تعداد بازدید : ۷۹۴
کد خبر : ۲۰۳۲۷۲
پیش گشایش؛
۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴
مذاکره آقای روحانی با مقامات ژاپنی در خصوص تحریم‌های آمریکا در سفر ایشان به ژاپن را می‌توان مهم‌ترین خبر موثر بر بازار سرمایه محسوب کرد. با این حال، ارائه گزارش‌های عملکرد ماهیانه شرکت‌ها طی روز‌های آینده نیز می‌تواند توجهات را به خود جلب کند.

بازار چشم انتظار گزارش‌های ۹ ماهه

آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته شاهد رشد اندک شاخص کل بودیم و روز کم نوسانی را پشت سر گذاشتیم. شاخص کل با ۳۷۲ واحد رشد به ۳۴۴ هزار و ۴۸۷ واحد رسید. شاخص هم وزن نیز با افزایش ۰.۸۱ درصدی به ۱۰۸ هزار و ۵۹۸ واحد رسید.

اقتصاد کلان

سفر روز جمعه رئیس جمهور به ژاپن را می‌توان مهم‌ترین خبر روز‌های آتی کشور بر شمرد. به نظر می‌رسد که در این سفر قرار است ژاپنی‌ها به نمایندگی از آمریکا مباحثی را در خصوص احتمال کاهش برخی فشار‌ها و تحریم‌ها در ازای برخی نرمش‌ها از سوی کشورمان به مذاکره بگذارند. در حال حاضر شاهد ارائه برخی سیگنال‌ها از سوی مقامات آمریکایی مبنی بر ایجاد جو مثبت در مذاکرات پیش رو هستیم. خروج نام آمریکایی از خلیج فارس، احتمال باز شدن کانال تبادلات مالی انسان دوستانه توسط سوئیس، احتمال معافیت ژاپن از تحریم‌های نفتی ایران و مبادله زندانیان بین دو کشور از جمله اقدامات چند روز اخیر و همچنین آتی مقامات آمریکایی در خصوص کاهش فشار‌ها بر کشورمان است.

به نظر می‌رسد که بازار ارز نیز با توجه به احتمال هر چند کوچک دستیابی به یک توافق حداقلی در این سفر واکنش محتاطانه‌ای نشان داده و خبری از هجوم نقدینگی به سوی این بازار و نوسان قیمتی شدید نیست. اهالی بازار سرمایه نیز با دوگانگی مبهمی در خصوص این قضیه روبرو هستند. از یک سو ایجاد یک توافق اولیه منجر به جو خوش بینی در فضای بازار خواهد شد و از سوی دیگر شاهد کاهش نرخ ارز خواهیم بود.

مسلم است که افزایش نرخ ارز در یک سال و نیم اخیر عامل و محرک اصلی رشد بازار سرمایه و ارائه بازدهی سنگین برای سرمایه‌گذاران این بازار به علت رشد نرخ ارز به وقوع پیوسته و در این بین رشد تولیدات و یا کارایی تولیدکنندگان هیچ نقشی در این میان نداشته است. بر این اساس، شاید اهالی بازار سرمایه که تفکر کوتاه‌مدت و هیجانی بر آنان حکمفرما است استقبال خاصی از ایجاد فضای کاهش فشار تحریمی بر کشور نداشته باشند.

در حوزه کلان، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: در سه ماهه دوم سال ۹۸ شاهد رشد اقتصادی مثبت ۹.۵ درصد بخش کشاورزی، رشد ۰.۶ درصد گروه صنعت و معدن و رشد ۱.۴- خدمات بودیم؛ بنابراین با رشد ۰.۶ درصد در سه ماهه دوم سال در مجموع رشد ۰.۵ درصدی برای نیمه اول سال ثبت می‌شود.

در حوزه سیاسی، خبر‌ها حاکی از منتفی شدن استیضاح وزرای نفت و کشور در سطح مجلس شورای اسلامی است. این در حالی است که برخی از نمایندگان نسبت به این موضوع اصرار دارند، اما هیات رئیسه مجلس و همچنین روسای کمیسیون‌های مربوطه نسبت به استیضاح وزرای دولت موضع مثبتی ندارند. به هر ترتیب تجربه مجلس فعلی نشان داده که اجرای نظارت حاکمیتی و استفاده از حقوق قانونی مجلس توسط لابی‌بازی‌ها و سیاسی کاری‌ها اکثریت حاکم بر مجلس تقریبا بلااثر شده و تصورات در خصوص سوالات و استیضاحات در جریان و یا صورت گرفته صرفا دریافت برخی امتیازات از وزرا بوده است.


بازار امروز
همان گونه که گفته شد مذاکره آقای روحانی با مقامات ژاپنی در خصوص تحریم‌های آمریکا در سفر ایشان به ژاپن را می‌توان مهم‌ترین خبر موثر بر بازار سرمایه محسوب کرد. با این حال، ارائه گزارش‌های عملکرد ماهیانه شرکت‌ها طی روز‌های آینده نیز می‌تواند توجهات را به خود جلب کند.

برای بازار امروز نیز ادامه روند کم نوسان قیمت‌ها را پیش‌بینی می‌کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.