تعداد بازدید : ۴۳۲۲
کد خبر : ۲۰۳۴۴۴
مدیر عامل شرکت "گسترش سرمایه گذاری ایرانیان" هشدار داد؛
۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
با توجه به شرایط واقعی در وضعیت حاضر، قیمت سهام "وگستر" بر اثر هیجان و رشد‌های بدون پشتوانه، سطح هشدار را نیز رد کرده است.

به صدا درآمدن زنگ خطر در

به گزارش بورس نیوز، از آن جا که سهام «وگستر» ۲۳۰ درصد بیشتر از ارزش واقعی و ذاتی در بازار معامله می‌شود، برای شفاف سازی بیشتر و آگاه کردن سهامداران، عرفان معماریان مدیر عامل شرکت "گسترش سرمایه گذاری ایرانیان" در خصوص آخرین تغییر و تحولات چنین گفت: 

بدون شک با پذیرش ریسک، اقدام به خرید یک سهم می‌کنیم که ممکن است متحمل زیان شویم. ریسک ممکن است در عمل از پیش بینی ما کمتر باشد اما؛ نباید به لحاظ منطقی اجازه دهیم بیشتر از پیش بینی‌ها باشد؛ بنابراین در هر خرید باید نسبت ریسک به بازدهی یا همان نسبت سود به زیان که شاخصی برای تعیین حد ضرر و سود برای سرمایه گذاری در معاملات بورس است، یک عدد منطقی باشد. این شاخص می‌تواند جهت تصمیم گیری برای خرید یا عدم خرید سهم مورد توجه سهامداران و سرمایه گذاران قرار گیرد. به‌صورت ساده این‌گونه می‌توان بیان کرد که شما در مقابل چند درصد سود حاضر هستید چند درصد از سرمایه خود را به خطر اندازید؟!

وی افزود: نسبت ریسک به بازدهی سهام "وگستر" در بهترین حالت بالای ۷۳ درصد و در حالت واقعی بیشتر از ۱۰۷ درصد است که در یک حالت اضطرار و هشدار و زنگ خطر بزرگی را برای خریداران نشان می‌دهد.

مدیر عامل "گسترش سرمایه گذاری ایرانیان" در مورد حبابی بودن قیمت سهام این شرکت و همچنین ارزش دفتری و NAV آن اظهار داشت: شرکت "گسترش سرمایه گذاری ایرانیان" با سرمایه ۴۰ میلیارد تومان، در بازار سرمایه با ارزش بازار (market value) بیش از ۲۰۵ میلیارد تومان معامله می‌شود؛ به عبارت بهتر، ارزش بازار شرکت بیش از ۵ برابر سرمایه آن است در حالی که ارزش دفتری آن ۵۲ میلیارد تومان است. در واقع، ارزش دفتری هر سهم شرکت ۱۳۰ تومان و ارزش خالص دارایی‌های آن در حدود ۲۲۰ تومان است که در بازار در حدود ۴ برابر ارزش دفتری و ۲.۵ برابر ارزش خالص دارایی‌ها داد و ستد می‌شود. با توجه به شرایط واقعی در وضعیت حاضر، قیمت سهام "وگستر" بر اثر هیجان و رشد‌های بدون پشتوانه، سطح هشدار را نیز رد کرده و اگر خریداران سهام به این موارد توجهی نداشته باشند، آسیب سنگینی به پس‌انداز‌ها و اندوخته‌های چندین ساله آن‌ها وارد خواهد شد که علاوه بر متضرر ساختن آنها، ممکن است از لحاظ روحی و روانی نیز متضرر شود.

به صدا درآمدن زنگ خطر در

عرفان معماریان در ادامه تصریح کرد: فعالین بازار باید دقت داشته باشند که بازار‌های سهام همواره با نوسان‌ها سوداگرانه مواجه بوده که این نیز جزوی از ذات بازار است اما؛ گاهی این نوسان‌ها از شکل عادی خود خارج می‌شوند و جای خود را به صعود‌های افسار گسیخته و سقوط‌های ناگهانی می‌دهند و ضرر‌های جبران ناپذیری به این افراد وارد می‌کند. در واقع اساس و جوهره حباب قیمت‌ها بر اساس واکنشی است که نسبت به افزایش قیمت‌ها صورت می‌گیرد. به این ترتیب که افزایش قیمت‌ها منجر به افزایش تقاضا و اشتیاق سرمایه گذاران و در نتیجه افزایش دوباره قیمت‌ها می‌شود که در نتیجه ذهنیت مردم از بازدهی بالای اوراق بهادار در گذشته و خوش بینی آن‌ها نسبت به دریافت بازده بالا در آینده است. این عوامل باعث بالا رفتن مجدد قیمت‌ها بیش از میزان طبیعی می‌شود در حالی که حباب هیچ گاه ماندگار نیست.

وی ضمن ابراز نگرانی نسبت به قیمت سهام "وگستر" عنوان کرد: این وضعیت نشانگر عدم آگاهی خریداران نسبت به ارزشگذاری و تحلیل شرکت‌ها است که باعث شده سهامدار عمده برای کنترل این هیجانات و برای جلوگیری از متضرر شدن بیش از اندازه خریداران، به عرضه سهام جهت کنترل قیمت اقدام کند تا در حد امکان بتواند این اختلاف فاحش بین ارزش ذاتی با ارزش بازار و حباب قیمت سهام را کاهش دهد اما؛ خریداران با توجه به اشتیاق به‌وجود آمده و هیجانات کاذب، توجهی به این اقدام سهامدار عمده که نشات گرفته از مسئولیت اجتماعی شرکت فوق بود، نکردند. این اقدام خریداران در صورت اصلاح شاخص یا آگاه شدن این بازار هوشمند نسبت به ارزش واقعی سهام "وگستر" و چرخش معاملات باعث وارد آمدن زیان سنگین به این خریداران در آینده‌ای نزدیک خواهد شد.

مدیر عامل شرکت "گسترش سرمایه گذاری ایرانیان" در خاتمه گفت: در نهایت چنانچه این عطش سودآوری که خریداران را از توجه به واقعیت‌ها غافل ساخته پایدار بماند، در آینده در صورت تعدیل بازار، زیان‌های سنگین و غیر قابل جبرانی برای آن‌ها به بار خواهد آورد.

قلی خان
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
شیر مادرت حلالت . کو گوش شنوا . گوسفندها مست کرده اند و افسار را پاره . منحصر به این سهم نیست در سیمانی . دارویی . بانکی . کاشی . قندی و هم می شود . شما دیدی که نا بینا یه چاه است و گفتی .
فرید
Germany
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
به نظر میرسه حرف های مدیر عامل بیشتر به خاطر از دست رفتن صندلی مدیر عاملی هست چون با خارج شدن سلیم از جمع سهامداران به احتمال زیاد تغییراتی در هیئت مدیره و به طبع مدیر عامل اتفاق میفته بنابرین بحث دلسوزی و ...نمیتونه باشه
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: