرهنگی و هنری در لایحه بودجه سال آینده مشمول معافیت ۱۰۰ درصدی مالیاتی شدند. در حالی که کارمندان بسیاری از بخش‌ها در حال حاضر بخشی از ارقام دریافتی ناچیز خود را به عنوان مالیات پرداخت می‌نمایند، معافیت مالیاتی هنرمندان که بعضا با درآمد‌های هنگفتی در جامعه زندگی می‌کنند، در نگاه اول بسیار تعجب‌برانگیز خواهد بود، اما نگاهی به سوابق فعالیت‌های سیاسی اشخاص مطرح در این حوزه نشان می‌دهد که هدف دولت در این زمینه ادامه استفاده ابزاری از شهرت این افراد در جهت بهره‌برداری‌های سیاسی گروه‌های همسو خواهد بود. در واقع، منابع و منافع ملی کشور که با اخذ مالیات منصفانه از همه اقشار و گروه‌ها محقق خواهد شد، فدای جناح بندی و سیاسی بازی دولت مردان قرار گرفته و در این بین برخی از هنرمندان سرشناس با درآمد‌های چند میلیاردی مسلما به وظیفه و ماموریت خود در حمایت از جریان سیاسی حاکم بر دولت و یا هر گروهی که منافع مالی آنان را تامین کند، ادامه خواهند داد.

در حوزه بین‌الملل، گلوبال تایمز، روز یکشنبه به نقل از منابع آگاه نوشت: پکن اصرار دارد به عنوان بخشی از هر توافق تجاری فاز اول با واشنگتن، تعرفه‌های آمریکا لغو شوند. این روزنامه در حساب توییتر خود نوشت: این که آمریکا می‌خواهد تعرفه‌های زمان‌بندی شده برای ۱۵ دسامبر را لغو کند، نمی‌تواند جایگزین لغو تعرفه‌های دیگر آمریکا شود. در این توییت اشاره شده است در صورتی که توافق تجاری‌ای صورت نگیرد، یک دور تعرفه دیگر هم بر واردات چینی وضع خواهد شد.

بازار امروز
به نظر می‌رسد که امروز نیز فضای مثبت در بازار سرمایه ادامه داشته باشد. افزایش قیمت‌ها را در روز جاری در گروه‌های صادرات محور و بنیادی به صورت پررنگ‌تری خواهیم دید. به نظر می‌رسد که نقدینگی بازار که طی هفته‌های گذشته به سمت گروه‌های کوچک سوق یافته بود، مجددا به سمت سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی تغییر جهت دهد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: