تعداد بازدید : ۲۵۴۷
کد خبر : ۲۰۹۴۷۷
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
روند معاملاتی بازارسرمایه طی روزهای گذشته شاهد آن بوده که میلیارد‌ها تومان به "بورس" تزریق شده و این بازار با رشد قابل توجهی همراه بوده اما؛ نقدینگی در بورس "نه" به مسکن آسیب رساند و "نه" پایه پولی را دچار نوسان کرد.

توازن در اقتصاد و سرمایه گذاری در بورسحمید علیخانی مدیرعامل کارگزاری راهبرد سرمایه‌گذاری ایران سهام در خصوص سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه به بورس‌نیوز اظهار کرد: باید در ابتدا مقیاس بزرگی از اقتصاد را ترسیم کرد و سپس می‌توان گفت سهم بازار از اقتصاد به چه میزانی است.

وی ادامه داد: با توجه به نوسان دلار در سال۹۶ و ۹۷، سایر بخش‌های اقتصادی خود را با نرخ دلار تطبیق داده و سکه، خانه و ماشین جایگاه خود را تثبیت کردند و سایر عناصر اقتصادی با افزایش قیمت مواجه شد؛ تنها بخشی که جا مانده بود بورس بود که عوامل تشکیل دهنده آن همان ۵۰۰ شرکت بودند؛ معمولا بورس این تغییرات را پیش‌خور می‌کرد اما؛ این بار ته صف ایستاد.

وی اذعان کرد: از ۱۱مهر سال ۹۷ شاخص روی ۱۹۷ هزار واحد ایستاد و عملا از اسفند سال گذشته شاخص ۱۹۷ هزاری شکسته شد و از همان جا شروع به رشد کرد و با توجه به اینکه نوسان جز ذات بازار بوده و با افت و خیز همراه هست و در اردیبهشت و خرداد توانست خود را در ۲۰۰ هزار واحد ثابت کند و حرکتی که شاهد هستیم در اواسط سال افزایش پیدا کرد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به رکود در بازار‌های موازی عملکرد بورس چرخه مثبتی ایجاد کرد و نقدینگی جدید به سوی بازار سرازیر شد و علت اصلی این فرایند عملکرد بازاربوده و تجدید ارزیابی دارایی‌ها نیز در سرعت بخشیدن به این رشد بی‌تاثیر نبوده کمااینکه حمایت‌های رهبری و ... نیز اثرگذار است.

علیخانی درادامه به سیاست کاهش مالیات شرکت‌ها اشاره و در ادامه عنوان کرد: کاهش مالیات شرکت‌ها تاثیر خود را بر eps شرکت‌ها می‌گذارد و زمانی که شرکتی ۱۵ درصد مالیات پرداخت نکند به عنوان پس انداز، سرمایه‌ای را وارد شرکت خود می‌کند که روی سودآوری و وضعیت سود سهامدراران تاثیر مثبت خواهد داشت.

وی با اشاره به عملکرد و جایگاه بورس در دولت‌های مختلف و رشد بازار و توجه مردم به آن تصریح کرد: اگر روند رشد شاخص را طی ۲۵ سال گذشته بررسی کنیم به اعتماد و اقبال مردم به بازار سرمایه پی خواهیم برد. در پایان دولت سازندگی شاخص بورس ۱۸۷۲ واحد ؛ دولت اصلاحات این روند ۸ برابر شده و به عدد ۱۲۴۳۸ هزار واحد رسید؛ دولت مهروررزی این رقم ۴ برابرشده و به ۴۹۷۲۴ هزار واحد رسیده و امروز در دولت امید به رقم ۴۵۵هزار واحد رسیده و شاخص ۹ برابر رشد داشته است.

مدیرعامل کارگزاری راهبرد سرمایه‌گذاری ایران سهام بیان کرد: دولت اگر در ۲ سال اخیر این راه را طی کرده بود شاید افزایش قیمت و تورم برای سکه، مسکن و دلار پیش نمی‌آمد. با توجه به اینکه ارز از ۴ هزار تومان به یکباره به رقم ۲۰ هزار تومان رسید و تحت فشاردولت روی ۱۴ هزار تومان ایستاده، در روز میلیارد‌ها تومان به بازار سرمایه تزریق می‌شود و این رشد و نقدینگی در بورس نه به مسکن آسیب رسانده و نه پایه پولی را دچار نوسان کرده است.

علیخانی در پایان خاطرنشان کرد: بازر سرمایه جزء ابزار‌های مالی و پولی دنیاست و راه درست سرمایه‌گذاری به آن ختم می‌شود و باید زیرساخت‌ها و بستر مناسب برای ورود نقدینگی و پول سرگردان آماده می‌شد و در آن صورت سفره مردم کوچک‌تر و قیمت‌ها بالاتر نمی‌رفت، بازارسرمایه خود را با دلار ۱۴هزار تومانی تطبیق داده و هم اینک با توجه به اعتمادی که به بازارسرمایه شده حتما از عواید آن بهره‌مند خواهیم شد.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
نه تنها به بخش های دیگر اسیب نمی رساند بلکه بالا رفتن سهام تازه اقتصاد جاده اصلی رو پیدا میکنه سهام ها باید شرکتها رو به قیمت اصلی خودشن برسونن قیمتی که در قیمت سهام دارایی شر کتها و زمین انها حساب نشده است پس افزایش سهام تازه شروع خواهد شدچون با قیمت های ذاتیش فا صله زیاد است واین فاصله با سرعت در حال جبران است چون ارزش ذاتی خودش رادارد باید بدست اورد و از بازار های دیگر جلو بزند تا اقتصاد کم کم تعادل اله کلگیه خودش رو حفظ کنه بنا بر این رشد سهام و خرید سهام به سرمایه گذاران پیشنهاد خواهد شد پول هوشمند است وبازار سرمایه بسیار عقب و تشنه و پر سود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
اقای وزیر اقتصادی فرمودن مردم در بورس سرمایه گذاری کنن و بورس حباب هم ندارد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: