تعداد بازدید : ۷۷۰
کد خبر : ۲۰۳۱۶۳
پیش گشایش؛
۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
بازار امروز را با افزایش عرضه‌ها در ابتدای بازار و متعادل‌تر شدن روند معاملات در ادامه آن پیش بینی می‌کنیم.

رشد شرکت‌های صادرات‌محور و بنیادی


آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته نیز شاهد افزایش عرضه‌ها در سطح بازار سرمایه و منفی شدن روند قیمتی برخی از گروه‌ها در جریان معاملات بودیم. در حالی که شاخص کل در یک ساعت ابتدایی بیش از ۳.۴۰۰ واحد افزایش را تجربه کرده بود، رشد شاخص کل در پایان معاملات به کمتر از ۹۰۰ واحد محدود شد. شناسایی سود توسط معامله‌گران کوتاه‌مدت و همچنین روند کاهشی نرخ ارز را می‌توان از جمله دلایل محدود شدن رشد بازار در جریان روز گذشته عنوان کرد.

شاخص هم وزن نیز با رشد در حدود ۰.۵ درصدی به ۱۰۷ هزار و ۷۳۱ واحد افزایش یافت. شاخص فرابورس نیز ۲۲ واحد رشد را تجربه کرد و به ۴.۴۷۱ واحد رسید.

اقتصاد کلان

در بازار ارز شاهد برخی شایعات در خصوص قرار گرفتن نام کشورمان در لیست سیاه FATF بودیم. برای ایجاد موج افزایش نرخ ارز عده‌ای از دلالان بازار ارز شایعه قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF را در فضای مجازی را مطرح کردند، اما پیگیری از یک مقام آگاه در بانک مرکزی نشان می‌دهد FATF هیچ تصمیم جدیدی در ارتباط با ایران اتخاذ نکرده است. با این حال این موضوع نتوانست روند افزایشی در بازار ارز را موجب شود و بهای دلار آمریکا در محدوده ۱۲.۶۰۰ تا ۱۲.۷۰۰ تومان معامله شد.

در خبری در گروه قندی، مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امید می‌رود میزان تولید شکر درسال زراعی آینده به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد. وی افزود: پیش‌بینی می‌شود تولید این محصول در سال جاری به همراه محصول تولیدی چغندر قند پاییزه به حدودچهار میلیون تن برسد. حصادی اضافه کرد: برنامه کشت چغندرقند در سال زراعی ۹۹- ۱۳۹۸ در سطح ۱۰۴ هزار هکتار هدفگذاری شده است. وی درباره تولید نیشکر در کشور گفت: ۷۰ هزار هکتار سطح قابل برداشت نیشکر در کشور وجود دارد که ۱۵هزار هکتار با میانگین عملکرد ۶۸.۶ تن محصول در ۸ ماه برداشت شده است. مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه میزان تولید شکر امسال به حدود ۱.۱ تا ۱.۲ میلیون تن خواهدرسید، افزود: میزان نیاز شکر کشور در حدود ۲میلیون و ۲۰۰هزارتن بوده که باید مابقی آن از محل واردات تامین شود.

در گروه انرژی، وزیر نفت عنوان کرد که دولت در بودجه سال آینده که به مجلس داده شده، برنامه‌ای برای تغییر قیمت بنزین و یا تک‌نرخی کردن آن ندارد و همچنین برنامه‌ای برای تغییر قیمت گازوئیل نیز وجود ندارد. وی افزود: تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در فروش داخلی بین مردم توزیع می‌شود و درآمد حاصل از صادرات نیز به بودجه می‌رود، اما اینگونه نیست که به عنوان یارانه پرداخت شود؛ البته بودجه نیز برای مردم بوده و بخشی صرف پرداخت سایر یارانه‌ها خواهد شد.


بازار امروز
بازار امروز را با افزایش عرضه‌ها در ابتدای بازار و متعادل‌تر شدن روند معاملات در ادامه آن پیش بینی می‌کنیم.

با توجه به رشد قیمت‌های جهانی، نرخ ارز و همچنین مرتفع شدن ریسک‌های مرتبط با لایحه بودجه سال آینده، شرکت‌های صادرات‌محور و بنیادی طی هفته گذشته با استقبال خوبی از سوی سهامداران همراه بوده و رشد قیمتی مطلوبی داشته اند.

با این حال به نظر می‌رسد که رشد مجدد این گروه‌ها در روز‌های آتی پس از ارائه گزارش‌های عملکرد ماهیانه و مثبت بودن این گزارش‌ها مجددا امکان‌پذیر خواهد بود.

در گروه‌های کوچک بازار نیز همچنان شاهد رشد قیمت‌ها و با شتاب کمتر نسبت به هفته‌های گذشته هستیم.

به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری در سهام این دست از شرکت‌ها با ریسک‌های بالایی همراه باشد که از ان جمله ثبات و بعضا کاهش روند کسب درآمد و سودآوری این شرکت‌ها و عدم تناسب جدی قیمت‌ها با سودآوری آن هاست.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: