تعداد بازدید : ۶۸۹
کد خبر : ۲۰۳۹۰۱
پیش گشایش؛
۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷
با توجه به اینکه در روز گذشته شاهد افزایش ناگهانی عرضه‌ها و تغییر روند بسیاری از گروه‌ها بودیم، به نظر می‌رسد که امروز نیز و حداقل در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد روند منفی در اکثر گروه‌ها باشیم.

پیش گشایش؛

آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته شاهد روند متفاوتی در سطح بازار بودیم. در یک ساعت ابتدایی بازار با رشد جالب توجه ۶ هزار و ۵۰۰ واحدی مواجه شد. با این حال و پس از آن شاهد افزایش شدید عرضه‌ها و بعضا روند منفی سهام شرکت‌هایی بودیم که در ابتدای معاملات در سقف قیمتی روز در حال معامله بودند. در نهایت شاخص کل با رشد ۲۶۴۴ واحدی به ۳۵۹ هزار و ۳۶۵ واحد رسید. شاخص هم وزن، اما کاهش را تجربه کرد و با ۰.۲ درصد افت نسبت به معاملات روز یکشنبه به ۱۱۲ هزار و ۶۰۴ واحد کاهش یافت.
ارزش معاملات روند جالبی داشت و جمع ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از ۴۸ هزار میلیارد ریال رسید که شاید بتوان این گونه بیان کرد که این ارزش در سه ماه اخیر بی سابقه بوده است.


اقتصاد کلان

روز گذشته شاهد اظهارات جالب توجه سخنگوی سازمان برنامه و بودجه بودیم. سخنگوی ستاد بودجه گفت: اینکه در بودجه بگوییم در مقابل تحریم‌ها تسلیم شدیم و پذیرفتیم که بیشتر از ۳۰۰ هزار بشکه نمی¬‌توانیم به صورت رسمی صادرات داشته باشیم، در راستای امیدآفرینی به مردم نیست. این موضوع نشان‌دهنده سطح بسیار نازل بودجه‌نویسی در کشور و ناتوانی مسئولین ذیربط در تهیه لایحه اصلاح شده بر اساس واقعیات روز کشور و همچنین ضعف نظارتی شدید نهاد‌هایی همچون مجلس شورای اسلامی و زیر مجموعه آن یعنی دیوان محاسبات در خصوص نحوه مطابقت واقعیت‌های روی داده با ارقام مندرج در بودجه در هر سال است.

در واقع سازمان برنامه و بودجه صرفا برخی امیال و آرزو‌های خود را در لایحه بودجه درج شده، اما در واقعیت ممکن است بسیاری از ارقام درآمدی محقق نشود تا به این صورت کسری بودجه ایجاد شده از طرق مختلف و به بهای فشار تورمی بر اقشار مختلف جامعه نمود پیدا کند. به امید روزی که مسئولین با سواد و مسئولیت پذیر و پاسخگو بر مسند امور مهمی همچون اقتصاد کشور قرار بگیرند، خواهیم ماند.

در همین خصوص عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه دولت از مجوز شورای سران قوا برای برداشت ۴۵ هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی با هدف جبران کسری بودجه امسال به صورت کامل استفاده کرده، گفت: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با خنده همه تبصره‌های لایحه بودجه را تصویب می‌کند و می‌رود.

در خبری در حوزه نفت و گاز، به‌دنبال اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت در کشور میانگین روزانه مصرف بنزین کشور در آذرماه به ۷۵ میلیون لیتر رسید. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرده میانگین روزانه مصرف بنزین کشور در بازه زمانی ۳۰ روزه آذرماه به ۷۵ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر رسیده که این مقدار با توجه به مدت مشابه سال گذشته با ۸۹ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر، ۱۵.۹ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: کاهش حدود ۱۶ درصدی مصرف بنزین با اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت در کشور در حالی اتفاق افتاده که میانگین مصرف روزانه بنزین کشور از ابتدای سال ۹۸، حدود ۹۴.۴ میلیون لیتر بوده و در مقایسه با میانگین مصرف روزانه بنزین کشور در سال ۹۷ با ۸۹ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر، ۶.۱ درصد رشد یافته بود.

بازار امروز
با توجه به اینکه در روز گذشته شاهد افزایش ناگهانی عرضه‌ها و تغییر روند بسیاری از گروه‌ها بودیم، به نظر می‌رسد که امروز نیز و حداقل در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد روند منفی در اکثر گروه‌ها باشیم. این موضوع با توجه به رشد پیاپی شاخص کل و افزایش بین ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت‌ها در کمتر از سه هفته و در بسیاری از نمادها، منطقی و حتی ضروری به نظر می‌رسد.
با این حال، با توجه به شرایط فعلی حاکم بر اقتصاد و ادامه روند ورود منابع مالی به بازار سرمایه انتظار افت سنگین بازار سرمایه وجود ندارد، هر چند که قیمت سهام شرکت‌های کوچک و زیان‌ده در وضعیت حبابی و پرریسکی برای سرمایه‌گذاری به نظر می‌رسند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: