تعداد بازدید : ۱۲۸۳
کد خبر : ۲۰۲۶۷۳
پیش گشایش؛
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵
به نظر می‌رسد که قیمت‌های فعلی در گروه‌های کوچک پتانسیل رشد بیشتر را ندارند و در گروه‌های بنیادی نیز عرضه‌های سنگین توسط سهامداران حقوقی امکان رشد کوتاه‌مدت قیمت‌ها در این گروه‌ها را سخت کرده است.

افزایش عرضه‌ها در اکثر گروه‌های بازار


آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، در جریان معاملات روز گذشته بازار سرمایه شاهد ادامه روند صعودی شاخص‌ها بودیم. شاخص کل بورس با ۳.۲۲۴ واحد افزایش به ۳۳۵.۷۹۲ واحد رسید تا به این ترتیب شاهد رکوردشکنی دیگری در بازار سرمایه باشیم. شاخص هم‌وزن نیز رشد ۱.۳۴ درصدی داشت. گروه‌های خودرویی، دارویی و سیمانی از جمله گروه‌های مثبت روز گذشته بازار سرمایه بودند.

گروه خودرویی که طی ۶ ماه اخیر بار‌ها با خبر مربوط به افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها رشد قیمتی را تجربه کرده، مجددا در جریان معاملات روز گذشته شاهد تشکیل صف خرید در اکثر نماد‌های این گروه بود. به نظر می‌رسد که بازار سرمایه ایران از حیث اثرگذاری یک خبر بر روند حرکتی یک گروه خاص رکورد بی نظیری را ثبت کرده باشد و سرمایه‌گذاران این بازار بدون توجه به عوامل بنیادی سهام یک گروه و صرفا بر اساس تجدید ارزیابی دارایی‌های یک شرکت و بدون توجه به زیان‌انباشته‌های سنگین آن‌ها که نیاز به سالیان زیادی در سودآوری شرکت‌ها در جهت کاهش و یا صفر شدن زیان انباشته خواهد داشت، صرفا با تحمل ریسک سنگین اقدام به خرید سهام این گروه‌ها می‌کنند. در گروه‌های دارویی و سیمانی نیز وضعیت تقریبا مشابهی حاکم است. در حالی که ارز صنعت داروسازی همانند سال گذشته ۴.۲۰۰ تومان تعیین شده و این خبر دلایل رشد قیمتی این گروه را بی‌اثر کرده است، مجددا شاهد حضور نقدینگی سنگین در این گروه هستیم.

به نظر می‌رسد در حال حاضر روند بازار سرمایه بیشتر در اختیار گروه‌های سفته‌بازی و کانال‌های تلگرامی قرار دارد و مسئولین ذیربط بازار سرمایه واکنش خاصی در خصوص رشد حباب‌گونه قیمت‌ها در برخی گروه‌ها ندارند. به طور قطع در زمان ترکیدن حباب‌های قیمتی نیز نباید انتظاری از مسئولین داشت و یا مجددا دست به نامه‌نگاری و درخواست از مقامات حکومتی برای حمایت از سهام‌های حبابی کرد. امید است منابع صندوق توسعه بازار در جهت حمایت از سهام گروه‌های حبابی مصرف نشده باشد و مدیران این صندوق صرفا بر اساس منافع کلیت بازار در بلندمدت اقدام به خرید و فروش کنند. هر چند که به نظر نمی‌رسد با توجه به عدم ارائه اطلاعات از این صندوق، این امیدواری صحت داشته باشد.

اقتصاد کلان

در بازار ارز همچنان شاهد یکه‌تازی دلار هستیم. بهای دلار آمریکا در بازار ارز به بیش از ۱۳.۷۰۰ تومان رسیده است. این در حالی است که مقامات بانک مرکزی ظاهرا فقط به ارائه مطالب در فضای مجازی می‌پردازند. این در حالی بود که دولتی‌ها تورم ناشی از رشد قیمت بنزین را تنها ۴ درصد عنوان می‌کردند. در عدم توانایی دولت در اداره امور جاری کشور می‌توان به موضوع مدیریت روانی افزایش قیمت بنزین اشاره کرد که تنها پس از سه هفته از رشد قیمت بنزین، ارزش پول ملی کشور بیش از ۲۰ درصد کاهش یافته و مسئولین به جای پاسخگویی و اجرای وظایف ذاتی خودشان به امور حاشیه‌ای مشغول هستند و گرفتاری‌های واجب‌تری از جمله معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها آنان را درگیر کرده است.

در خبری در گروه بیمه‌ای، یک منبع آگاه در وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ضرر و زیان بانک‌ها در حوادث اخیر بنزینی اظهار داشت: به غیر از بانک‌های خصوصی، ۱۸ بانک دولتی درگیر خسارات ناشی از حوادث اخیر هستند و براساس آمار‌ها در میان این تعداد بانک دولتی، ۳۰۸ شعبه در کشور به طور کامل در آتش، سوخته است. وی در مورد میزان برآورد خسارت ناشی از حوادث بنزینی گفت: کارشناسان بیمه در حال ارزیابی هستند و خسارت دقیق مشخص نیست، اما برآورد‌های اولیه حدود هزار میلیارد تومان را نشان می‌دهد. این خسارت‌ها می‌تواند موجبات تحمیل هزینه‌های سنگین به برخی شرکت‌های بیمه‌ای شود.

در بازار‌های جهانی شاهد افزایش قیمت طلا هستیم. بلاتکلیفی در خصوص احتمال اعمال تعرفه‌های واردات از چین توسط آمریکا که قرار است طی دو روز آینده نهایی گردد، موجبات رشد قیمت طلا را فراهم کرده است. همچنین فعالان بازار طلا نگاه ویژه‌ای به انتخابات پارلمانی انگلستان که قرار است در روز پنج شنبه روی دهد دارند. در صورت پیروزی حزب کارگر احتمال برگزاری همه‌پرسی دوم در خصوص خروج این کشور از اتحادیه اروپایی وجود خواهد داشت و این موضوع می‌تواند کمک موثری به اقتصاد جهانی و رشد آن باشد.

بازار امروز
بازار امروز را با افزایش عرضه‌ها در اکثر گروه‌های بازار پیش‌بینی می‌کنیم. به نظر می‌رسد که قیمت‌های فعلی در گروه‌های کوچک پتانسیل رشد بیشتر را ندارند و در گروه‌های بنیادی نیز عرضه‌های سنگین توسط سهامداران حقوقی امکان رشد کوتاه‌مدت قیمت‌ها در این گروه‌ها را سخت کرده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: